İhbar İzni Kullandırma Hk.

Üyelik
5 Eyl 2007
Mesajlar
6
merhaba,

İhbar süresi içinde iş arama izni kullandırmak veya kullanmadığı iş arama izin süresini hesaplamak için yöntem konusunda sizden bilgi alabilir miyim?
Kanunen iş arama izni günlük 2 saat, biz bunu gün açısından hesap edecek olursak, 8 haftalık ihbar izni olan bir personelin saatlerini toplama veya bunu güne çevirme konusunda beni aydınlatabilir misiniz?
Çalışma saatlerimiz hafta içi 08:30 – 18:00, C.tesi de yarım gün çalışıyoruz.

Bu kapsamda ihbar izni kullandıracağımız personele, haftanın 6 günü çalıştığımızdan dolayı, 6*2 saat=1 hafta da 12 saat mi kullandır malıyız? Evet ise, bunun güne olan karşılığı tam olarak nedir?
Ya da bunu saat olarak değil de gün olarak kullandıracaksak eğer, 1 haftada çalışma süresinin karşılığı olan izin süresi ne kadar gündür?
Mola sürelerini çıktığımızda 7,5 saat fiili çalışmaya göre mi günlük 2 saat kullandıracağız?
Yoksa mola süreleri dahil olan günlük 9,5 saat çalışma süresi üzerinden mi?

Ayrıca kullanmadığı ihbar izin ücretlerini kendisine bordroda ne şekilde verebiliriz?

Saygılarımla,
 

merkür2

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Tem 2012
Mesajlar
5,206
Konum
Manisa
İşçi;
A. 8 hafta boyunca her çalışma gününde 2 saat iş arama izni kullanır.
B. işten çıkış tarihi öncesi toplu kullanmak ister; 6 gün*2 saat*8 hafta = 96 saat eder ve son 96 saat çalışmadan parasını alır. fiilen çalışılan sürelere göre çıkıp gideceği gün ve saat bulunur.
 
Üyelik
5 Eyl 2007
Mesajlar
6
Merhaba,
Bu durumda 96 saatin parasını almak isterse, kaç gün üzerinden vereceğiz ihbar ücretini.
 

keremcem

Tanınmış Üye
Üyelik
5 Ara 2007
Mesajlar
5,804
Konum
izmir
Kullandırılmayan iş arama izinlerine ait ücretin, normal saat ücretinin 2 katı olarak ödenmesi gerekir.
96 saat iş arama iznine karşılık 192 saatlik ücret ödemeniz gerekir, ama bu ödemenin adı ihbar ücreti değildir.
 
Son düzenleme:
Üyelik
5 Eyl 2007
Mesajlar
6
Peki 96 Saati 7,5 saate bölerek mi günü bulmak lazım, yoksa bir günde çalıştığımız mola süreleri dahil 9,5 saate mi?

Mola sürelerini çıktığımızda 7,5 saat fiili çalışmaya göre mi günlük 2 saat kullandıracağız?
Yoksa mola süreleri dahil olan günlük 9,5 saat çalışma süresi üzerinden mi?
 

merkür2

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Tem 2012
Mesajlar
5,206
Konum
Manisa
Eğer karşılıklı anlaşılarak iş arama izni kullandırmayıp parası ödenecek ise bordroda bürüt ücrete ek 96 saat ek ödeme vermelisiniz. Aldığı bürüt ücret aylık maktu ise 30 bölüp günlük ve 7,5 bölüp saat ücreti bulursunuz ve saat ücreti * 96 saat ek ödeme tahakkuk ettirirsiniz. Eğer günlük ücret ile çalışıyor ise günlük ücret/7,5 ile saat ücretini bulabilirsiniz.
 

keremcem

Tanınmış Üye
Üyelik
5 Ara 2007
Mesajlar
5,804
Konum
izmir
Yeni iş arama izninin kullandırılmaması durumunda o süre için ödenecek ücretle ilgili iş kanunu 27.maddeyi incelemenizi öneririm.
 
Üyelik
26 Eki 2014
Mesajlar
54
Konum
istanbul
Yeni iş arama izninin kullandırılmaması durumunda o süre için ödenecek ücretle ilgili iş kanunu 27.maddeyi incelemenizi öneririm.
Merhaba,

Personelimizin çıkışını yapacağız. Fakat ihbar süresini kullandırıp çıkarmak istiyoruz.

Adım adım gidecek olursak;

1-Personele bugün tebliğ edeceğiz.
2-6 haftalık ihbar süresi bulunmakta.
3-Personel İhbar süresini saatlik olarak kullanmak isterse nasıl bir yol izleyeceğiz?
4-Personel İhbar süresini toplu olarak kullanmak isterse nasıl bir yol izleyeceğiz?
5-Saatlik kullanımda ve toplu kullanımda personelin çıkış tarihi hangi gün olacaktır?(bugün personele tebliğ edeceğiz)

Detaylı olarak açıklarsanız çok memnun olurum.

Teşekkürler, iyi çalışmalar.
 
Üyelik
25 Kas 2011
Mesajlar
4,749
Konum
ankara
1.ihbar süresini dikkate alarak.../.../..tarihinde iş sözleşmeniz feshedilecek şeklinde bildirim yapınız
2.tamam
3.olay ihbar süresi değil yeni iş arama izni konusudur(iş kanunu M.27) bu izin iş saatleri içinde kullandırılır,gerekirse yazıya dökerek,iş günlerinde hangi saat ararlığında kullanılacağını görüşerek kararlaştırabilirsiniz
4.işci isterse işten ayrılmazdan önceki günlere rastlatarak yeni iş arama iznini yoplu kullanabilir,bu noktada taraflar adına en güzeli görüşerek bu iznin kullanılacağı günleri kararlaştırabilirsiniz
5.ne şekilde kullanırsa kullansın farketmez personelin çıkış tarihi ihbar süresinin son bulduğu tarih olacaktır.
 
Üst