İhracatta yüklenilen kdv

furkan yasar

Katkı Sunan Üye
ihracat ettiğimiz mal tekstil boyalı kumaş
örnek
beyanname tutarı 100.000 tl kdv 8.000 fakat bizim yüklendiğimiz kdv 10.500 bunun iadesini alırken yüklenim tablosuna bir farkılılık oluyor mu vergi dairesi buna nasılbakmaktadır
saygılarımla

Ynt: İhracatta yüklenilen kdv

Eğer bazı özel durumlar yoksa 8.000 tl yüklenene konu edemezsiniz. Etsenizde iadesini alamazsınız

sayın furkan yaşar
yanlış anlamıyorsam 100.000.-tl ihracat bedeline karşılık 10.500.-TL yüklenen hesaplamaktasınız bu tutarda bir tutarsızlık veya hesap hatası yoksa bu tekstil ürünlerinin girdilerinin önemli bir kısmı % 18 lik kdv içeriyor anlamını çıkarıyorum. çünkü girdilerin tamamı % 8 li olsa 100.000.-tl ihracatın karı ve işçiliğini de düşünürseniz kdv li girdi maliyeti yaklaşık 60.000.- - 70.000.- civarı ederki bunun da yükleneni kdv si azami 5.600.- tl eder sizinki 10.500.- tl tutuyorsa ve hesaplarınızda bir tutarsızlık yani fazla kumaş harcama v.s. yoksa bu tutarı iade talep edersiniz ancak en azından 10.500.-tl devreden kdv niz olması şartıyla tabi rakamlar bu şekilde olduğu için çok ayrıntısıyla incelenecektir. onun yerine iç piyasaa yaptığınız satış yok mu onunla devreden kdv nizi eritemezmisiniz?

Anlamadim ya devreden kdv sini niye eritsin. Eger devreden kdv si olmazsa hic iade alamaz

furkan yasar ' Alıntı:
ihracat ettiğimiz mal tekstil boyalı kumaş
örnek
beyanname tutarı 100.000 tl kdv 8.000 fakat bizim yüklendiğimiz kdv 10.500 bunun iadesini alırken yüklenim tablosuna bir farkılılık oluyor mu vergi dairesi buna nasılbakmaktadır
saygılarımla

Merhaba,

tam istisna kapsamında vergilendirilen işlemlere ait yüklenilen ve indirim konusu yapılamayan KDV nin mutlaka iade edilmesini gerektiren bir hüküm yoktur.

Yüklenilen ve indirilemeyen verginin sonraki dönemlerde indirilmek üzere devredilmeside mükellefin en doğal seçimidir.

iade hakkı doğuran bir işlem yapan mükellefin indiremediği vergiyi mutlak suretle iade alması gerektiği gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır..

İhracat mı? İhraç kayıtlı Satış mı?

İhraç kayıtlı satış ise burada iade alacağınız 8.000,00 Tl'dir.

İhracat ise 10.500,00 Tl yüklendiğiniz kdv'yi iade alabilirsiniz.

EVET BİRAZ ARAŞTIRDIM ve ihracatta kdv oranının %8 veya %18 olması önemli değil yüklenilen kdv %18 e kadar mal ihracı olarak istenebiliniyor yani indirimli olması önem arzetmiyor

Yani tekstil işiyle uğraşan işletme o ayki ihracat toplamının %8 den fazlasını yüklenene konu edebiliyormu

Evet.

İhracat tutarının % 18 'ine isabet eden rakam kadar kdv iadesi alabilir.

1-indirimli orana tabi işlemlerle ilgili kdv iade alınmasında ihracat hükümleri dışarıda bırakılmıştır.

örnek :yurt içi sat :600.000 %60
yurt dışı satış:400.000 %40

100.000 tl makine aldık atik kdv 18.000

400.000 tl en fazla 72.000 kdv talep edebiliriz

yüklenilen kdv : 40.000 atik siz

atik :100.000 *0,40 =40.000*0,18= 7.200

yüklenimiz 40.000 + 7200 =47200 tl olur mu

elektrik giderlerini giderde mi faturasını mı yazıyorsunuz ben gider ihracat oranlamasıyla yazıyorum sorun yok
gider yazılırsa gidere neleri yazmalıyız ör:makine parça giderler.

saygılarımla