İhaleli işlerde %5 lik prim farkı.

Tüm Meslektaşlarıma Merhaba;

Aranızda muhakkak aynı derdi payşatığım arkadaşlarım vardır.Müşterim olan bir firma belediyelerden ihale ile iş alıp hizmet vermekte.İhale dosyasını hazırlarken maliyetlerine doğal olarak işçilik maliyetlerini hesaplarken hazinece karşılanan 5510 sayılı kanun gereği faydalanacağı %5 prim indirimini katmıyor ki hiç bir firma bunu yapmıyor.Zaten geçenlerde bu prim farkını maliyetlerinde dikkate alınan bir firmanın ihale teklifi maliyeti çok düşük gerekçesi ile ihale makamı tarafından reddedilmişti.
Velhasıl ihaleyi alan firmamız hizmet süresince katlandığı işçilik primlerini düzenli ödediği için bu %5 lik indirimden faydalandı. Şu an da ihale makamı da bu %5 lik prim den firmanın karı oluştuğu gerekçesi ile firmadan istemekte... 5510 sayılı kanunda böyle bir ibare yok ama ihale makamlarının kendince çıkardığı genelge ve tebliğlerle bu %5 lik primi kabul etmiyorlar ve faydalanılmışsa geri istiyorlar.
Bu durumla karşılaşan veya bilgisi olan meslektaşlarım durumlarını benimle paylaşırsa sevinirim.
Teşekkür ederim...

Ynt: İhaleli işlerde %5 lik prim farkı.

İhaleli işlerde işçilik maliyet hesaplamaları normal olarak indirimsiz olarak yapılması gerekiyor.

Yüklenici 5 puanlık indirimden faydalanıyorsa eğer bu indirimi aylık hakediş tutarından düşerek fatura kesmeli eğer 5 puanlık indirimden faydanmıyorsa normal olarak fatura kesmelidir.

Sizin firmanız 5 puanlık indirimden faydalanmış bu durumda keseceğiniz faturada faydalanılan 5 puanlık indirim tutarı kadar mahsup yapmanız gerekiyor.

Ynt: İhaleli işlerde %5 lik prim farkı.

Yorumlarınız için teşekkür ederim.
Şu andaki uygulama da dedğiniz gibi.Yanlız ben bu uygulamaların yasal dayanağını bir türlü bulamadım. ayrıca bazı arkadaşlarım bu uygulamanın sadece hizmet işlerinde olup mal alım-satımlarda olmadığını söylüyorlar.açıkçası bununla ilgili de yasal dayanak bulamadım.