fonradar

Hizmet Süresi Doldurulup Yaş Bekleme

Mrb arkadaşlar

Ben ssk olarak çalışmaktayım. Emekli olabilmem için yaş beklemekteyim.Prim gün ve hizmet yılımı doldurmuş bulunmaktayım.Yaşım dolana kadar sigorta yatmaya devam ettiğinden emekli olduğumda maaşıma nasıl bir etki yapmaktadır.Sigortam yatmaya devam etiğinde alacağım emekli maaşında düşme olacak doğru mudur?

Ynt: Hizmet süresi doldurulup yaş bekleme

yesilli ' Alıntı:
...
Sigortam yatmaya devam etiğinde alacağım emekli maaşında düşme olacak doğru mudur?
Yanlıştır.
Sigorta primleriniz düşürülmeden ödenmeye devam ettiği sürece, alacağınız emekli aylığında bir düşüşe neden olmayacaktır adınıza prim ödenmemesi.
Aksine , prim ödenmeden yaş şartını tamamlayacağınız güne kadar beklemeniz durumunda, emekli maaş hesabınızda son yıllardaki prim tutarları olmayacağından, alacak olduğunuz maaş düşecektir, prim ödemeden beklerseniz.

Maaşınız Yüksek değilse emekli maaşı düşer

Aşağıda Ali TEZEL'in 15.06.2011 tarihli yazısına göre kendi durumunuzu değerlendirin

SSK?da ve diğer sosyal güvenlik uygulamalarında alt sınır aylıkları her çalışma ayında devamlı surette düşmektedir. Bunun iki sebebi var birincisi 2008 sonrası aylık bağlama oranı (ABO) düşüktür ikincisi de 2008 sonrası kazanç güncellemesinde büyüme oranı düşük oranlı dikkate alınmaktadır?

Ali bey, her yerde en düşük SSK emekli aylığı 780 lira diyorlar ama ağabeyim 2011 yılı mayıs ayında emekli oldu 690 TL emekli maaşı bağlandı. Asgari ücretten gösterildi. Ara yıllarda da Bağ-Kur?a geçti oradan sonra da son 3 yılını sigortada çalışarak bitirdi. Bize gelen bilgilerde şu şekilde bilgiler var.

Gösterge : 9475 DR 12 / 01

Aylık bağ. Oranı : 62 / 45 / 31,16

SSK toplamı : 3374

Bağ-Kur : 2236

Genel Toplam : 5610 / 2038 / 2986

Sigorta süresi : 28 yıl 98 gün

Hizmet başlama tarihi : 21/12/1982

Hizmet bitiş tarihi : 31/1172010

İsim :xxxxxxxxxxxxxxx

Sigorta No :xxxxxxxxxx

Sayın okurum, bir çok kişi anlamakta zorlanıyor çalıştıkça, SSK?ya prim ödedikçe emekli maaşları nasıl düşer diyorlar. Haklılar zira sistem prim ödedikçe aylıkları düşürüyor. Abiniz 2008 yılı ekim ayından önce emekli olsaydı en düşük SSK emekli aylığı olan 780 lirayı alacaktı ama abiniz 2008 Ekim ayından sonra da çalışmaya devam etmiş ve alacağı emekli aylığını düşürmüş.

***Emekli aylığında üç dönem var

SSK?dan ve Bağ-Kur?dan emekli olacaklar için emekli aylığı hesabında çalışma sürelerine göre üç ayrı sistemle emekli aylığı hesaplanmaktadır. Birinci dönem 31.12.1999 öncesi çalışma dönemidir biz buna Demirel-Ecevit dönemi diyebiliriz. İkinci dönem 01.01.2000 ile 30.09.2008 arasındaki dönemdir biz buna Yaşar Okuyan dönemi diyebiliriz. Üçüncüsü de 1 Ekim 2008 sonrası dönemdir buna da Erdoğan dönemi diyebiliriz.

Abinizin ilk dönemde 2038 gün, ikinci dönemde 2986 gün ve son dönemde de 586 gün çalışması var.

Mesela abiniz, Erdoğan döneminde hiç çalışmasaydı alacağı emekli aylığı 780 lira olurdu. Hatta, sadece Demirel-Ecevit döneminde çalışmış olsaydı alacağı emekli aylığı 980 lira olurdu.

***Aylık bağlama oranları düşüyor

Abinizin aylık bağlama kağıdındaki bilgileri görüyorsunuz aylık bağlama oranı birinci dönem için yüzde 62, ikinci dönem için yüzde 45 ve son dönem için yüzde 31,16?dır. Gördüğünüz gibi birinci dönemde aylık ortalama kazancının yüzde 62?si kendisine emekli aylığı olarak bağlanırken, ikinci dönemdeki kazançlarından sadece yüzde 45?i emekli aylığına yansıyor, son dönemde ise aylık bağlama oranı yerlere düşmüş ve yüzde 31 olmuş. İşte bu sebeple aylık ortalama brüt kazancı (SGK?ya bildirilen kazanç) 2500 liradan az olanlar için çalıştıkça, SGK?ya adına prim ödendikçe emekli aylığı düşmektedir. Bu düşüş asgari ücretle SGK?ya bildirilenler için had safhadadır.

***Kazanç güncelleme de düşüyor

Abiniz, 2011 yılı mayıs ayında emekli olmuş. Emekli aylığı hesabının da basitçe formülü şu şekilde; Aylık ortalama kazanç X ABO. Ancak, Aylık ortalama kazanç abinizin 1990-2011 arasında geçen 21 yıllık prim ödemelerinin ortalamasına göre bulunuyor. Geçmiş yılların kazançları da enflasyon ile eridi. Sisteme göre geçmiş yılların kazançlarının 2011 yılına göre güncellenmesi gerekiyor. İşe burada da son dönem berbat durumda. Geçmiş yıllarından 1990-2008 arasındaki yılların kazançları kendisinden sonraki yılların TÜFE ve Gelişme hızının tamamı ile çarpılarak değerlendiriliyor yani 2008 öncesi yıllar TAM güncelleniyor. Ancak, 2008 sonrası kazançlar ile geçmiş kazançların 2008 sonrasındaki güncellenmesinde TÜFE?nin yüzde 100?ü dikkate alınırken, Gelişme Hızının sadece yüzde 30?u dikkate alındığından abiniz gibi tüm SSK ve Bağ-Kur?luların 2008 yılı ve sonrasındaki Türkiye?nin büyüme oranından gelen payları yüzde 70 oranında az veriliyor. İşte bu sebeple abinizin aylığı düşük.

keremcem ' Alıntı:
yesilli ' Alıntı:
...
Sigortam yatmaya devam etiğinde alacağım emekli maaşında düşme olacak doğru mudur?
Yanlıştır.
Sigorta primleriniz düşürülmeden ödenmeye devam ettiği sürece, alacağınız emekli aylığında bir düşüşe neden olmayacaktır adınıza prim ödenmemesi.
Aksine , prim ödenmeden yaş şartını tamamlayacağınız güne kadar beklemeniz durumunda, emekli maaş hesabınızda son yıllardaki prim tutarları olmayacağından, alacak olduğunuz maaş düşecektir, prim ödemeden beklerseniz.

Geçen süreye değil, prim ödenen gün sayısına bölünüyor.
Eğer SGK matrahı 2500 liranın(*) altında ise, SGK ödedikçe düşüyor. İşsiz olarak SGDP öderse ya da eşinin sigortasından faydalanırsa düşmüyor.
İnanılır gibi de değil akla mantığa da uygun değil ama böyle :S

(*) 2500 lira ortalama bir rakamdır. Önceki prim geçmişinize göre bu rakam değişiyor.

Sn. SENOLEKER,

"İşsiz olarak SGDP öderse ya da eşinin sigortasından faydalanırsa düşmüyor." bu cümlenizi anlamadım.

1. Emekli olup, emekli maaşı alan çalışan kişi SGDP öder,
2. Eşinin sigortasından faydalanırsa düşmüyor; sözünüzün konuyla ne ilgisi olduğunu çözemedim,

Evet bu sene çalışmaya devam edecek Sn. Yesilli'nin maaşının düşmemesi için aylık SGK matrahının 3000 TL cıvarında olması gerekir.

Şöyle izah edeyim:
1-SGDP:
Yaş hariç emekliliğimi hakettim ve işi bıraktım. Şimdi sigortalı ve emekli olmadığına göre yeni kanuna göre zorunlu sigortalı olmalıyım. Gelir testi v.s. Bu durumda ödediğimiz prime SGDP denmiyor muydu?
2-Eşinin üzerinden:
Eşim de ben de çalışıyor iken, ben emeklilik şartlarımı sağladım ama eşim çalışmaya devam ediyor. Ben istifa ettiğimde işsiz olduğuma göre, eşimin üstünden sigortalılığım devam edebilir.

1. hayır. ona GSS deniyor.
2. Bahsettiğiniz sağlıktan yararlanmadır.

Teşekkürler. O zaman şöyle demeliyiz:

"Eğer SGK matrahı 3000 liranın(*) altında ise, SGK ödedikçe düşüyor. İşsiz olarak GSS öderse ya da eşinin sağlık sigortasından faydalanırsa düşmüyor."

merhaba 43 yaşındayım. 2 yıldır çalışmıyorum. bayanım. çalışma günün 6480 ve emekli olma yaşım 49'dur. yani 2023. ssk'lıyım. erken emekli olma şansım var mı acaba?

Erken emekli olmaktan kastınız , emekli aylığı almaya başlamaksa,
49 yaşınızdan önce yok.