Home Office Çalışan Küçük Ölçekli Firma ve Oda Kaydı

Merhabalar,

Aslında odalara kayıt kanunen zorunluymuş ancak anladığım kadarıyla çok üzerine varmıyorlarmış insanların bu konuda. Ancak 2014'ten itibaren bazı değişiklikler olmuş sanırım. Bizim gibi çok küçük firmaların da odalara kayıt olması gerekiyor mu gerçekten? Bazı matbaalar fatura basmayı kabul etmiyor, bazıları ise şahıs firmaları için gerek yok boşa masraf diyor. Kafam karıştı açıkçası. Bana göre de boşa masraf. Ben evimde kendi çapımda e-ticaretle uğraşıyorum. Ne yapmalı sizce?

Teşekkürler.

siz ticaret yapıyorsanız yani el emeğinde çok sermayenizi kullanıyorsanız...vergi dairesine ve ticaret odasına , sicile kayıt yapılacak..fatura basılacak.faturada sicil numarası olacak..defter tasdikinde de oda sicil sorarlar...( gerçi her nedense noterler arası uygulama biraz farklı ama ) el emeği yoğun iş yapıyorsanız esnaf sanatkarlara üye olursunuz...vergi dairesi işlemleri yine diğerinde olduğu gibi...

siz ticaret yapıyorsanız yani el emeğinde çok sermayenizi kullanıyorsanız...vergi dairesine ve ticaret odasına , sicile kayıt yapılacak..fatura basılacak.faturada sicil numarası olacak..defter tasdikinde de oda sicil sorarlar...( gerçi her nedense noterler arası uygulama biraz farklı ama ) el emeği yoğun iş yapıyorsanız esnaf sanatkarlara üye olursunuz...vergi dairesi işlemleri yine diğerinde olduğu gibi...

Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. El emeği yok, yalnızca ticaret yapıyorum ancak muhasebeden ticaret odasına kaydın gerekli olmadığını benim esnaf kategorisine girdiğimi söylediler. Ticaret odasının biraz daha tuzlu sanırım kayıt ücreti. Açıkçası daha yeniyim ve tecrübesizim baya bu konularda. 2013 sonunda defter tasdik ücreti ödedim ama sicil ile ilgili bir şey sorulmadı bana. Odaya kayıt ile sicile kayıt arasındaki farkı bile anlayamadım açıkçası.

Bu arada benim zaten faaliyette olan bir şahıs firmam var, satışlarım için fatura da düzenliyordum. Faturalarım bitti ve yeni bastıracam ancak kimi matbaalar odaya kayıt isterken kimisi de şahıs firması için fuzuli masraf diyor. Firma açılışuında muhasebeciye vekalet verme ve odaya kayıt dışındaki tüm işlemleri yapmıştık.

Ticaret odasına kayıt şart mı onu bende merak ediyorum sonuçta esnaf değiliz sadece internet üzerinden ürün satışı gerçekleştiriyoruz ama ?