İhracat Kur Farkı

sehmus

Katkı Sunan Üye
meraba arkadaşlar öncelikle herkese iyi çalışmalar.
Yabancı para cinsinden (ihracat bedeli dövizler) var olan ticari alacakların güncelleştirilmesinde aynı dönemde ortaya çıkan kur farkları hasılat ve hasılat düzeltmesi olarak dikkate alınır. Hesap planında 601 ve 612 nolu hesap muhasebeleştirilir. Döneminden sonra ortaya çıkan kur farkları ise kambiyo kar veya zarar hesabında muhasebeleştirilir. benim sorum x ihracat firması aynı yıl içindeki kur farklarını 646-656 nolu hesaba işlemiş bununla ilgili bir inceleme sonrasında bir yaptırım müeyyide ile karşılaşılabilirmi?

teşekkürler saygılarımla...

Ynt: İhracat Kur Farkı

bakın şimdi hasılat düzeltmesi farklı cari hesapların yani 120-320-159-359 kur farkları ayrı.

eğer siz 120-320-159-359 kur değerlemelerini 646-656 attıysanız doğru ancak hasılat düzeltmeleri diye uygulamada çok farklı bişey olduğunu sanmıyorum. siz bir yurtdışı satışı yaptınız 601 attınız. bu işlemi 4.ayda yaptınız ve satış bedeli daha gelmedi açık olarak bekliyor. mal bedeli 8.ayda geldi siz bu dönemde cari hesabı güncel tutmak için 30/06/2007 tarihli bir kur değerlemesi yapıyorsunuz. o kur farkının kar yada zararını geçici vergi de beyan ediyorsunuz sonra tahsil etttiniz 11/08/2007 de o tarihteki kura göre tekrar değerliyorsunuz bakiyeyi.

neticede bu işlemin cezai müeyyidesi yok.

iyi çalışmalar

2 SIRA NO' LU MUHASEBE SİSTEMİ UYGULAMA GENEL TEBLİĞİ
Resmi Gazete No 21790
Resmi Gazete Tarihi 16/12/1993
Kapsam

12. "646. KAMBİYO KÂRLARI
Kambiyo kârlarının izlendiği hesaptır. (İhracatla ilgili dönem içinde ortaya çıkan kur farkları bu hesaba değil, "601- YURT DIŞI SATIŞLAR" hesabına aktarılır.
buradaki tebliğe aykırı kayıt var ama ???

vergi matrahını etkileyen bir değişim yok burada devletin alacağını da etkileyecek bir durum yok ama yanlış muhasebe kaydından dolayı müeyyide varmı onu merak ettim ben???