Hurdaya Ayrılan Yazarkasa Hk.

Üstadlarım, mükellefin yazarkasa mali hafızası dolduğundan dolayı yazarkasayı 30.09.2014 tarihinde hurdaya ayırdık. 01.10.2014 tarihinde yeni nesil ökc almak için izin yazısı aldık ve 02.10.2014 tarihinde yazarkasamızı alıp kullanma izin dilekçesini verdik. Yazarkasa ruhsatını alırken, hurdaya ayrılma tarihini takip eden işgünü içerisinde yazarkasa almamız gerektiğini söyleyerek 213 sayılı VUK 355/8 maddesi gereğince 700 TL özel usulsüzlük cezası kestiler. Madde açıklamasına baktığımda 355/8. madde basımı ile ilgili bildirim görevini tamamen veya kısmen yerine getirmeyen matbaa işletmecilerine kesilen cezalardan bahsetmekte.

Bu ceza doğrumudur ve cezaya itiraz edebilme şansımız var mıdır?

uygulama mantıklı ama kestikleri ceza maddesini kendileri de bilmiyor..bu maddeden 2 kere kestiler bize...

oyle bir ceza kesme olayi yok islem tamamen keyfi o zaman verdikleri izin belgesinin neden 15 gun suresi var.ayrica velevki ayni gun islem yapilmasi gerekse ilgili memurun sizi uyarmasi gerekir

Bende aynı tepkiyi verdim. İzin yazısı dilekçesinde yazarkasayı kullanmaya başlayacağım tarih, hurdaya ayırdığım tarihten 5 gün sonra , bu dilekçeye istinaden bana yazarkasa alma iznini veriyorlar ve kimse uyarmıyor sonrasındada bu işte usulsüzlük var diyerek ceza kesiyorlar. Müdür yardımcısına kadar olayı anlattım fakat herhangi bir sonuç alamadım. Vergi usül kanununa baktım herhangi bir süre bulamadım, usulsüzlük cezalarına baktım buna dayanan bir ceza bulamadım. Anlayacağınız hala itirazım dilde kalıyor...

Yeni yazarkasa almana gerek yoktu, boşu boşuna başını belaya sokmuşsun. Yazarkasa servisleri hafızayı doldu olarak değilde, arızalandı olarak değiştiriyorlar, böylelikle yeni yazarkasa almana gerek kalmıyor. Geçmiş olsun...