zirve

Home-Office Adres Değişikliği Ve Ev Sahibi İzin Durumu

Üyelik
15 May 2020
Mesajlar
2
Konum
mersin
arkadaşlar merhaba ben biri evde kiracı olarak oturuyorum evden home office kurmak istiyorum bazı sorular var aklımda forumda aradım bulamadım yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.


Şöyle ki;

- Home office kurunca ev sahibi kendisi emekli birisi ona ek bir vergi durumu çıkıyor mu?

- Kendisinin kabul edip edilmemesi soruluyor mu?

- Evden taşındık vergi dairesinin bundan bilgisi oluyor mu yoksa biz bildirene kadar değişmiyor mu?

- Babamızın üzerine kayıtlı evi home office olarak kullandığımızda çıkan vergiler ve kesintiler falan olacak. Bu normal bir iş yerinden ne gibi karı oluyor? vergilendirme açısından.

- bankadan pos veya online kredi kartı bilgileri talep edilebiliyor mu? bankalar home office karşı bakışları nasıl?

cevap veren arkadaşlarıma şimdiden çok teşekkür ederim.
 

smmm-ankara-

Katkı Sunan Üye
Üyelik
7 Eyl 2012
Mesajlar
305
Konum
ankara
1- Home office olması nedeniyle değil ama normal kira geliri nedeniyle ev sahibinin ödemesi gereken vergi olur. Siz evin office olarak kullandığınız kısmı için ev sahibine kira ödeyeceksiniz. Kira beyan limitlerini aşarsa gelir vergisi öder, sizin ödediğiniz stopajı düşer.

2- Kendisinden muvafakatname ister vergi dairesi, hatta konut olarak kullanılan bir yeri işyeri olarak kullandığınız için o binada oturanların da muvafakat vermesi (en azından itiraz etmemesi) gerekir.

3-Vergi dairesinin normal koşulda siz bildirene kadar haberi olmaz. Ama sizin de 1 ay içinde bildirmeniz gerekir. Bu süre içinde herhangi bir sebeple vergi dairesi sizin adresten ayrıldığınızı ve bunu 1 ay içinde bildirmedinizi farkederse cezalı duruma düşersiniz.

4-Normal bir işyerinden çok farkı yok. Babanız bu süre içinde evde oturmaya devam ediyorsa giderlerin (elektrik, su vb) yarısını gider yazabilirsiniz.

5-Bankalar için önemli bir durum değildir.
 
Üyelik
15 May 2020
Mesajlar
2
Konum
mersin
smmm-ankara öncelikle cevabın için çok teşekkür ederim oturduğum ev babanım evi ancak kira ödemiyoruz bunun için de yine kira sözleşmesi şart mı ve kira tutarı istediğimizi yazabilir miyiz? Birde izin konusunda bu şart mı yani diğer bina sakinlerinden izin almak şart mı sonuçta online bir iş yapılacak ve kimse evimize gelmeyecek zaten bırakın gelmemesini kimse bilmeyecek dahi burada bir işyeri olduğunu tabi gizli iş yapacağız anlamında değil yani hiç ofis gibi öyle gelen giden olacak şekilde kullanılmayacak.
 

smmm-ankara-

Katkı Sunan Üye
Üyelik
7 Eyl 2012
Mesajlar
305
Konum
ankara
Ev babanızın evi de olsa kira sözleşmesi vergi dairesi isteyecektir. Kira ödenmediği durumlarda Belediyeden alacağınız Rayiç Değer belgesinde ev için belirlenen değer ne ise onun %5i kadar yıllık kira (emsal kira) belirlemeniz gerekiyor asgari. Ve bu kira üzerinden stopaj ödemelisiniz. İzin konusunda da vergi daireleri muvafakat isteyebiliyor, her vergi dairesi istemiyor. Kimse gelmeyecek diyorsunuz ama bu sonuçta bir işyeri olacak ve kimse gelecekte o işyerini kaç kişi ziyaret eder, ne kadar bir yoğunluk olur bunun tahminini yapamayacağından sizin "kimse gelmeyecek" demeniz çok yeterli gelmeyebilir. Ancak yapacağınız iş imalat vs ile iglili olmadığından, ofis hizmeti olduğu için, tehlike arzedecek bir durum bulunmadığı için çok sorun olmayabilir. Tüm apartmandakilerden muvafakat istenmese de babanızdan istenecektir. Ancak ileride binadakilerden bir şikayet olursa sorun olacaktır. Konut alanını işyeri olarak kullandığınız için itiraz edemezsiniz.
 

Benzer konular

Üst