zirve

İHALELİ İŞTE EK-1

ALP

Üyelik
27 Haz 2005
Mesajlar
61
İşe başlama tarihi 27.04.2005 olan 1 yıllık bir ihalenin ilk girişlerine istinaden 1 aylık geriye dönük bildirim süresinden yararlandık.Yani 27.05.2005 te SSK'da olacak şekilde 27.04.2005 tarihli işe girişlerini gönderdik.BURAYA KADAR HERŞEY TAMAM.

Fakat bu işle alakalı olarak EK-1 bölge çalışmaya en son hangi tarihte göndermeliyiz???
 
Üyelik
7 Haz 2005
Mesajlar
2,170
Konum
İstanbul
Merhaba,
2821 sayılı Sendikalar Kanununun 62. maddesine göre işe girişi izleyen ayın onbeşine (27.04.2005 ile 30.04.2005 arası başlayan ve ayrılanları 15.05.2005 tarihine) kadar bildirmeniz gerekiyordu.
Mayıs ayında başlayanları içinse 15.06.2005 tarihine kadar bildirmeniz gerekiyordu.
 

ALP

Üyelik
27 Haz 2005
Mesajlar
61
Tamer Bey;

FAKAT SSK ihaleli işlerde 1aylık geriye dönük bildirim yapabilirsiniz diyor.Biz buna istinaden 27.05.2005 te 27.04.2005 işe girmiş gibi personelin girişini yaptık.

EK-1 için son gönderme tarihi 15.07.2005 mi olmalı acaba?
 
Üyelik
7 Haz 2005
Mesajlar
2,170
Konum
İstanbul
Merhaba,
EK-1 ve EK-2 506 sayılı yasa gereğince değil, 2821 sayılı Sendikalar yasası gereğince veriliyor.
506 sayılı yasadaki yeni kurulan işyerlerine verilen 1 aylık süre Sendikalar Yasası ile düzenlenmiş bir konuya teşmil edilemez. Eğer edilirse bu durumda devam eden işyerlerindeki işe başlamadan bildirim verme zorunluluğunuda aynı şekilde teşmil etmemiz gerekir değilmi? :D :(

Ama bence telaşlanmayın ve bildirimleriniz yapın. Şu anda meclis komisyonundada kabul edilmiş olan ve mecliste oylanacak olan bir tasarı ile EK-1 ve EK-2 bildirimlerini zamanında yapmayanlara verilen cezaların iptal edilmesini öngören bir madde mevcut.
 
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
192
sayın alp,
sendikalar kanunu ile iş kanunu ayrı ayrı kanunlardır. bölge çalışma kaydı iş kanuna göre yapılırken işçi bildirimleri sendikalar kanununa göre yapılmaktadır. iş kanununa göre işyeri bildirimleri bir aydır. ancak işçi girişleri müteakip ayın 15.ine kadar bildirilmek durumundadır. sizin durumunuzda işyeri açılışı 27/04 den 27/05'e kadar bildirilebilir ama işçi girişleri de bildirileceği için 15/05'e kadar bildirmek zorunluluğu hasıl olmaktadır.

ssk kanununda ise "Madde 8 - İşveren, örneği Kurumca hazırlanacak işyeri bildirgesini en geç sigortalı çalıştırmaya başladığı tarihte Kuruma doğrudan vermek veya iadeli taahhütlü olarak göndermekle yükümlüdür."
buna istinaden açılan işyerine ise işçi girişleri bir ay içinde bildirilir. "madde-9 Kuruma ilk defa işyeri bildirgesi verilen işyerlerinde işe alınan işçiler için en geç bir ay içinde Kuruma verilen veya iadeli-taahhütlü olarak gönderilen işe giriş bildirgeleri de süresi içinde verilmiş sayılır." denildiği için siz 27/04 giren işçileri 27/05'e kadar bildirdiniz.
 

Benzer konular

Üst