İcraya Borcu Olan Personelin Muhasebe Kaydı

İLKAY

Katkı Sunan Üye
icraya borcu olan bir personelin, maaşının %25 kesilcek.bunun muhasebe kaydı nasıl olmalı...acil

Ynt: İcraya Borcu Olan Personelin Muhasebe Kaydı Acil

"334" koduda hesap açarak "335" kodunda alt hesapta bordro tahakkuku yaparken kayıtlanıp, icraya ödendikçe kapatılabilir.

benim bildiğim 334 diye hesap adı ve kodu yok. ayrıntılı bişekilde yazarsanız sevinirim:)

"334" koduda hesap açarak
boş olan üçlü hesap kodlarını diğer hesaplar ihtiyacınızı görmüyorsa kullanabilirsiniz. "personel icra borçları" adı ile hesap açabilirsiniz.

teşekkür ederim yardımınız için

Merhabalar,

Bu tür kesintiler, işletme için bir yükümlülüktür, 36 grubunda izlenir. (Bkz: 36 grubu açıklaması)

Bu durumda, önemlilik kavramına da dikkat ederek, bu kesinti için 369 hesabı kullanabilirsiniz.

Ama önemlilik kavramı uyarınca, 369 hesabın altına açacağınız alt hesabın dönem bakiyesi 36 grubu toplamının % 20 sini geçerse, bu tutarı yine 36 grubu içinde yeni açacağınız bağımsız bir hesaba, örneğin 362 hesaba almak ve bilançoda burada göstermek zorundasınız.

Sayın Nane 334 önermiş ama, hesap açılımında ilk koşul, o işlemi izleyecek bir hesap olmaması, (369 var) doğru grubun seçilmesi (33 değil 36) gibi koşullar da var.

çalışanın ücretinden kesip ödeyeceğimiz için bir an 33 gurubu içinde olur diye düşünmüştüm. ama sy Nusret KURDOĞLU'nun cevabını okuduktan sonra tdhp baktım ve 36 hs açıklamasının "işletmenin sorumlu veya mükellef sıfatı ile...icra taksitleri" şeklinde olduğunu gördüm. hatamı düzelttiği için teşekkürler.

Ynt: İcraya Borcu Olan Personelin Muhasebe Kaydı

merhaba arkadaşlar çalışanın icralık durumunda bilmek istediğim birşey var yardımcı olursanız sevinirim. icarlık olan personelin muhasebe kaydı ile ilgili olarak açıklamalar yapmışsınız ama bu icaralık personelin ssk pirimlerinde nasıl bir yol izlicem .... teşekkürler

Ynt: İcraya Borcu Olan Personelin Muhasebe Kaydı

SSK priminde bir değişiklik olmaz. İcraya net ücretinin bir parçası ödenir. Yani 335 hsba çalışanın eline ödeyeceğiniz kadarını, 36x hesaba da icraya ödeyeceğiniz kadarını kaydetmelisiniz.