fonradar

Hurda Faturasında Kdv Muafiyeti

arkadaşlar mükellefim kesmiş olduğu hurda akü faturası üzerine yönetmelik 17/4-9 maddesine göre kdv den muaftır yazmış ve kdv hesaplatmamıştır, böyle bir düzenleme varmıdır? bilgilerinizi rica ediyorum teşk. ederim..

Ynt: Hurda Faturasında Kdv Muafiyeti

17/4-9 değil de 17/4-g var

g) (5228 sayılı Kanunun 15 inci maddesiyle değişen bent. Yürürlük: 1.8.2004) Külçe altın, külçe gümüş, kıymetli taşlar (elmas, pırlanta, yakut, zümrüt, topaz, safir, zebercet, inci, kübik virconia) döviz, para, damga pulu, değerli kâğıtlar, hisse senedi, tahvil ile metal, plastik, lastik, kauçuk, kâğıt, cam hurda ve atıklarının teslimi, (9)

evet hurda teslimlerinde kdv istisnası vardır. kısmi istisnaya girer fakat hurda alımı için indirilen kdv indirimden çıkarılmalıdır.

bu yönetmelik halen daha geçerlimi ben değiştiğini sanıyordum... teşk. ederim

s.gunaydin ' Alıntı:
evet hurda teslimlerinde kdv istisnası vardır. kısmi istisnaya girer fakat hurda alımı için indirilen kdv indirimden çıkarılmalıdır.
sayın günaydın hurda alımı için indirilen kdv indirimden çıkarılmalıdır şeklindeki görüşünüz bir kanun veya tebliğe mi dayanıyor varsa böyle bir mevzuatı gösterirseniz sevinirim
sanırım bu maliyenin görüşüdür ve de yargı dan dönmektedir
böyle olur ise ör. % 18 ve % 8 girdi kullanarak imal edilen bir tekstil ürünü % 8 kdv ile teslim edildiğinde de bu ürünün bünyesine giren % 18 lik girdilerin de fark kdv sinin indirilememesi gerekir ki bu genel kdv mantığına aykırıdır ancak düşük oranlı teslimleri olanlar dilerlerse ve de belirli şartlara da uymak üzere kdv iadesi talep ederler veya iade talep etmezler biriken kdv lerinin hesaplanan kdv ile mahsubuyla yetinirler acaba yanıldığım bir konu var mı bu yönde açıklarsanız memnun olacağım

Sanırım anlatılmak istenen şu,

....
Bu hüküm uyarınca, kullanım süresi geçen veya bir başka biçimde kullanılamayacak hale gelen ve imha edilen mallar, zayi olan mal mahiyetinde olduğundan mükelleflerce bu malların iktisabı dolayısıyla yüklenilen KDV?nin indirim konusu yapılması da mümkün bulunmamaktadır.
....