zirve

Hizmet işi, alt işverenin faturasında tevkifat var mı?

Üyelik
12 Haz 2008
Mesajlar
145
Konum
istanbul
merhaba üstatlar,
bir iş aldık belediyeden, ilaçlama ve hizmet işi, 2 yıl sürecek tutarıda biraz yüksek, bu işi bir altişverene verdik, her ay sonunda biz belediyeye tevkifatlı fatura kesiyoruz, alt işverende çalıştırdığı işçileri ve kullandığı benzin vb. giderleri için bize fatura kesiyor, bu fatura tevkifatlı mı olmalı yoksa tevkifatsız mı olmalı, kafam karışmış durumda kimi tevkifatlı diyor kimi tevkifatsız diyor, kdvkanunu 91-96. maddeleri okudum tevkifatlı sonucuna vardım, sizin görüşleriniz nelerdir?
 
Üyelik
9 Eyl 2007
Mesajlar
1,454
Ynt: Hizmet işi, alt işverenin faturasında tevkifat var mı?

sadece inşaat işlerinin taşeronlara yaptırımında tevkifatı taşeronda yapar
diğerlerinde yoktur
 
Üyelik
1 Eki 2010
Mesajlar
14
Konum
İstanbul
Ynt: Hizmet işi, alt işverenin faturasında tevkifat var mı?

selamlar, biz de belediyeye iş yapıyoruz. Alt taşerona verdiğiniz iş sonuçta direk belediyeye yaptığınız iş ile alakalı olduğu için onun kestiği faturada tevkifatlı oluyor.
 
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
461
Konum
İstanbul
Ynt: Hizmet işi, alt işverenin faturasında tevkifat var mı?

spiderden ' Alıntı:
merhaba üstatlar,
bir iş aldık belediyeden, ilaçlama ve hizmet işi, 2 yıl sürecek tutarıda biraz yüksek, bu işi bir altişverene verdik, her ay sonunda biz belediyeye tevkifatlı fatura kesiyoruz, alt işverende çalıştırdığı işçileri ve kullandığı benzin vb. giderleri için bize fatura kesiyor, bu fatura tevkifatlı mı olmalı yoksa tevkifatsız mı olmalı, kafam karışmış durumda kimi tevkifatlı diyor kimi tevkifatsız diyor, kdvkanunu 91-96. maddeleri okudum tevkifatlı sonucuna vardım, sizin görüşleriniz nelerdir?

Merhaba,

99 nolu KDV genel tebliğinin 5.1 nci bendine göre firmanızın alt işverenden aldığı işgücü hizmet bedeli % 90 tevkifata tabi tutulması gerekmektedir.

Kolay gelsin.

96 SERİ NO'LU KATMA DEĞER VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ

Resmi Gazete No 25997
Resmi Gazete Tarihi 18/11/2005
Kapsam


5. TEVKİFAT UYGULAMASI

5.1. İşgücü Hizmetlerinde Tevkifat Uygulaması

Katma değer vergisi mükellefi bazı işletmeler mal veya hizmet üretimlerine ilişkin olarak ihtiyaç duydukları işgücünü kendilerine hizmet akdi ile bağlı ücretli statüsünde hizmet erbabı çalıştırarak temin etmek yerine, alt işverenlerden veya bu alanda faaliyette bulunan diğer kurum, kuruluş veya organizasyonlardan satın almaktadırlar.

Katma Değer Vergisi Kanununun 9 uncu maddesinin verdiği yetkiye dayanılarak, bu Tebliğin yayımını izleyen ay başından itibaren geçerli olmak üzere katma değer vergisi mükelleflerinin alt işverenlerden veya bu konuda faaliyette bulunan diğer işletmelerden temin ettikleri işgücü hizmetine ait katma değer vergisinin % 90'ının tevkifata tabi tutulması ve bunlar tarafından sorumlu sıfatıyla beyan edilmesi uygun görülmüştür.

91 Seri No.lu Katma Değer Vergisi Genel Tebliğinin (A) bölümüne göre hizmet alımlarında tevkifat uygulaması gereken kurum, kuruluş ve işletmelerin bu bölümde belirtilen türden işgücü hizmeti vermeleri halinde işgücü hizmet bedelleri üzerinden hesaplanan katma değer vergisi tevkifata tabi olmayacaktır.
 
Üyelik
12 Haz 2008
Mesajlar
145
Konum
istanbul
Ynt: Hizmet işi, alt işverenin faturasında tevkifat var mı?

yanıtlarınız için teşekkür ederim arkadaşlar
 

Benzer konular

Üst