İHRACAT VE KDV İADESİ HAKKINDA

beyhanserin

Katkı Sunan Üye
BEN MALİ MÜŞAVİRİM VE İHRACAT YAPAN Bİ FİRMADA HİÇ ÇALIŞMADIM.
ŞUAN İŞ ARIYORUM VE İHRACAT DENEYİMİM YOK DİYE GERİ ÇEVRİLİYORUM.
KISACASI İHRACATLA İLGİLİ KDV İADESİ İŞLEMLERİ İLE İLGİLİ HANGİ KONULARDA BİLGİ SAHİBİ OLMALIYIM.
TEŞEKKÜRLER

Sayın, Beyhan Serin

Direk İhracat :
İhracat ve KDV İadesi ile ilgili olarak öncelikle şöyle bir tavsiye de bulunmak istiyorum. Eğer size yardımcı olabilecek biri vasıtasıyla herhangi bir şirkete yazılmış bir YMM KDV İadesi Tasdik Raporu temin edebilirseniz sanıyorum size oldukça faydalı olacaktır. Çünkü YMM Raporlarında zaten ihracat gerçekleşmiştir. Dolayısıyle beraberinde bulunması gereken bilgi ve belgeler (Gümrük Beyannameleri, Satış Faturaları, İndirilecek KDV Listeleri, Yüklenilen KDV Listeleri v.s.) mevcut olacaktır. Dolayısıyle bu size yapmanız gereken işlemler için bir ışık olabilir.

Ancak şirket içersindeki işleyişi kanımca daha zahmetli; çünkü beyan dönemine kadar GB çıkışlarını (bana göre şayet iyi bir gümrükçü ile çalışılmıyorsa özellikle ay sonlarına denk gelen günlerde yapılan ihracatlar birçok şirketin düzeltme beyannamesi vermesibe sebep olabilmektedir), İmalat Tablolarını ve diğer bilgi ve belgeleri toparlamanız gerekmektedir.

Eminim ki sizde baktığınız zaman o kadar da zor olmadığını anlıycaksınız.

Ayrıca İhraç Kayıtlı Teslimler

Yani kısacası Direkt İhracat la ilgili yapılması gereken işlemleri takip edebilirseniz size ışık tutacaktır.

Saygılarımla,

İyi Çalışmalar

merhaba

arkadaşın dedikerine katılıyorum sanıldığı gibi zor bişey değil önemli burda işi bitiren gümrükçüdür.

gerisi boş yani

sizin yapmanız gereken packıng ınvoıce çeki listelerini konşimento talimatlarını nakliyeci firmayı ayarlamak
bunların bilgilerini gümrükçüye fakslamanız gerekir gerisini onlar hallediyor zaten

biz ihracatlarımız gisad üzerinden yapıyoruz bu yüzden ihracat konusunda hiç sıkıntı çekmiyoruz
kdv alacağımızı vergi dairesini değilde gisada liste şeklinde veriyoruz mahsup varsa mahsubu yapıyorlar
geri kalan para ise
banka hesaplarımız yapılıyo

Mustafa Özbay ın kitabını tavsiye ederim orada tüm detaylarıyla ihracatı anlatıyor başlangıç için mükemmel bir kitap bende o kitaba sık sık başvuruyorum.

sayın Engin gisad ne anlama geliyor anlayamadım birşeyin kısaltmasımı

Sn Melek

Gerçi Sayın Engin e sormuşsunuz fakat burdayken cevap vermeye çalışıyım;

Gisad Dış Ticaret A.Ş., bir Dış Ticaret firmasıdır. Birçok firma ihracat işlemlerini bu şirket aracılığıyla yapmaktadır.

Saygılarımla,

İyi Çalışmalar

Sayın Beyhan Serin,

İhracatta KDV Uygulaması Devlet Yardımları-Muhasebe ve YMM Mevzuatı İlişkisi Maliye Hesap Uzmanları Derneği 0212 244 00 45-252 34 12 tlf dan isteyebilirsiniz.
Ayrıca www.alomaliye.com da kitaplar bölümünde 2 iki kitap var bunları da edininiz.
Bunları çalıştıktan sonra biliyorum diye iş arayın(bilmediğinizi hiç çalışmadıınızı söylerseniz kesinlikle iş bulamazsınız)Biraz cesaret zor değil yaparsınız.Takıldığınız konuda elimizden geldiğince yardımcı oluruz.
Burası gibi bir forum oldukça , bilgi paylaşımı oldukça neden yapamayasınız değil mi?

R.SEMA SİNANGİL' Alıntı:
Sayın Beyhan Serin,

Takıldığınız konuda elimizden geldiğince yardımcı oluruz.Burası gibi bir forum oldukça , bilgi paylaşımı oldukça neden yapamayasınız değil mi?

İşte bu!! Forumun gerçek amacı alıntı yaptığım iki cümlede. Sn.Sinangil bu cümleleri sarfettiğiniz için sizi kutluyorum.

Sayın beyhanserin,

İHRACAT ve İHRAÇ KAYITLI TESLİMLERLE ilgili kısa bilgiler vereyim. Ancak daha kapsamlı bilgiler edinmek için "İhracatta KDV. İadesi" konusunu işleyen basılı yayınlar mevcut olup, bu yayınlardan faydalanmanızı öneririm.

İHRACAT

İhracat için gerekli evraklar ihracat servisi tarafından düzenlenerek veya ihracat servisiniz yoksa Gümrükçünün isteyeceği evraklar muhasebe departmanı tarafından düzenlenerek Gümrükçünüze verilir.

İhracatın gelir veya kurumlar vergisi açısından ve K.D.V. açısından kayıt altına alınacağı tarih, malın gümrükten çıktığı tarihtir.

Malın gümrükten çıktığı tarihe ait dönemin gelir tablosundaki satışlarda gözükmesi gerekir. Yine Malın gümrükten çıktığı tarihe ait dönemin K.D.V. beyannamesinde beyan edilmesi gerekmektedir.

İhracat yaptığınızda, sattığınız mal ticari malsa ihracat miktarına isabet eden kısmı kadar o malın KDV.sini iade alabilirsiniz. Eğer sattığınız mal kendi ürettiğiniz malsa ihracat miktarına isabet eden kısmı kadar o malın bünyesine giren hammaddelerin KDV.sini iade alabilirsiniz. Ancak beyannemeyi düzeenlediğinizde beyannamenin sonuç hesaplarındaki eğer varsa sonuç hesabındaki KDV. kadar iade alabilirsiniz.

İhracatta iade almaya hak kazandığınız KDV.ni ya nakit alabilirsiniz yada kendinizin yada satıcılarınızın vergi borçlarına mahsup edersiniz.

İadeye hak kazanabilmeniz için 84 seri nolu KDV genel tebliğinde (bu tebliği okuyunuz) istenilen belgeleri dilekçe ekinde bağlı buılunduğunuzn vergi dairesine vermeniz gerekmektedir.

İHRAÇ KAYITLI TESLİMLER

KDV'nin 11/1-c maddesi hükmü uyarınca ihraç kayıtlı teslimler yapılır.

Ayrıca konu ile ilgili muhasebe kayıtlarını görmek için Tıklayınız

İmalatçı iseniz Faturayı KDV.li kesiyor ancak KDV sini firmadan tahsil etmiyorsunuz. Faturanın kesildiği dönemde normal satışlarınız içindeki KDV de gösterip beyan ediyorsunuz. İhraç edildiği dönemde iade talep ediyorsunuz.

İhracatçı iseniz, ihraç kayıtla satmak için aldığınız malın KDV sini 192 hesaba atıp, KDV beyannamesi ile ilişkilendirmiyorsunuz. O malı ihraç ettiğinizde KDV'sini de iade talep etmiyorsunuz.

Saygılar.

affınıza sığınarak küçük bir ekleme yapayım :)

ihracatçı iseniz, ve size normal kesilmiş (kdv.si ödenmiş fatura) 191 de indirdiğiniz kdv.yi liste yapıp, gçb. fotokopisi, ihracat faturaları ile birlikte kdv. beyannamesinde gösterip, nakten veya mahsuben iade isteyebilirsiniz.

Saygılarımla