Huzur Hakkı Artışı

Sayın Üyeler,

Anonim şirkette yönetim kurulu üyesine verilen huzur hakkında artış yapılması için yönetim kararı alıp yönetim karar defterine yazılması yeterli midir? yoksa genel kurul kararı gerekir mi?

Sayın Üyeler,

Anonim şirkette yönetim kurulu üyesine verilen huzur hakkında artış yapılması için yönetim kararı alıp yönetim karar defterine yazılması yeterli midir? yoksa genel kurul kararı gerekir mi?
Yönetim kurulu üyelerine, tutarı ana sözleşmeyle ya da genel kurul kararıyla belirlenmek koşuluyla huzur hakkı, ücret, ikramiye, prim ve yıllık kârdan pay ödenebilir. yönetim kurulu üyelerinin mali haklarının tutarının ana sözleşmeyle ya da genel kurul kararıyla düzenlenebileceği hükmüne yer verir. bu konu hakkında bir düzenleme bulunmamaktadır.

Mali hakların ana sözleşme ya da genel kurul kararıyla düzenlenebilmesinin olanaklı olduğu öngörülmesine karşın, yönetim kurulu üyelerine kazanç payı dağıtılması, ana sözleşmede bu yönde bir hüküm bulunması koşuluna bağlanmıştır.Buna karşın öğretide, kazanç paylarının verilebilmesi için ana sözleşmede özel bir kurala gerek olmadığı, kazanç payı dağıtımı hakkında genel kurulun da karar alabileceği görüşü ileri sürülmüştür3

Huzur hakkı ücretini vermek için karar defterine karar alınmasi yeterlidir noter tasdiki gerekmemektedir. Huzur hakkı kararı eğer ileride bir itiraz olmayacak ise tescil gerektirmez. Bordro düzenlenecek ve bu bordo'da Gelir vergisi ve Damga vergisi kesilir.