İade Faturasından Dolayı Olumsuz Tespit

Merhabalar
06-2013 döneminde bir firmadan mal aldık. Firma istenildiği zamanda ve şekilde malımızı teslim etmedi. Malları indirmedende geri iade faturası düzenledik gönderdik. İşin ilginç yanı firma smiyb düzenleme fiilindeymiş. Buna istinaden şimdi bizide düzenleme fiiline aldılar. Bu durumda bu firmadan gelem faturayı indirimden çıkarsam ve kesmiş olduğum iade faturasının aslıyla bs formunu iptal etsem! Karşı firmada alış ve satıştan çıkarsa! Koddan çıkarmıyız?

kesinlikle çıkarsın. artı düzeltme beyannamelerinle vergi dairesine de dilekçe yaz. koddan çıkmak istiyorum diye..

Alt firmanız düzenleme fiilinden dolayı koda girmişse, bu sizin firmayı düzenleyici pozisyonuna sokmaz. kullanıcısı pozisyonuna sokar ki, bunun için dilekçe yazmanıza gerek yok. o faturada indirim konusu yaptığınız KDV için düzeltme beyannamesi vermeniz yeterli.(Genel esaslar kapsamındasınız)

şayet düzenleme fiili sebebinden dolayı koda girmişseniz Özel Esaslar Kapsamından değerlendiriliyorsunuz demektir ve vergi dairesinin tespite husus ettiği faturaları liste ve beyannamelerden arındırıp,dilekçe vermeniz şarttır.

Demek istediğim şu. İade faturasından dolayı ben bu adama mal satmış gibi görünüyorum. Bu adamda düzenleyici olduğundan benide bundan dolayı kayda almış. Düzeltmeleri yaptım ama dilekçe vermedim daha.