Hizmet Faturaların Ay Sonunda Toplu Kesilmesi

Üyelik
21 Eki 2015
Mesajlar
2
Konum
İstanbul
Merhaba Üstadlarım,

Bir Firmamız laboratuvar hizmeti vermektedir. Çalışmış oldukları tahlillerin süreleri 2-3 günü bulmaktadır.(bazı istisnalar hariç) Buna karşılık olarak fatura kesimlerini ay sonunda toplu olarak kesmekteler. Yani A firmasından Ay içinde çeşitli günlerde 1000 tahlil geliyorsa ay sonunda yapılan tahlillerin dökümü alınır ve faturalanır.

Vergi usul kanunu'nu incelediğimizde bununla ilgili net bir şey elde edemedik. Bu sistemimiz doğru mudur yoksa Faturaları 7 günlük olarak kesmek mi daha doğru olur. Eğer öyleyse buna dayanak verebileceğiniz bir kaynak var mıdır?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
 

SMMM.01

Katkı Sunan Üye
Üyelik
21 Şub 2014
Mesajlar
159
Konum
ADANA
Aylık Periyodlar halinde fatura düzenlemenizin KDV kanunu açısından bir mahsuru yok. Laboratuvar hizmeti veren bir çok firmanın uygulaması Sözleşmeye dayalı olarak aylık periyodlar halinde fatura düzenlemesine rağmen Vergisi Usul kanunu gereği Tıbbi tahlile esas örneklerin taşınması esnasında sevk irsaliyesi düzenlenmesi dolayısı ile sevk irsaliyelerine ait faturanın da 7 gün içinde düzenlenmesi gerekir.
 
Üyelik
21 Eki 2015
Mesajlar
2
Konum
İstanbul
Üstadım,

Firma kendi bünyesinde çalıştırdığı kuryeler aracılığı ile Test istek formuna istinaden tahlilleri(Kan Tüpleri, İdrar stripleri vs.) almaktadır. Herhangi bir sevk irsaliyesi düzenlenmemektedir. Bu durumda ay sonlarında fatura kesmesi firma açısında bir sıkıntı çıkarmayacaktır diye anlıyorum. Yanılıyor muyum ?
 
Üst