fonradar

İhracat Kdv'sinin Borca Mahsubu

Ynt: İhracat Kdv'sinin Borca Mahsubu

Sayın Butterfly,

84 Seri No' lu KDV Genel Tebliği mahsup yoluyla iade bölümü aşağıdadır.

''Katma değer vergisi iade alacağının hak sahibi mükellefin kendisinin, ortaklarının veya mal ya da hizmet satın aldığı kişilerin vergi borçlarına, ithalat sırasında uygulanan vergilere, Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) prim borçlarına mahsubu talepleri miktarına bakılmaksızın inceleme raporu ve teminat aranılmadan yerine getirilir.

İade alacağı öncelikle mükellefin ithalde alınanlar dışındaki vergi borçlarına mahsup edilir. Artan bir miktar olursa mükellefin isteğine bağlı olarak; kendisinin, ortaklarının veya mal ya da hizmet satın aldığı mükelleflerin ithalde alınanlar dahil vergi borçlarına veya SSK prim borçlarına mahsup yapılır.

Mahsup talebi, bu Tebliğin (I/1.1.3.) bölümünde belirtilen belgeler tamamlanmadıkça hüküm ifade etmez. Mahsup talebinin yerine getirilmesinde gümrük beyannamelerinin teyidi beklenmez. Ancak teyidin olumlu gelmemesi halinde mahsup tarihi itibarıyla gerekli tarhiyat işlemi yapılır.

İade alacağının mal ya da hizmet satın alınan mükelleflerin yukarıda belirtilen borçlarına mahsubunda, ihracatçılar ve ihraç kaydıyla mal teslim edenler tarafından satın alınan mal ya da hizmetin ihracatla ilgili olup olmaması ve malın henüz ihraç edilmemiş bulunması, yurt içinde satılmış olması veya işletme envanterinde yer almıyor olması, satın alınan malın ya da hizmetin katma değer vergisine tabi olmaması mahsuba engel teşkil etmez. Mahsup talebi satın alınan mal ya da hizmet üzerinden hesaplanan katma değer vergisi tutarı ile de sınırlı değildir.

Aralarında mal veya hizmet alışverişi olmasa bile, iade alacağının;

- sermayelerinin % 51 veya daha fazlası Devlete ait kuruluşlarda bağlı müessese, iştirak veya ortaklıkların,

- sermaye şirketleri, kooperatifler, kollektif şirketler ve adi ortaklıklarda ise ortakların

vergi borçlarına mahsubu mümkündür.''

Borcu yoksa gıda toptancısına mahsup olur kannatine nasıl vardınız. Tebliğin hangi bölüme göre..

- sermayelerinin % 51 veya daha fazlası Devlete ait kuruluşlarda bağlı müessese, iştirak veya ortaklıkların,

- sermaye şirketleri, kooperatifler, kollektif şirketler ve adi ortaklıklarda ise ortakların

Gıda toptancısıyla da aralarında mal veya hizmet alışverişi yok zaten.

Ayrıca burada soru sorarak değil gürüşünüzü yazarak bir sonuca ulaşabiliriz.

Madem soru sorucaz bende sorayım.

84 Seri No' lu KDV Genel Tebliği mahsup yoluyla iade bölümü aşağıdadır.

''Katma değer vergisi iade alacağının hak sahibi mükellefin kendisinin, ortaklarının veya mal ya da hizmet satın aldığı kişilerin vergi borçlarına, ithalat sırasında uygulanan vergilere, Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) prim borçlarına mahsubu talepleri miktarına bakılmaksızın inceleme raporu ve teminat aranılmadan yerine getirilir.

İade alacağı öncelikle mükellefin ithalde alınanlar dışındaki vergi borçlarına mahsup edilir. Artan bir miktar olursa mükellefin isteğine bağlı olarak; kendisinin, ortaklarının veya mal ya da hizmet satın aldığı mükelleflerin ithalde alınanlar dahil vergi borçlarına veya SSK prim borçlarına mahsup yapılır.

Mahsup talebi, bu Tebliğin (I/1.1.3.) bölümünde belirtilen belgeler tamamlanmadıkça hüküm ifade etmez. Mahsup talebinin yerine getirilmesinde gümrük beyannamelerinin teyidi beklenmez. Ancak teyidin olumlu gelmemesi halinde mahsup tarihi itibarıyla gerekli tarhiyat işlemi yapılır.

İade alacağının mal ya da hizmet satın alınan mükelleflerin yukarıda belirtilen borçlarına mahsubunda, ihracatçılar ve ihraç kaydıyla mal teslim edenler tarafından satın alınan mal ya da hizmetin ihracatla ilgili olup olmaması ve malın henüz ihraç edilmemiş bulunması, yurt içinde satılmış olması veya işletme envanterinde yer almıyor olması, satın alınan malın ya da hizmetin katma değer vergisine tabi olmaması mahsuba engel teşkil etmez. Mahsup talebi satın alınan mal ya da hizmet üzerinden hesaplanan katma değer vergisi tutarı ile de sınırlı değildir.

Siz hangi kısmı daha çok beğendiniz
Tebliğde ? Olmasa bile mi yoksa olsa bile mi lafzını?

Tebliğde her iki görüş de yer aldığına göre bu işin bir mantığı ve gerekçesi var. Ben de size sorayım iki görüş de tebliğde yer alıyorsa bu durumu nasıl yorumlayacağız. İşin püf noktası burda. Ben yorumumu yukarılarda yazdım. Sizden de mantıklı yorumlar bekliyorum.

Sayın butterfly effect,

Sizin böyle bir kanaate ulaşmanızı sağlayacak ifade aşağıdaki bölüm sanırım.
- sermaye şirketleri, kooperatifler, kollektif şirketler ve adi ortaklıklarda ise ortakların,

Burada kastedilen; ortaklık yapısına sahip olan kurumların (sermaye şirketleri, adi ortaklıklar, kooperatifler, kollektif şirketlerde) ortaklarının vergi borçlarına mahsubu mümkündür.

Eğer sizin düşündüğünüz gibi değerlendirirsek.

Ortaklık yapısına sahip kuruluşların vergi borçları ticari ilişki olmadan mahsup edilebilir. Ancak ortaklık yapısına sahip olmayan ticari kazanç ve serbest meslek kazancı elde edenler mutlaka alım satıma konu bir şartın gerekliliği gibi acayip bir durum ortaya çıkıyor.

Kanun koyucu mal ya da hizmet satın alınması konusunda neden bir şart getirsin?

Ayrıca tebliğin I-1.1.3 bölümünde yukarıdaki bahsettiğimiz ifadenin uygulamasına ilişkin bölüm de yer almaktadır.

Sorunun muhattabına üç yol önerebilirim.
1- Gıda toptancı ile ticari ilişki kurun,
2- Gıda Toptancısına ortak olun.
3- Ödeme yapın.

GMANCE ' Alıntı:
Konu: ticari ve ortaklık ilişki olmadan Mahsup talebinde bulunulabilir mi???
GMANCE ' Alıntı:
Mahsubun yapılabilmesi için şartlar nelerdir? (84KDV GT I-1.1)
GMANCE ' Alıntı:
Borcu yoksa gıda toptancısına mahsup olur kannatine nasıl vardınız. Tebliğin hangi bölüme göre..
GMANCE ' Alıntı:
Kanun koyucu mal ya da hizmet satın alınması konusunda neden bir şart getirsin?

Soruya soruyla cevap verme denen anlayış bu olsa gerek.

GMANCE ' Alıntı:
Burada kastedilen; ortaklık yapısına sahip olan kurumların (sermaye şirketleri, adi ortaklıklar, kooperatifler, kollektif şirketlerde) ortaklarının vergi borçlarına mahsubu mümkündür.

Yani kanun cümlesinde anlatım bozukluğu var diyorsunuz.

Cümle dediğiniz anlama çıksaydı şu şekilde olurdu.

"sermaye şirketleri, kooperatifler, kollektif şirketler ve adi ortaklıklar ortaklarının," şeklinde olurdu.

Önerdiğiniz yollara kesinlikle katılıyorum.

1- Gıda toptancı ile ticari ilişki kurun,(bir fatura kesseniz yeter)
2- Gıda Toptancısına ortak olun.
3- Ödeme yapın. (ticaret olmadan ödeme olmaz)

bunları yapmazsanız
4- Ticari ilişkiniz olan firmaların vergi borçları bitince mahsup yapabilirsiniz.

baştan beri savunduğum, gıda toptancısıyla böyle bir mahsup ilişkisine girmeyin.

Fakat ticaretinizi sekteye ugratacaksa mahsup etmenizde sakınca yoktur. Vergi dairesi neden alacağını tahsil etmek istemesin.

Sayın Butterfly,

İki ayrı fikirin tartışılması esnasında sizin fikirlerinizi veya tebliğden belki de göremediğim yerleri tespit etmek için soru sormamdan daha doğal ne olabilir. Ben anladığımı ve idarenin de anlayışını düzeyli olarak paylaşayım dedim. Ancak sanırım hata yapmışım.

Kaldı ki sorunun muhattabı olan mithat48' e kendince cevabımı verdim.

butterfly effect ' Alıntı:
4- Ticari ilişkiniz olan firmaların vergi borçları bitince mahsup yapabilirsiniz.

Sayın Effect bu sonuca nerden ulaştınız?

daha önceki açıklamalarımda bu sonuca nasıl ulaştığımı yazmıştım.

Demekki bu başlık soruya soruyla ilerleyen bir başlık bende sorumu sorayım.

Tebliğde birbiriyle çelişen iki ayrı bölüm var (eğer tebliğde türkçe kurallara göre anlatım bozukluğu yoksa),

birinde, ticari ilişkisi olmasa da mahsup edilebilmesi,
ikincisinde ticari ilişkisi olmazsa mahsup edilemeyeceği,

Benim anlayamadığım nokta burası. Öncelikle bu durumu açıklığa kavuşturmakta fayda var.

Sayın Betterfly,

Kanun cümlesinde anlatım bozukluğu var demiyorum. Siz yanlış anlıyorsunuz diyorum.

Ayrıca konu anlamsızca da uzadı.

Uygulayan ve uygulatan birisi olarak idarenin bahsettiğimiz konuya nasıl yaklaştığını anlatayım.

İade hakkı sahibi vergi iadesini diğer mükelleflerin borçlarına mahsup yoluyla talep ettiğinde, İdare mahsup yapılacak mükellefin iade hakkı sahibine yıl içerisinde düzenlediği her hangi bir faturanın örneğini istemektedir.

Eğer yok ise ortaklık ilişkisi olup olmadığına dair;

''Kollektif şirketler ve adi ortaklıklarda iade alacaklarının ortakların vergi borçlarına mahsubu ile ilgili dilekçeye, diğer ortakların mahsup yapılmasına izin verdiğini gösteren noter tasdikli belgeler,

Sermaye şirketleri ve kooperatiflerde ise mahsup dilekçesi tüzelkişiliği temsile yetkili kişilerce kaşe tatbik edilmek suretiyle imzalanır ve mahsubu talep edilen verginin borçlusu durumundaki ortak veya ortakların, adı, soyadı, unvanı, bağlı olduğu vergi dairesi, vergi kimlik numarası, vergi borcunun türü, dönemi ve tutarını ihtiva eden bir liste ile ortakların da bu mahsubu talep ettiklerini belirten yazıları''

dilekçe ekinde istemektedir.

Ancak siz halen aksini düşünüyorsanız mahsubu gerçekleştiren kurumdan görüş alın.

İyi Çalışmalar Dilerim...

Kariyer basamaklarındaki uygulayıcı ve uygulatıcı sıfatınız takdir ediyor ve saygılarımı sunuyorum.

O uygulamaları sizin kadar bizler de biliyoruz.

Eğer fiiliyatla ilgili önerilerime bakarsanız uygulama ile paralel yürüdüğünü görürsünüz.hem fikiriz

Benim üzerine bastığım bu tebliğdeki anlatım hatası ve İsmail YK direk bu maddeyi yazarak hatayı göstermek istemiş.

Ama bu tebliğ maddesinin sizin söylediğiniz anlama çıkması için türkçe dil kurallarının yeniden yazılması gerekir.

Yani ise bağlacını kendinde önce gelen cümleyi bağlar. bağlacı atarak cümleyi tamamlarsak

sermaye şirketleri, kooperatifler, kollektif şirketler ve adi ortaklıklarda ise ortakların,

"sermaye şirketleri ortakların" gibi anlamsız bir cümle ortaya çıkar. olması gereken "sermaye şirketleri ortaklarının" olmalıdır.

yani söz dizimi şöyledir "sermaye şirketleri ve kooperatifler ve kollektif şirketler ve adi ortaklıklarda ortakların" şeklindedir

şöyle değil

"sermaye şirketleri ortaklarının ve kollektif şirket ortaklarının ve adi ortaklıklarda ortakların" şeklinde değil.

Ayrıca "Ancak siz halen aksini düşünüyorsanız mahsubu gerçekleştiren kurumdan görüş alın" şeklinde bir tez savunma ancak polika kulislerinde olur.

Sizin "kurum diyerek" hakem görüp tezinize dayanak gösterdiğiniz yerleden "çorba parası" karşılığı ne işler hallediliyor.

Uygulama ve uygulatmalarınızda başarılar dilerim.

Sayın Hocalarım burası sanki bilgi yarışması arenasına döndü. Benim hatam varsa tekrar özür dilerim.

Sayın Betterfly,

Konuyu öyle yerlere taşıdınız ki, kariyer yarıştırma ve hatta çorbaya kadar, hayretler içerisinde okudum. Sonra dönüp bana hitaben yazmış olduğunuz yazıları okudum. Bu kadar saldırgan olmanızın sebebi, fikrinizi öğrenmem için soru sormam, fikrinize katılmamam veya kendi düşüncelerimi paylaşmam mı? ( tüh gene soru sorduk)

Ne kadar bildiğiniz veya neyi bildiğiniz yazım üslubunuzdan anlaşılıyor. Kaldı ki ilgilenmiyorum. (Türkçe dersi dahil)

Siz ticari ilişki olmadan mahsup yapılabilir diyorsunuz, ben yapılamaz diyorum. Sadece tebliğin ilgili bölümünü yanlış okuduğunuzu (yorumladığınızı) düşünüyorum. Bunun için ne kariyerimi bıraktınız, ne uygulayıcılığımı, ne de uygulatıcılığımı bıraktınız. Fikir iştişare etmenin seviyesi bu kadar düşürülmemeli.

Ayrıca sizin küçümsediğiniz kurumun verdiği görüşler mesleğinize ışık tutmaktadır. Politika kulislerinde olabileceğini söylediğiniz şey mükkellefin bilgi edime hakkıdır( VUK 413 md). Forumda yazarken eminim bu çorba parası olarak nitelendirdiğiniz görüşlere atıfta bulunuyorsunuzdur. Anlıyorum ki bu tebliğdeki düşüncenizi de yanlış bir muhattaptan çorba parası karşılığı edinmişsiniz.

Şurda geçte olsa bir şey keşfettim. Bilgi paylaşmanın keyfini çıkarıyorum. Lütfen görüşlerinizde irtifa kaybedip te keyfimi kaçırmayın. Mahsubun yapılabileceğine dair kariyer sahibi, uygulatıcı, uygulayıcı veya her ne adla bir bilginiz varsa paylaşın, yoksa anlamsızca sürüklemeyin.

Sonuç itibariyle hemfikir değiliz ve sanırım bununlada yaşayabiliriz.

Sayın Gmance Forumdaki yazılarımı okursanız hiçibr zaman birinci tekil şahıs kullanmamışımdır. Her zaman geniş zaman kullanarak görüşlerimi belirtmişimdir (Bu yazımda da ilk ve son kez birinci tekil şahıs kullanacağım).

Çünkü,

Birinci tekil şahıs (Ben) kullanılan cümleler bencillik belirtisidir. Ve yazılarınızın çoğu birinci tekil şahıs kullanarak yazılan yazılardır. " Lütfen görüşlerinizde irtifa kaybedip te keyfimi kaçırmayın." cümlesinde olduğu gibi.

Ve cümlelerinizin içinde sık sık tekrarlanan "ben" öznesi "irtifasızlığın" asıl delilidir.

ve asıl irtifasız ve hazımsız sizsiniz ki karşı ve yanlış kabul ettiğiniz görüşlere "keyfimi kaçırma" tarzı "kasımpaşa/dolapdere" ağızıyla cevap veriyorsunuz.

(tüm forumdan özür dileyerek) Keyfin kaçsa kaç yazar. diyorum.