Hizmet İşletmesi midir?

Merhaba;
Aldığı malzemelerle tatlı, bazlama, unlu mamül ve mantı gibi ürünleri yapıp satan (aynı zamanda meşrubat alıp satıyor) bir firmayı hizmet işletmesi olarak düşünebilirmiyiz.?

Ynt: Hizmet İşletmesi midir?

Sonuçta bütün firmalar hizmet firmasıdır ama tam anlamıyla hizmet firması olması için misal olarak güvenlik danışmanlık v.s. türü bir iş olması gerekir diye düşünüyorum. Sizin yaptığınız lokanta türü olarak adlandırılabilir.

Bu işletme aynı zaman da bir kaç masa da gelen müşterilerine hizmet veriyor. Pastahane gibi. Paketle de satış yapıyor. Anlatmak istediğim; bazlama, mantı vb. ürünleri yapıp satmak hizmet işletmesi mi yoksa imalat olarak mı değerlendirmeliyiz.?

Selamlar
Sayın gcatara katılıyorum.Siz bir ürün satabilmek için o ürünün hammaddesini veya yarı mamulünü (ne derseniz deyin) almak zorundasınız.Yani bu alımları yapmadan bir hizmet veya satış yapamazsınız.Siz bu soruyu defter (bilanço) hadleri açısından soruyorsanız bu faaliyet bu açıdan hizmet sektörü sınıfına dahil edilmez.Siz,mal alım satımı yapan,gruba dahil edilirsiniz.Yani malı direk alıp satanın yanısıra işleyipte satan gruba dahilsiniz demek daha doğru olur.İşletme defteri üzerinden gidersek gelirleriniz "ücret ve diğer gelirler" hanesinde değil,"hasılat veya satışlar" hanesinde yer alacaktır. Dolayısıyla bu anlamda hizmet statüsünde sayılmazsınız.
Tabi soruyu ne için sorduğunuzu tam olarak bilemiyorum.
Saygılar.

genelleme yapacak olursak lokanta,pastane türü işletmeler,hem hizmet,hem imalat hemde alım-satım sınıfına girerler.Hepsini birden kendi içinde barındırabilir.

Sayın Tahsin Kurt Bey;
Ben Tek Düzen Hesap Planı açısından soruyorum. Mükellef zaten şirket. Defter yönünden bir sıkıntı yok.
Hizmet İşletmesi olursa hesap planını ona göre oluşturacağım. Bir görüşe göre
Malzeme Alımı: Üretimde kullanılan (un, yufka, kıyma gibi) 150 hesap borçlu Bir görüşe göre ise 710 hesap borçlu başka bir görüşe göre ise 740 hesap borçlu. (imâlat, Hammaddelerin veya aramalların (yarı mamûl malların) bileşimi, niteliği, durumu veya biçiminin değiştirilerek işlenmiş mallara dönüştürülmesi. BSTS / İktisat Terimleri Sözlüğü 2004) Bu tanıma göre mükellef imalat yapmakta. Mantı, bazlama vb. ürünler genelde un veya yufkadan işlenmiş mal olarak değerlendirebilinir mi?

malzeme alımı 150 olmalı kullanıldıkça veya dönem sonlarında 710 alacaksınız.. burada bir üretim söz konusu 740 olmamalı bence..

Bu hesapların hepsini kullanabilirsiniz.Hammadde alışları 150 ise mamul oluşturmak için 710 kullanmalısınız.Gider kalemlerinde ise 740 ve 770'i birarada kullanabilirsiniz.Yönetim giderleri veya hizmet giderlerini ayrıştırabilir ilgili hesaplarında takip edebilirsiniz.Örneğin personeli imalat çalışan (740 hatta 720) ve tezgah veya idarede veya garson çalışan (770) şeklinde de ayırabilirsiniz.yani bu sektörler bütün hesapların kullanımı için müsaittir..Fakat çok hesap kullanırsanız maliyetleme yöntemlerinde ve hespa takiplerinde sıkıntı yaşayabilirsiniz.Mesela 740'ı hiç kullanmasanızda olur.Yani mizanım zengin olsun,süslü görünsün diyorsanız hepsini birden kullanabilirsiniz.
Fakat 150-151-152-710-711 kullanımları kanımca kesindir.Diğerleri size kalmış.
Saygılar.

ahmet bardak ' Alıntı:
Merhaba;
Aldığı malzemelerle tatlı, bazlama, unlu mamül ve mantı gibi ürünleri yapıp satan (aynı zamanda meşrubat alıp satıyor) bir firmayı hizmet işletmesi olarak düşünebilirmiyiz.?

Hizmet firmasıdır. Üretilen ürünler stoklanamaz ve iadesi olmaz yani hizmet tanımına girer. Hizmet maliyetleri için

740 nolu hesap kullanılmalıdır.

İlk madde ve malzemeleri 150 nolu hesapta takip edip kullandıkça 740 nolu hesaba aktarırsınız. İşçilik ve diğer üretim giderlerinide 740 nolu hesapta takip etmelisiniz.

710 - 720 - 730 nolu hesaplar kullanılmaz.

REVİZYON ' Alıntı:
ahmet bardak ' Alıntı:
Merhaba;
Hizmet firmasıdır. Üretilen ürünler stoklanamaz ve iadesi olmaz yani hizmet tanımına girer. Hizmet maliyetleri için

İlk madde ve malzemeleri 150 nolu hesapta takip edip kullandıkça 740 nolu hesaba aktarırsınız. İşçilik ve diğer üretim giderlerinide 740 nolu hesapta takip etmelisiniz.

710-720-730 kullanılmazmı?
mesela imalattaki personelin maliyetini nereye atacaz?

Bu işletme hem hizmet satıyor hemde mal. Üretim yapmak için aldığı hammaddeleri 150 no lu hesapta, takip etmeli. Meşrubat gibi içecekleri ise 153 no lu hesapta kayıt altına alınmalı.

Yani stoklarını ayrı ayrı hesaplarda takip etmeli
Yani 2 türlü maliyet hesabı olmalı

mrc ' Alıntı:
REVİZYON ' Alıntı:
ahmet bardak ' Alıntı:
Merhaba;

710-720-730 kullanılmazmı?
mesela imalattaki personelin maliyetini nereye atacaz?

Personel giderlerini de İlk madde ve malzeme giderlerini de 740 nolu hesabın ilgili alt hesaplarında takip edeceksiniz.

740 Hizmet üretim maliyeti
740 0 İlk madde ve malzeme giderleri
740 1 İşçi Ücret ve giderleri

1- Üretici İşletmeler
Genellikle mal veya fiziksel ürün üreten tarım, inşaat ve sanayi sektörlerinde faaliyetlerini sürdüren işletmelerdir. Örneğin, domates, patates, buğday, pumuk gibi tarımsal ürünleri üreten işletmeler; yol, köprü, baraj, konut yapımı işleriyle uğraşan inşaat işletmeleri; her türlü tekstil ürünleri, demir-çelik, çimento, gübre, makina, buzdolabı radyo, televizyon, sabun, deterjan, kâğıt, kalem gibi dayanıklı ve dayanıksız malları üreten işletmeler bu gruba girer.
2- Hizmet İşletmeleri
Bunlar bir hizmetin yerine getirilmesi veya hizmet üretimi ile uğraşan işletmelerdir. Örneğin, beraber dükkânları, lokantalar, oteller; doktor, avukat, mali müşavir büroları; banka, sigorta şirketleri; taşıma ve depolama şirketleri; elektrik, havagazı, su ve sağlık hizmetlerini yürüten işletmeler gibi.
3- Satıcı İşletmeler (Pazarlama Kurumları)
Genellikle ticaret sektöründe çalışan toptancılık, yarı toptancılık ve perakendecilik yapan işletmelerdir. Bunlar çoğu kez üretici işletmelerin ve bazen de hizmet işletmelerinin mal ve hizmetlerini tüketicilere aktaran toptancı, yarı toptancı, perakendeci komisyoncu gibi pazarlama kurumlarından oluşurlar.

Alıntıdır.

Görüşleriniz için teşekkür ederim.
Toparlayacak olursak Alınan Malzemeler için kesinlikle 150 hesabı kullanacağız. Diğer giderler için bir birliktelik yok.
Ben şu şekilde uygulama yapacağım. Alınan Malzemeleri (İlk Madde ve İmalata doğrudan etki eden malzemeleri) 150 hesapta takip edeceğim. İmalatta çalışan personeli 720 hesapta Satışta çalışan personeli ise 740 hesapta takip edeceğim. Zaten meşrubat gibi malları ise 153 hesapta takip edeceğim. Hizmet üretiminde yapılan giderleri 740 hesapta takip edeceğim. Satılan Hizmet Maliyeti ve Satılan Mamüller Maliyeti hesabını da çalıştıracağım.