İhraç kayıtlı mal alıp satan firma kdv iadesi

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan SMMM FATİH
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
S

SMMM FATİH

Ziyaretçi
Merhaba,
Firma mal alışlarının tamamını ihraç kayıtlı olarak almakta ve ihraç etmektedir. Dolayısıyla mal alışlarıyla ilgili yüklenen kdv'si yoktur. Fakat genel giderler demirbaş alışları gibi alımları nedeniyle indirilecek kdv'leri bulunmaktadır. Bunların iadesini alabilir miyiz.

Ynt: İhraç kayıtlı mal alıp satan firma kdv iadesi

bu konuda formda bir çok makale var arama motorundan bir ara eğer bulamazsan yardımcı oluruz

Forumda kdv iadesi ile ilgili çok fazla konu var. Ancak benim sorumla ilgili bir cevap bulmadım. Firmanın alışlarının tamamı ihraç kayıtlı yani kdv ödemiyor. Yüklenen kdv'ler mal alımları ile ilgili değil. sadece giderlerimiz için kdv ödüyoruz bu kdv'leri iade alabilir miyiz?

ypılabilinir çünkü yapılan giderlerde sonuçta ihracat için yani bu iş için yapılıyor yurtiçine de satış olmadığına göre

şöyle olur ancak. giderlerin tamamını değil satışa isabet eden oranı kadar iade alabilirsiniz diye düşünüyorum. benim bütün satışlarım ihraç kayıtlı diyorsanız o zaman hepsini iade alabilirsiniz diye düşünüyorum.

beyza ' Alıntı:
şöyle olur ancak. giderlerin tamamını değil satışa isabet eden oranı kadar iade alabilirsiniz diye düşünüyorum. benim bütün satışlarım ihraç kayıtlı diyorsanız o zaman hepsini iade alabilirsiniz diye düşünüyorum.

Satışlarımız değil alışlarımız ihraç kayıtlı satışlarımız normal ihracat.

sadece ihracat yapıyorsan tüm ind.kdv
yüklenen kdv dir çünkü başka işin yok bu ihracat için yapmışsın genel giderde olsa

T.C.

İSTANBUL VALİLİĞİ
İl Defterdarlığı

Katma Değer Vergisi Gelir
Müdürlüğü

TARİH: 25.06.2003

SAYI : KDV.MUK.B.07.4.DEF.0.34.18.11.3582

KONU : İhraç kayıtlı mal alımı nedeniyle yapılan giderler için

ödenen KDV?nin indirilemediğinden, gider olarak yazılıp

yazılamayacağı.

????????..SAN. İÇ VE DIŞ TİC. LTD. ŞTİ.

İlgi dilekçeniz ile şirketinizin ihraç kaydıyla mal alarak ihraç ettiği, ihracatı yaparken yaptığınız giderler için KDV ödediğinizi ve yurt içi satışınız olmadığından KDV?nin artarak devrettiğini belirterek, yapılan bu giderlere ödenen KDV?nin gider olarak kaydedilip edilmeyeceğini ve devreden KDV?ne ne şekilde işlem yapacağınız hakkında tarafımız görüşü sorulmaktadır.

3065 Sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu?nun 11. maddesi uyarınca ihracat istisnası ve ihraç kaydıyla teslimler kapsamında yapılan işlemler dolayısıyla yüklenilen vergilerin indirim konusu yapılmayan kısmı kanunun 32. maddesi gereğince Maliye Bakanlığı?nca belirtilen esaslar çerçevesinde mükelleflere iade edilmektedir.

12.03.1992 tarih 21169 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 39 Seri No.lu KDV Genel Tebliğinin ?D- İade Hakkı Doğuran İşlemlere ve İhraç Kaydıyla Teslimlere Ait bildirim? başlıklı bölümünde;

? Yüklenilen vergiler kapsamına, iade hakkı doğuran işlemle ilgilendirilebilen normal alış ve giderler, genel imal ve genel idare giderleri ile amortismana tabi iktisadi kıymet için yapılan harcamalara ilişkin vergiler girmektedir. Ancak; amortismana tabi iktisadi kıymetlerde işleme isabet eden pay, beyannamenin 92.?nci satırında ayrıca hesaplanacağından bu satırlarda yer almayacaktır.

İade hakkı doğuran işlemle ilgilendirilebilen normal alış ve giderler ile genel imal ve genel idare giderlerinden bu dönemde gerçekleştirilen işleme isabet eden pay ise, daha önceki genel tebliğlerde yer alan açıklamalar dikkate alınarak hesaplanacaktır.

Amortismana tabi iktisadi kıymeti kısmen veya tamamen iade hakkı doğuran işlemlerde kullanan ve iade talebinde bulunan mükellefler iade hakkı doğuran işlem için yüklendikleri toplam KDV içindeki amortismana tabi iktisadi kıymetlere ait olarak iade edilecek kısmı hesaplayarak 92 numaralı satırda beyan edeceklerdir.?denilmektedir.

Buna göre, şirketinize ihraç kaydıyla yapılan teslimlerle ilgili yüklenilen ve indirim konusu yapılamayan genel giderlere ilişkin KDV?lerinden ihraç edilen malların bünyesine giren tutarın ihracatın gerçekleştiği dönemde iade olarak talep edilmesi mümkün bulunmaktadır.

Bilgi edinilmesini rica ederim.