Home Ofis Hakkında

umut

Katkı Sunan Üye
iyi akşamlar arkadaşlar,
home ofis açmak için şartlar nelerdir? kiracı olarak oturulan evin bir bölümünde tedarikçi olarak (hazır giyim ürünleri satışı) şahıs firması kurulacaktır. ürünler firmaya gelmeden müşterilere ulaştırılacaktır. ev sahibi bu duruma izin vermemektedir. kontratı firma sahibinin eşinin üzerinden yapmakta bir sakınca olabilir mi? ayrıca firma sahibi şu an 4/a lı firma kurulduğunda 4/b ye geçmeli mi ?
cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Sayin umut,

Size verecegim en iyi cevap yakin bir sure icerisinde meslek mensubu ile yuz yuze goruserek karsilikli sozlesme yaparak faaliyetlerinize bu sekilde ilerlemenizdir ilgili sorunuz kapsamli olmasi nedeni ile kendi menfaatiniz acisindan yuz yuze profesyonel hizmet almaniz olacaktir.

Bu konu ile ilgili biz ne kadar cevap vermeye calissak cevaplarimiz karsisinda sizin sorulariniz cogalacaktir karma bilgi yerine yukarida belirttigim yonde ilermeniz menfaatinizedir.
İyi Gunler.

değerli demiral,
inanın 2 tane meslek mensubu ile görüştüm. farklı farklı cevaplar aldım. meslek mensubumuzun bir tanesi "home ofis gösterelim kiraya gerek yok" diğeri "eş üzerinden kontrat yapalım sorun çıkmaz" dedi. siz değerli insanların da fikrini almak istedim. inanın sizin cevaplarınız benim için şu an önem teşkil etmektedir.

Evinizin bir kısımını home ofis olarak kullanmanızda (SMMM-YMM değilseniz) mükellefiyet tesisi için bir sakınca bulunmamakta. Mülk size ait ise kira bedeline dolayısıyla stopaja gerek yoktur. Kullanacağınız mülk örneğin aile bireylerinden birine ait ise ve ücretsiz kullanım söz konusu ise bu defa emsal kira bedeli denilen (Emlak değerinin %5'i) bir durum ortaya çıkar. Emsal bedel üzerinden kiralama yapmalısınız. Mülk bir başkasına ait ise ve siz burada kiracı iseniz öncellikle kira sözleşmenizde evin ofis olarak kullanılabileceğine dair bir madde olmalı, ofis kirası olarak kiranın tamamı stopaja tabi tutulacaktır.

değerli demiral,
inanın 2 tane meslek mensubu ile görüştüm. farklı farklı cevaplar aldım. meslek mensubumuzun bir tanesi "home ofis gösterelim kiraya gerek yok" diğeri "eş üzerinden kontrat yapalım sorun çıkmaz" dedi. siz değerli insanların da fikrini almak istedim. inanın sizin cevaplarınız benim için şu an önem teşkil etmektedir.

Sayin umut,

Sonuc ne olur ise olsun siz mutlaka bir meslek mensubu ile calisacaksiniz bunun baska bir alternatifi yok siz cevrenizden tanidik bir meslek mensubu ile konusarak yurutun ve inanin ilk once. Bizler elimizden geldigince her zaman yardimci olmaya calisiriz fakat burada soru sormadan once calismis oldugunuz meslek mensublarina danisiniz sonucta bulunma gayeleri mukelleflerine bir nevi danismanlik hizmeti vermek ve dogru yonlendirmektir bu herkes icin gecerlidir bu forum dahil.

Sayin kenan515 te yorumlarda bulunmus eklemek ve bazi yerlerini duzeltmek gerekir.

İyi Gunler.