fonradar

Hurda Kablo Tesliminde KDV Durumu

Hurdalar ve istisnaları ile ilgil ibir çok konu başlığı olmasına rağmen daha spesifik bir cevaba ihtiyacım olduğu için yeni başlık açtım.

Bir hurdacı firması, bir fabrikanın elektrik kablolarını söküp satın alacak.

Bu durumda bu kablolar bizim için hurda kablo şeklindedir.

Ve bu hurda kabloyu biz daha sonra başka bir firmaya satacağız.

189 : KDV den istisnadır
Bir kaç meslektaşımız da aynı cevabı verdi.

Ancak, söküm işini yapacağımız fabrikanın sahibi olan şirket ise istisnanın söz konusu olmadığını ve % 18 oranında kdv uygulanması gerektiğini söylemekte. 97 sıra nolu kdv tebliğinde de bunu onaylayan bir bölüm var. Ancak, o metinde kablonun hurda hali için bir belirteç vurgulanmamış.

Bu durumda, sizin fikirleriniz hukuki dayanaklarıyla beraber nedir?

İlginize teşekkür ederim.

Engin ATEŞ

Ynt: Hurda Kablo Tesliminde KDV Durumu

Merhaba,

97 SERİ NO'LU KATMA DEĞER VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ

1.3. Kablo Teslimleri

96 Seri No.lu KDV Genel Tebliği ile bakırdan mamul tellerin teslimi tevkifat kapsamına alınmıştır. Ancak, bakır telin plastik, cam, kâğıt, emaye, vernik ve benzeri izolasyon malzemeleri ile kaplanması suretiyle elde edilen ?izoleli iletken? teslimleri bu kapsamda mütalaa edilemeyeceğinden tevkifata tabi tutulmayacaktır.

Bunu ben de söylemiştim. Ancak, mal hurda haline gelmişse durum ne olur onu öğrenmek istiyorum.

engat ' Alıntı:
Bunu ben de söylemiştim. Ancak, mal hurda haline gelmişse durum ne olur onu öğrenmek istiyorum.

Merhaba,
Faydalı Ömür YIL ORAN
Kablo, kanalet, tava, kondült, spiral, start-stop butonları ve benzerlerinden oluşan hatlar 10 %10,00

Bina Kaç senelik? Birde burdan yola çıkın bakalım ne diyecekler...