İbraname

Cemil

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar
Bir çalışan işyerinden ayrıldıktan sonra işmahkemesine müracaat etmek sureti ile yıllık izinlerinin bir bölümünü kullanmadığı ve izin ücretlerinin ödenmesini istemektedir. Oysaki bugüne kadar tüm izinlerini kullandı ancak 3 veya 4 yıla ait izin formlarını işyeri kaybetmiştir. İşçi çıkarken ibraname imzalamış ve tüm izin haklarımı aldım diye beyan vermiştir. Bu işciye izin haklarını yasal olarak ödemek zorundamıyız?
Şimdiden teşekkürler

Ynt: İbranama

izin kartı/defteri kayıp ise izin kullandığını ispat etmeniz zorlaşır.

kalisper_a ' Alıntı:
sn cemil;

Aylık prim hizmet cizelgesiyle ispat edebilirsiniz.Kolay gelsin...

Sayın kalisper_a
Bununla nasıl ispat edeceğim, işcinin orada izin kullandığına dair imzası yok, sadece ibranamede imzası var

kalisper_a işalan "ben izin kullanmadım izin kullanış gibi göstermişler haberim yok" derse?
izin kullandığına dair imzalı bir belge olmalı. izin öncesi ücretini avans olarak aldığına dair imzalı bir belge varsa işinize yarar.

Ynt: İbraname

sn nane;

Sizin dediklerinize katılıyorum işveren aylık prim hizmet çizilgesinde izinli gösterdiği personele maaş bordrosu mutlaka imzalattırmıştır orda izinli olduğu görünecektir bu durumda maaşını aldığı zaman imza attığı bordroda ve göstermiş olduğu aylık prim hizmet çizelgeside işverinin ispatı için geçerli olur kanısındayım

Kolay gelsinn...

merhaba,

izin defterinde ya da maaş bordrosunda izinler gösterilmiş olmalı ve karşılığında işçinin imzası olmalıdır ...

standart ibranamelerdeki İZİN kelimesi mahkemelerde sorun yaratabilmektedir ..

ayrıca ilgili döneme ilişkin mesai takip çizelgesi, turnike sistemi vs. varsa onuda ispat aracı olarak kullanabilirsiniz