fonradar

İade Kdv İçin Hangi Bilgiler Gerekli ?

Arkadaşlar bir limited şirketimiz(inşaat) var. Şirketimizi tasfiye etmek istiyorum. Herhangi bir borcumuz yada alacağımız yok. Şirketimizin 15.000 tl kadar kdv iadesi söz konusu. Ancak muhasebecimiz bu parayı alamayacağımızı, zaten devletin 7000 veya 8000 tlsini alacağını, geri kalanının çoğunu yeminli mali müşavirin alacağını, doalyısı ile bu iş ile uğraşmanın bir anlamı olmayacağı, şirketi tasfiye yerine satmamızın daha doğru olacağını söylüyor.
Benim sizlerden sorum şu olacak... 15.000 kdv iadesi bedeli gerçekten çoğunluğunu devletin yada yeminli mali müşavirin alacağı, uğraşmaya değmeyecek bir bedel midir?
Ayrıca bu konuda sizlerden daha net bilgi alabilmem için ; muhasebecimden hangi bilgileri edinmem gerekir?
Bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Saygılar ve teşekkürler şimdiden.

konuya çok vakıf değilim ama bana yol gösterirseniz gerekli bilgileri edinebilirim. ayrıca konu hakkında bilgi sahibi olmak istiyorum.

Sanırım kısmi tevkifatlı ile igili bir durum. 4.000 TL ye kadar olan iadesi istenilecek kdv hiçbir formalite ve evrak gerekmeksizin borçlara mahsubu yapılır. 4.000 TL üzerinde ise geçen kısım için teminat ve vergi incelemesi yada yeminli raporu gerekmektedir. Teminat inceleme sonunda iade edilir. Defteriniz kanunlara uygun bir şekilde beyan edilmiş ve naylon fatura gibi uygunsuz işlem ve faturalar yok ise vergi incelemesinden korkmayıp alacağınızı vergi borçlarınızı mahsup ettirebilirsiniz.