İhracatta Yüklenilen Kdv ye Genel Yönetim Giderinden Pay

Okay KIR

Tanınmış Üye
Slm Kolay gelsin
İmalat yapan ve bu imal ettiğimiz mamulleri ihraç ediyoruz ayrıca yurtiçine de satış yapıyoruz
yüklenilen kdv hesaplarken nasıl bir yol izlemeliyiz
hangi girdileri ne kadar kullanmalıyız
ayrıca genel yönetim giderlerinden yüklenilen kdv ye ekleyebilir miyiz yapabilirsek hangi orana göre yüklemeliyiz
kararsız kaldım yanlış bir şey yapıp kdv iadesinde hata ve işin uzamasını istemiyorum
uygulamalı bir örnek le elinizde varsa çok memnun olurum
özellikle uygulayan arkadaşlar yardımcı olursa küçük bir örnekle bahsederse çok memnun olurum
bildiğim kadarı ile bazı yöntemler var
ihraç olan malın reçetesine göre 710 ve 720 den pay verip 730 içinse toplam imalattan ihraç olan mala oranlama ile pay verme gibi
pratikte direk imalata giden kdv lerin yüklenilen kdv ye aktarımı pek sıkıntılı değil gibi
fakat
örneğin 760 giderleri pazarlama satış ve dağıtım giderleri
ve 770 genel yönetim giderleri
bu giderlerden ihracattaki yüklenilen kdv ye nasıl oranlama yapıp pay vermeliyiz
yapılan satışların y.içi ve ihracat diye oran yapıp atmalımıyız yoksa imalat tan orantı mı yapmalıyız
kesin
bir cevap bulamadım genel de etrafımda gördüğüm %18 oran dolana kadar genel yönetim gideride dahil tüm kdv ler ekleniyor ve vergi dairesinden pek sıkıntı yaşanmıyor
arkadaşlar uygulamada nasıl yapıyorsunuz neye dikkat ediyorsunuz veya çok önemli olmayan ne var
arkadaşlardan cvplar bekliyorum
Teşekkürler

Ynt: İhracatta Yüklenilen Kdv ye genel yönetim giderinden pay

İmalatta söylediğiniz şekilde ihraç edilen ürünle ilgili reçeteye göre kdv'den pay vereceksiniz.
Yapılan giderlerin KDV si iade alınabilir.
Giderler ile ilgili olarak ise,
Yurt içi satışlar olması halinde orantı yapacaksınız.
Şöyleki;
Örnek:
1000 İhracat
800 Yurt İçi Satış
Giderler indirilecek kdv 100 olsun,

İade Gider KDV Hesabı : 100 /1800 (Toplam satışlar) = 0,56
0,56 * 1000 (ihracat) = 56 TL İade alınacak kdv.
bu şekilde yapabilirsiniz.

Ynt: İhracatta Yüklenilen Kdv ye genel yönetim giderinden pay

cvp için teşekkürler
bu konuda uygulamalı biligisi olan tüm arkadaşlardan yorum gelirse çok memnun olurum
Teşekkürler

Ynt: İhracatta Yüklenilen Kdv ye Genel Yönetim Giderinden Pay

APAÇİ ' Alıntı:
İmalat yapan ve bu imal ettiğimiz mamulleri ihraç ediyoruz
...
bir cevap bulamadım genel de etrafımda gördüğüm %18 oran dolana kadar genel yönetim gideride dahil tüm kdv ler ekleniyor ve vergi dairesinden pek sıkıntı yaşanmıyor
...
Cari dönemde alınan çelik 2000 tl
İhracat bedeli 1000
Örnekte ki %18 =180

Eğer 180 tl yi alana kadar listeyi doldurursanız imalatta ki işçilik ve kar haddini gözden kaçırmış olursunuz ki bunun ortaya çıkmaması tamamen şansınız olur. Ancak ilerki tarihte sıkıntı yaşarsanız tüm mahsup veya iade dönemlerinizde kayma olur yüklü tutarlarla karşılaşabilirsiniz. Tavsiyem iade miktarını ürün reçetesine göre hesaplayın, genel gider dağıtımında Sayın MOHICANS ın önerisine uyabilirsiniz.