Hurda Metalde Fason

Biz hurda metali alıyor işliyor ve firmaya mamul olarak geri veriyoruz.Buradan biz işçilik v.s diğer giderlerimizle beraber+kar olarak fatura keseceğiz. Fatura keserken birçok görüş var
1- Normal bir fatura olarak matrah+%18 kdv kes
2-Hurda metalde KDV olmadığı için bunun işlenmesindede kdv olmaz
3-Bu işlem bir fason işlemidir. Ve burada tevkifatlı olarak faturayı kes diğer firmada 2 nolu kdv beyannamesi ile %12 kdv'yi ödesin

Şimdi ben bu konuda karamsar kaldım. benim kendi fikrim tevkifatlı fatura olarak kesmek ve diğer firmada 2 nolu kdv beyannamesi ile %12yi ödesin.

Zira hurda metal teslimi ayrı bir olaydır. Ancak bu fason olarak değerlendirilir, diyorum
Daha önce yine bu konuyu yazdım ama doyurucu bir cevap alamadım

Bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.Herkese iyi çalışmalar

Hikmet Güneş
Gaziantep

Ynt: Hurda Metalde Fason

Merhaba,

KDV GENEL TEBLİĞİ (SERİ NO:85)

B. KATMA DEĞER VERGİSİNDE TEVKİFAT UYGULAMASI

1. Hurda Metal Teslimlerinde Tevkifat Uygulaması

Hurda metal teslimlerinde uygulanmakta olan katma değer vergisi tevkifatının oranı ve kapsamı ile ilgili olarak, bu Tebliğin yayımını izleyen ayın başından itibaren geçerli olmak üzere;

- hurda metal alımlarında teslim bedeli üzerinden hesaplanan katma değer vergisinin % 90?ının alıcı tarafından tevkifat uygulanmak suretiyle sorumlu sıfatıyla beyan edilmesi, % 10?unun ise satıcıya ödenmesi,

- hurda olarak alışlarında tevkifat uygulanan demir, bakır, alüminyum, pirinç, kurşun, teneke gibi metallerin külçe haline getirilerek satılması durumunda da yukarıda belirtilen esaslar çerçevesinde tevkifat uygulanması,

uygun görülmüştür.

Öte yandan 70 Seri No.lu Katma Değer Vergisi Genel Tebliğinde(6) belirtildiği üzere, genel ve katma bütçeli idareler, il özel idareleri, belediyeler ve köyler ile bunların teşkil ettiği birlikler ve kamu iktisadi teşebbüsleri tarafından yapılan hurda metal teslimlerinde katma değer vergisi tevkifatı uygulanmayacaktır.

kdv.tevkifatı hk.

sn.M_schumacher
tutar : 1.330,00
kdv 18 : 239,40
ara top. 1.569,40
kdv tevkifatı : 215,46
beyan edilecek kdv 23,94
tahsil edilecek 1.353,94
alıcı firma böyle bir fatura alsa muhasebe kaydı nasıl yapılır ayrıca tevkif edilen kdv.yi alıcımı satıcı mı
beyan eder 2 nolu bey.ile
teşekkür ederim.saygılar

Ynt: kdv.tevkifatı hk.

Ebrar ' Alıntı:
sn.M_schumacher
tutar : 1.330,00
kdv 18 : 239,40
ara top. 1.569,40
kdv tevkifatı : 215,46
beyan edilecek kdv 23,94
tahsil edilecek 1.353,94
alıcı firma böyle bir fatura alsa muhasebe kaydı nasıl yapılır ayrıca tevkif edilen kdv.yi alıcımı satıcı mı
beyan eder 2 nolu bey.ile
teşekkür ederim.saygılar

740 (B) 1330,00 Ytl
191 (B) 239,40 Ytl
360 (A) 215,46 Ytl
100 (A) 1353,94 Ytl

Hizmeti alan kişi 2 nolu beyanname verir.

yani bu durumda kdv.yi yine alıcı firma ödüyor değil mi sadece tevkif edilen kısmı 2 nolu ile peşin ödüyor
ben stajerim bu konuyu anlamakta biraz zorluk çekiyorum verdiginiz bilgiler için çok teşekkür ederim.
saygılarımla..

M_schumacher kdv tevkifatı

Alıcı firma yukarıdaki örnek gibi bir fatura alıp kayıtlarına işleyip
2 nolu kdv.ile bildirimde bulunmazsa direk;
740
191
320 olarak kayda alsa bunun cezası varmı dır
veya geriye dönük düzeltme yapılabilr mi?

Teşekkür ederim.

Ynt: M_schumacher kdv tevkifatı

zuhal ' Alıntı:
Alıcı firma yukarıdaki örnek gibi bir fatura alıp kayıtlarına işleyip
2 nolu kdv.ile bildirimde bulunmazsa direk;
740
191
320 olarak kayda alsa bunun cezası varmı dır
veya geriye dönük düzeltme yapılabilr mi?

Teşekkür ederim.

Tabiki vardır. Firma kendisine kesilen fatura da ödemediği tevkifat kdv yi takip eden ayın 20.günü akşamına kadar 2 nolu KDV ile bildirmek zorundadır.

http://www.alomaliye.com/aralik_06/vuk_364.htm

merhaba arkadaşlar,
İlk olarak hurdayı satıcı firmaya geri verip fason olarak çalışılması halinde direkt satıcı firma %18 den kdv kesip tamamını alıcı firamdan tahsil etmektedir.
Fason çalışılan hurda satıcı firmanın birim kg.başına aldığı ücreti hurda maliyetine ekleyip örneğin; 5000 kg. hurda verdiniz bu hurdanın bedeli 35,000 ytl satıcı firmada fason üretimi 1,50 YTL/kg. den yapmaktadır. hurdanın hammadde olarak bize maliyeti 35.000,00 + (5,000 kg.*1,50 YTL) = 42.500,00 YTL dir. Tevkifat içinse şu ana kadar bir problemle karşılaşmadık fason işçilik adına ..

Arkadaşlar merhaba,

K.D.V. kanunun 17. maddesinin 4/g bendini incelemenizi öneririm.

Saygılar.

Sosyal ve Askerî Amaçlı İstisnalarla Diğer İstisnalar

KDV Madde No 17 - 1. Kültür ve Eğitim Amacı Taşıyan İstisnalar:
......................................
4. Diğer İstisnalar:
g) (5228 sayılı Kanunun 15 inci maddesiyle değişen bent. Yürürlük: 1.8.2004) Külçe altın, külçe gümüş, kıymetli taşlar (elmas, pırlanta, yakut, zümrüt, topaz, safir, zebercet, inci, kübik virconia) döviz, para, damga pulu, değerli kâğıtlar, hisse senedi, tahvil ile metal, plastik, lastik, kauçuk, kâğıt, cam hurda ve atıkları (hurda metalden elde edilen külçeler dahil) teslimi,

Sn. Şükrü Ergül

Yazınız doğru ama soruyla bağlantısı yok. Çünkü yukarıda konu hurda teslim alınıp işlenip tekrardan geri verilmesidir. Yani hurda metali ben alıyorum (almaktan kasıt satış değil) eritip tekrardan müşterinin istediği özeliğe getirip geriye hurda aldığım firmaya veriyorum ve bu işlem karşılığında işçilik bedeli alıyorum.

KDV Madde No 17 - 1. Kültür ve Eğitim Amacı Taşıyan İstisnalar:
4. Diğer İstisnalar:
g) (5228 sayılı Kanunun 15 inci maddesiyle değişen bent. Yürürlük: 1.8.2004) Külçe altın, külçe gümüş, kıymetli taşlar (elmas, pırlanta, yakut, zümrüt, topaz, safir, zebercet, inci, kübik virconia) döviz, para, damga pulu, değerli kâğıtlar, hisse senedi, tahvil ile metal, plastik, lastik, kauçuk, kâğıt, cam hurda ve atıkları (hurda metalden elde edilen külçeler dahil) teslimi,

Kırmızı ile işaretli kısmı atlıyorsunuz. Eğer hurda metalleri eritip külçe halinde teslim ediyorsanız KDV den istisnadır. Sn Ergül bunu izah etmek istiyor sanırım.

burada külçe satışı yok. kumaşın fason imalata gönderilip manto olarak teslimini düşünün. burada x firması hurda metallerini külçe yaptırmak için hgüneş'in firmasına gönderiyor. hgüneş'in firması işçilik faturası kesiyor.

nane ' Alıntı:
burada külçe satışı yok. kumaşın fason imalata gönderilip manto olarak teslimini düşünün. burada x firması hurda metallerini külçe yaptırmak için hgüneş'in firmasına gönderiyor. hgüneş'in firması işçilik faturası kesiyor.

Biz hurda metali alıyor işliyor ve firmaya mamul olarak geri veriyoruz.Buradan biz işçilik v.s diğer giderlerimizle beraber+kar olarak fatura keseceğiz.

Soruya göre sadece işçilik söz konusu değil mamül olarak fatura ediyoruz deniliyor bilinmeyen tek şey mamülün mahiyeti. Başlığın sahibi mamülün mahiyetini belirtirse sorusuna yanıt alacaktır.

hgüneş ' Alıntı:
...geri veriyoruz.Buradan biz işçilik v.s diğer giderlerimizle beraber+kar olarak fatura keseceğiz...
burada satış yokki.

''Biz hurda metali alıyor işliyor ve firmaya mamul olarak geri veriyoruz'' demiş

Merhaba,

Benim fikrim tevkifat ayrılmasıdır.

M_Schumacher ' Alıntı:
''Biz hurda metali alıyor işliyor ve firmaya mamul olarak geri veriyoruz'' demiş

Merhaba,

Benim fikrim tevkifat ayrılmasıdır.

Hurda teslimlerinin istisna kapsamına alınmasıyla tevkifat uygulanması işlemine son verilmiştir. Burada iki seçenek var külçe teslimi ise KDV den istisna, külçe olmaktan çıkıp mamüle dönüşmüş ise %18 kdv ye tabi olup tevkifat yapılmasıda söz konusu değildir.

Merhaba,
KDV 97 seri nolu Genel Tebliği

3. HURDA VE ATIK PLASTİKTEN ELDE EDİLEN ÜRÜNLERDE KDV UYGULAMASI

KDV Kanununun 5035 ve 5228 sayılı Kanunlarla değişik 17/4-g maddesine göre plastik, lastik, kauçuk hurda ve atıklarının teslimi katma değer vergisinden müstesnadır.

Bu hüküm çerçevesinde, plastik hurda ve atıklarının tesliminde KDV uygulanmamaktadır.

Ancak, plastik hurda ve atıklarının çeşitli işlemlerden geçirilip işlenmesi sonucunda elde edilen ve genellikle plastik esaslı malzeme imalatında hammadde olarak kullanılan pet kırıkları, plastik çapak, plastik granül ve benzeri ürünler, hurda ve atık niteliğini kaybederek imalat sektöründe hammadde olarak kullanılan bir mamul haline gelmeleri nedeniyle KDV Kanununun sözü edilen 17/4-g maddesinde düzenlenen istisna kapsamına girmemektedir.

Genel oranda vergiye tabi olan bu ürünlerin tesliminde 86 Seri No.lu KDV Genel Tebliğinin (B/1) bölümü gereğince tevkifat uygulanmaktadır.

Bu Tebliğin yayımını izleyen 5. günde başlamak üzere, tevkifat kapsamına giren işlemlerde bu Tebliğin (1.2) bölümündeki açıklamalar çerçevesinde alt sınır uygulanması uygun görülmüştür

öncelikle merhabalar

bu olayda yani artık satış aşamasına geçildikten sonra ( hurdadan yeni bir ürün elde edilmiş) artık tevkifat söz konusu olamaz diye düşünüyorum.
imal edilen ürünün KDV si oranında tavkifatsız toplam matrah üzerinden KDV hesaplanmalı ve tihsil edilmelidir.

hurda plastik ve mamul granül alıp tekrar eritilmesi sonuçu yeni hammadde yapıyoruz. Şimdi biz bu mamul yaparken %50 %60 mamul malzeme ile hurdayı birlikte erittiğimiz için burda hepsi hurdandan meydana gelmediği için sizce tevkifat uygulanacakmı?