fonradar

İhracat Yüklenilen Kdv İade İşlemi

arkadaşlar hepinize kolay gelsin benim sorunum şu mart 29/03/2006 da faturayı kestik malı gümrüğe gönderdik gümrükte bütün işlerimiz oldu 31/03/2006 da işlem onaylandı fakat gçb de malın yurtdışı ediliş tarihi 04/04/2006 olarak görülüyor ve ben bunu mart beyannamesine işledim doğal olarak ve iade isteğimi mart beyannamesinde gösterdim v.d. deki memur bu dönemlere (mart ve nisan) düzeltme vereceksiniz bu iadeyi nisanda alabilirsiniz diyor.ben tam olarak bu konuyu bilmiyorum uygulama bu şekildemi eğer bu şekilde ise dayanağı nedir.şimdiden ilgileriniz için teşekür ederim..

Ynt: ihracat yüklenilen kdv iade işlemi

sayın syhvebyz;

aynı olay bizimde başımıza geldi.
önemli olan gçb deki yurtdışı tarihidir.yani siz iadenizi martta değilde gçb deki tarihe göre istemelisiniz.
memurun dedeği gibi düzeltme verip nisan ayının iade alacağınızı isteyebilirsiniz.

iyi çalışmalar

Ynt: İhracat Yüklenilen Kdv İade İşlemi

Madde 12 - 1. Bir teslimin ihracat teslimi sayılabilmesi için aşağıdaki şartlar yerine getirilmiş olmalıdır:
a) (4842 sayılı Kanunun 22' nci maddesiyle değişen bent Yürürlük; 24.04.2003)Teslim yurt dışındaki bir müşteriye veya bir serbest bölgedeki alıcıya ya da yetkili gümrük antreposu işleticisine yapılmalıdır.(*)

b) (4842 sayılı Kanunun 22' nci maddesiyle değişen bent Yürürlük; 24.04.2003)Teslim konusu mal Türkiye Cumhuriyeti gümrük bölgesinden çıkarak bir dış ülkeye veya bir serbest bölgeye vasıl olmalı ya da yurt dışındaki müşteriye gönderilmek üzere yetkili gümrük antreposuna konulmalıdır.(**) Teslim konusu malın ihraç edilmeden önce yurt dışındaki alıcı adına hareket eden yurt içindeki firmalar veya bizzat alıcı tarafından işlenmesi veya herhangi bir şekilde değerlendirilmesi durumu değiştirmez.
...