İhraç Kayıtlı Satış-Kdv İadesi

Öncelikle herkese iyi akşamlar...Haziran ayında ilk defa ihraç kayıtlı satış yaptık. 1000 Tl kdv iade alacağımız doğdu.Firma 28 haziranda malı ihraç etti..Ben de haziran ayı beyannemesinde ihraç kayıtlı satış olarak gösterdim o ayki beyannamede kdv devrimiz var..Şimdi vergi dairesine bu kdvnin muhtasar ödememizden mahsup etmesi için başvuru yapmak istiyorum..İlk defa yapacağım için yardımcı olmanızı rica ediyorum..Şimdi öncelikle 1000 Tl gibi bir kdv iadesini mahsuben geri almak istediğimizde ymm raporuna gerek var mı..Bununla birlikte internet vergi dairesine indirilecek kdv listesi verecekmiyim..eğer öyleyse 1000 Tl lik kdv iadesi için çok zahmetli bir işe kalkışmışız.oldukça fazla bir fatura akışımız var..Bir de bu tür iadeleri firma açısından vergi incelemeleri yönünden sıkıntı yarattığını duydum..Bunun olamsını da istemem tabii.İzlemem gereken prosedürler neler?

bu arada konuyu yanlış yerde açtığımı farkettim, özür ileyerek moderatör arkadaşlardan konunun kdv bölümüne taşınmasını rica ediyorum. Teşekkürler...

Merhabalar

Uzun yıllardır ihraç kayıtlı ve ihracat nedeni ile kdv iadesi alan biri olarak şahsi görüşüm 1000 TL için biraz sıkıntılı bir süreç ama inceleme ve benzeri gibi şeylerden dolayı korkulacak bir durum olmadığı kanaatindeyim.

Madem ilk defa alacaksınız iade yardımcı olalım bizlerde. Mahsuben iadelerde ymm raporu istenmiyor. Ancak indirilecek kdv listenizde çıkabilecek sıkıntılı mükellefler nedeni ile özel amaçlı ymm raporu isteyebilirler, Zaten öyle bir durum çıkarsa özel amaçlı ymm raporuna ödeyeceğiniz tutar alacağınız iadeden daha fazla :D..

İkinci sorunuza gelince evet İnternet Vergi Dairesi üzerinden talepte bulunup indirilecek kdv listesi ve ihraç kayıtlı fatura listesi vereceksiniz.

İnternet vergi dairesi üzerinden talepte bulunduktan sonra ayrıca Vergi dairesine İhraç kayıtlı faturanıza ait İhracatçı firma tarafından malın ihraç edildiğini gösteren Gümrük Çıkış Beyannamesi ve İhracatçıya ait satış faturasının Noter tasdikli suretini ihracatçı tarafından vergi dairesine hitaben yazılmış İhraç kayıtlı mal alımına kdv ödenmediğine dair üst yazı ve bunların birer fotokopisi ile birlikte iki dosya şeklinde Vergi dairesine teslim etmeniz gerekiyor.

Vergi dairesindeki memurların size vereceği özet rapora göre bir problem yoksa mahsup dilekçenizi verebilirsiniz. Özet raporda herhangi bir sıkıntı var ise memurlar sizden sıkıntılı mükellefle ilgili bilgi talebinde bulunacaklardır.

Saygılarımla...

Hüseyin Bey günaydın, peki ben beyannamede ihraç kayıtlı satış olarak gösterdiğim bu fatura için hiçbir işlem yapmayıp iade talep etmesem ne olur, sonuçta devreden kdv olduğundan dolayı beyannamedeki kdv olması gerektiği gibi. Ben bu süreçte sıkıntı yaşamaktan endişe ediyorum. Ya da dediğiniz gibi ymm raporu istenirse astarı yüzünden pahalıya mal olacak patron diyecek bu ne:) bir de indirilecek kdv listesinde o ayki beyan ettiğimiz kdvnin tamamını listeyeceğiz değil mi? Son bir soru daha sormak istiyorum, benim bu iade talebiyle ilgili başvuru sürem 3 ayla mı sınırlı? Yardımlarınız için çok teşekkür ederim..

Hüseyin Bey günaydın, peki ben beyannamede ihraç kayıtlı satış olarak gösterdiğim bu fatura için hiçbir işlem yapmayıp iade talep etmesem ne olur, sonuçta devreden kdv olduğundan dolayı beyannamedeki kdv olması gerektiği gibi. Ben bu süreçte sıkıntı yaşamaktan endişe ediyorum. Ya da dediğiniz gibi ymm raporu istenirse astarı yüzünden pahalıya mal olacak patron diyecek bu ne:) bir de indirilecek kdv listesinde o ayki beyan ettiğimiz kdvnin tamamını listeyeceğiz değil mi? Son bir soru daha sormak istiyorum, benim bu iade talebiyle ilgili başvuru sürem 3 ayla mı sınırlı? Yardımlarınız için çok teşekkür ederim..

Günaydın Gülfem hanım sizinde söylediğiniz gibi iade talebinde bulunmaz iseniz o ay ki beyannamenizde devreden kdv olduğu için bir sıkıntı olmaz.
Tabi İndirilecek kdv listenizde o ay ki beyannamenizde yazılı bu döneme ait indirilecek kdv tutarının tam listesini veriyorsunuz.
Son olarak ta iade talep etmek için süre sınırınız yok. ihracatçı firmanın ihraç kayıtlı olarak temin ettiği malı en geç 3 ay içinde ihraç etmesi gerekli yoksa sizden kdv li olarak malı temin etmek zorunda 3 aylık süre ihracatçı için geçerli.

Saygılarımla....

Arkadaşlar ben imalatçıyım ve ihracatçı firmaya ihraç kayıtlı fatura keseceğim bunu ayriyetten faturada belirtmem gerekiyor mu ?
Faturada ayriyetten bi farklılık var mı ?