ihracat faturaları

herkese merhaba
ihracat faturalarında muhasebeleştirme tarihi fatura tarihi midri yoksa intaç tarihimi? bununla ilgili herhangi bir tebliğ varmıdır teşekkürler

Ynt: ihracat faturaları

öncelikle cevabınız için teşekkürler fakat intaç tarihi girilmesi konusunda üst yönetimi ikna edemedim eğer bildiğiniz bir sirkü tebliğ varsa çok memnun olurum

Madde No 12 Kapsam

1. Bir teslimin ihracat teslimi sayılabilmesi için aşağıdaki şartlar yerine getirilmiş olmalıdır:
a) Teslim yurt dışındaki bir müşteriye veya bir serbest bölgedeki alıcıya ya da yetkili gümrükantreposu işleticisine yapılmalı veya mallar yetkili gümrük antreposu işleticisine tevdi edilmelidir.
b) Teslim konusu mal Türkiye Cumhuriyeti gümrük bölgesinden çıkarak bir dış ülkeye veya bir serbest bölgeye vasıl olmalı ya da yetkili gümrük antreposuna konulmalıdır. Teslim konusu malın ihraç edilmeden önce yurt dışındaki alıcı adına hareket eden yurt içindeki firmalar veya bizzat alıcı tarafından işlenmesi veya herhangi bir şekilde değerlendirilmesi durumu değiştirmez.

ihracat işlemleriyle ilgili benimde bir sorum olacak.mayıs ayında ihracat yapıldı.15.05.2009 fatura tarihi.yüklenilen kdv listesine 1.2.3.4.ve 5. aya ait ihracatla ilgili yapılan giderleri katabilirmiyim.listemi bu aylar dahil hazırlayabilirmiyim.2. sorum temmuz ayında tekrar ihracat var ancak 02.07.2009 da yüklenilen kdv listemi hazırlarken haziran ayında ihracatla ilgili yapılanları aldım.7. aydan almadım fatura tarihim zaten 02.07.2009.birde agustos ayında ihracat yapıldı 28.08.2009 yüklenilen kdv listeme temmuz ve 27.08.2009 a kadar ihracatla ilgili yapılan tüm giderleri dahil ettim.emin olamadığım konu yüklenilen kdv listem.emin olmam adına yardımcı olursanız sevinirim.

İhracatla ilgili evrakları vergi dairesine verirken, o döneme ait indirilecek kdv listesi ile birlikte yüklenilen kdvnin hesaplanmasına ait bir liste de verilir. Yüklenilen kdv listesine ihraç edilen malın bünyesine girenler yazılır. Siz mayıs ayında yaptığınız bir ihracata ait mamülün üretiminde, örneğin mart ayında aldığınız bir ham maddeyi kullanmışsanız yüklenilen kdv listesine o hammadde ile ilgili bilgileri yazacaksınız. Üretim yapan işletmelerde bu hesaplama biraz karışık, genel yönetim ve genel idare giderlerinden de pay verebilirsiniz. Bu giderlerin dağıtım anahtarını siz bulacaksınız.