fonradar

İcra Dairesinden Gelen Bildirim

Tazminat davasında icra takibi yapmayan avukatımla davalık olduk. Mahkeme tazminatın ödenmesine ve benimde Avukata avukatlık ücretini ödememe hükmetti. Yargıtay sürecinden sonra dosyalar birleştirilip kapatıldı. Sonuç olarak ben tazminatımı alamıyorum ama avukata vekalet ücretini ödemem isteniyor. Zaten bir emekli maaşım bir de borcu henüz bitmemiş olan bir evim var. Avukat şimdide icra müdürlüğünden evin ipoteğinin kalkıp kalmadığına dair bilgilendirme isteyen bir yazı göndermiş. Bildiğim kadarıyla tek evimi yarısı da hanımımın üstüne olan evi haciz yoluyla satamıyor. 6000 tl borç için satış yoluna gidebilirimi? Benim bu durumda ne yapmam gerekir.?

Dosyalar birleştirildi kapatıldı yı biraz açmanız lazım. Anladığım kadarı ile davacı ve davalı olarak dosyanın taraflarının karşılıklı olarak borçlu olmadığı veya eşit miktarlı borçlu olduğu anlaşılmış ve dosya kapanmış diye anlarsak bu süreçte emek sarfeden avukat elbette ücretini isteyecektir. Dava sırasında tarafların en çok yanıldıkları husus davadan önce avukatla anlaştıkları vekalet ücretinden ayrı olarak mahkemece takdir edilen vekalet ücretini de ödenecektir. Siz müdahale etmezseniz vekil o vekalet ücretini karşı taraftan alacaktır. Ancak siz karşılıklı anlaşıp dosyadan vazgeçerseniz bu durumda bu vekalet ücretinin sorumlusu kendi avukatınıza karşı siz olursunuz. Bu konuda baştan bir anlaşma yapılması sorunu çözecektir ancak bir çok şahıs mahkemece verilen vekalet ücretinin mahiyetini bilmediği için bu hususta ön anlaşma yapılmamakta ve mağduriyetler oluşmakta maalesef