İhracat,ihraç kayıtlı,indirimli orana tabi işlemler

furkan yasar

Katkı Sunan Üye
merhaba kolay gelsin herkese hayırlı seneler dilerim

iade hakkı doguran işlemler

kdv madde 32 tam istisnalar
ihracat
ihraç kayıtlı mal

kdv kanunu madde 29 indirimli orana tabi işlemler

bilindiği üzere yüklenim tablolarına genel imal giderleri ve atik lerden pay verilebilmektedir.fabrika binası yapan firmalar için inşaat bitiminden aktife alındıgı tarihten pay verilebilir.

firma 2008 yılında aktifine aldığı inşaat arsa ve giderler 3.000.000 tl ödenen kdv 450.000 tl kdv siz giderlerde oldugundan dolayı

firma bu iade yi 2008-2009-2010 döneminde indirimli orana göre iade talebinde bulunmamıştır.

firma yaptığı bu ihracatlar için inşaat atiklerinden iade almaya başlıyacak

örnek ocak ayı satışlar :200.000 yurt içi 600.000 ihracat 200.000 ihracat

yurt içi : %20
yurt dışı %60
ihraç kayıtlı %20

inşaatın pay verme yapılıp ihracat çarpı genel kdv oranından fazla kdv iade talebinde bulunamayız
600.000*0,18=108.000 fazla talep edemiyoruz
ihraç kayıtlıda buradan pay vereceksek ihracat gibi yüklenim tablosu yapıcaz mı

saygılarımla

Ynt: İhracat,ihraç kayıtlı,indirimli orana tabi işlemler

Sorudan pek bişey anlamadım ancak ihraç kayıtlı satışlarda iade istenildiğinde yüklenilen kdv hesaplanmaz
direk olması gereken kdv kadar %18 kdv kadar iade istenebilinir bunun için ayrıca yüklenilen hesaplanmaz yani

Ynt: İhracat,ihraç kayıtlı,indirimli orana tabi işlemler

sayın apaçi

tekstil kdv oranı %8 bu firma ihraç kayıtlı mal sattığında yüklenilen tablo yapıp inşaattan pay verebilir.
bunuda 405 nolu e beyannamede kod var atik lerden pay verip %18 kadar iade alabiliriz

benim soruda anlatmak istediğim indirimli orana ait ihracat ve ihraç kayıtlı mal satışlarında kdv 32 maddesine göre iade mekanizması işlerken

indirimli orana tabi işlemlerde kdv 29 göre işlemektedir.

firmam 2008 yılında inşaat yapmış ve aktifine almış.bu kdv iade talebinde bulunulmamış

aynı dönem içinde bir yüklenim tablosu yaparken ihraç kayıtlı,ihracat,indirimli orana tabi işlemler bunların yüklenim tablolarında kodlarında yazıp iade alıp alınmamsı idi ama okuduğum makallerde bunun mümkün olduğu konusunu burda paylaşmak istedim

saygılarımla