fonradar

Hurda Halde Çelik Çubuğun Satışında Kdv

• Konbuyu başlatan TAMER00
  • Başlangıç tarihi
T

TAMER00

Ziyaretçi
hurda halde çelik çubuğun satışında kdv oranı 0 mıdır? bildiğim kadarıyle hurdanın hurdacıya ya da başka birine satılmasına göre kdv durumu değişmekteydi. bununla ilgili fikirlerinizi bekliyorum.

Ynt: Hurda Halde Çelik Çubuğun Satışında Kdv

Merhaba bu konu hakkında benimde sorum olacakdı,Hurda çıkışlarında kdv oranı ne olmalıdır.Hurdacıya çıkış yaparsak %0 eger şahısa yaparsak %18 midir.Bununla ilgili iki vergi dairesinin vermiş olduğu iki ayrı fikir var.Bu konuda bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim

merhaba
Bu konu içine girdiğini düşünerek yazıyorum Kdv kanunun 17 maddesi g bendinde 5766 sayılı kanunla bir kelime değişiyor ve bu durumda bu cümlenin değişmesiyle metal külçe satımında kdv istisnası kalkıyormu şeklinde bir soru işareti ortaya çıkıyor.Bu konu hakkında fikri olanlar paylaşabilirlerse memnun olurum iyi çalışmalar.

5228 sayılı Kanunun 15 inci maddesiyle değişen bent; Yürürlük 01/08/2004) [11]Külçe altın, külçe gümüş, kıymetli taşlar (elmas, pırlanta, yakut, zümrüt, topaz, safir, zebercet, inci, kübik virconia) döviz, para, damga pulu, değerli kâğıtlar, hisse senedi, tahvil ile metal, plastik, lastik, kauçuk, kâğıt, cam hurda ve (5766 sayılı Kanunun 12/b inci maddesiyle değişen ibare Yürürlük; 07/06/2008) atıklarının teslimi,

5766 sayılı Kanunla değişmeden önceki şekli) atıkları (hurda metalden elde edilen külçeler dahil) teslimi

Bu konu hakkında bilgisi olan yokmu :(

Teşekkür ederim fakat benim ikinci sorum yeni yapılan değişiklik ile hurda metal den elde eldilen külçelerin istisnadan çıkıp çıkıpmadığı konusunda

gulcan ' Alıntı:
Teşekkür ederim fakat benim ikinci sorum yeni yapılan değişiklik ile hurda metal den elde eldilen külçelerin istisnadan çıkıp çıkıpmadığı konusunda
Merhaba,
Ben hurdadan elde edilen külçelerin istisna kapsamından çıktığını düşünüyorum. Zaten doğrusu da bu diye düşünüyorum. Çünkü bana göre zaten eski şekli mantıksızdı. Külçe haline getitilmiş hurda metal, artık hurda olmaktan çıkmış sanayi için hammadde haline gelmiştir.