İki şirkette çalışan görünmek

mursey2001

Katkı Sunan Üye
İyi günler üstadlarım acilen işe giriş yapıcam ama muallakta kaldım

iki şirketimiz var bunların ortakları hemen hemen aynı kişiler. her iki şirkettende yapılan işlerimiz bulunmakta.
Bir ilde iki şirketinde işi bulunmakta.Şantiyelere girişlerde sgk girişleri istendiğinden her iki şirkette de göstermek istiyorum.Bizim işlerde gece yada gündüz şekilde çalışılmaktadır. Çalışanın aylık bazında 30 günü geçemeyeciğini bildiğimden 15 er günlük göstermek istiyorum.İşe girişte bildirgesinde kısmi süreli bölümünü tıklamam yeterlimi.Eksik gün bildirimi yaparken neyi işaretlemem gerekli.bu durumun herhangi bir sakıncası var mı ?

Ynt: İki şirkette çalışan görünmek

Kısmi süreli iş sözleşmesi yapmanız ve eksik gün formu ekinde fot. vermeniz gerekli.

SSK genelgelerinde eksik gün kısmi süreli olması halinde, sözleşmenin fotokopisinin bir kez verilmesi yeterli idi, ancak 5510 ve alt mevzuatında buna yönelik bir düzenleme yok, olumlu yönde görüş alana kadar her ay vermenizi öneririm.

peki asgari geçim indirimi ne şekilde olucak arkadaşlar kısmi süreli sözleşmeleri hazırladım işe girişleri yaptım 15 er gün görünecekler asgari geçimi ne şekilde indiriceğim hangi firmadan ?

İkisinde de aynı ücreti alıyorsa herhangi birinden veya daha yüksek ücretli olduğundan agi alabilir.