İhracat Mahsubu

Üyelik
10 Haz 2006
Mesajlar
63
Merhabalar;
A firması pazarlama şirketi ihracat yapıyor,
B firması A firmasına mal satıyor.
C firması B firmasına mal satıyor.
A firmasının yapmış olduğu ihracattan dolayı iade alacağı doğmaktadır. Bu alacağını C firmasının vergi borcuna mahsup etirebilir mi?
A firması ortakları B ve C firmalarınında ortaklarıdır.
vergi dairesi diyor ki A firması ile C firması arasında herhangi bir bağlantı yok mahsup yapılamaz diyor.

84 Nolu kdv tebliğinde mal almış olduğu firmaların borcuna ve ortakların borcuna mahsup ettirilir diyor.
Ortakların diğer firmalara olan borcunu mahsup ettirilidiğine dair bu konu ile ilgili herhangi tebliğ, danıştay kararı, veya genelge var mı?
 
Üyelik
9 Mar 2007
Mesajlar
396
Ynt: İhracat Mahsubu

Sayın servet başkaya,

Bu konuyu daha önce ''İhracat Kdv'sinin Borca Mahsubu'' konu başlığı ile bir hayli hararetli tartışmıştık. Benim kanaatim yapılamayacağından yanadır. Tebliğ söz konusu borçlanma ilişkisine müsaade etmemektedir.

Ancak iade alacağının mal ya da hizmet satın alınan mükelleflerin borçlarına mahsubunda, ihracatçılar ve ihraç kaydıyla mal teslim edenler tarafından satın alınan mal ya da hizmetin ihracatla ilgili olup olmaması ve malın henüz ihraç edilmemiş bulunması, yurt içinde satılmış olması veya işletme envanterinde yer almıyor olması, satın alınan malın ya da hizmetin katma değer vergisine tabi olmaması mahsuba engel teşkil etmez. Mahsup talebi satın alınan mal ya da hizmet üzerinden hesaplanan katma değer vergisi tutarı ile de sınırlı değildir. Dolayısıyla söz konusu firmalar arasında bir ticari ilişki kurun derim.
 
Üst