İkramiye Devirli Ücret Bordrosu (çözebilene aşk olsun)

AÇIKLAMA:Aşağıdaki durum net ücret üzerinden sözleşme yapan ve her ay net ücreti tutturmak suretiyle brüt ücret hesaplanan bir personel.

Ve 01/2012 dönemi ücret bordrosundaki aklımı karıştıran kısım;

Net maaş 3.200,00
Brüt maaş 4.469,90
Önc.aydan dev.ikramiye tutarı 3.540,14
5.762,40 tavanına göre düşülen 1.292,50 (5.762,40-4.469,90)
Bu haliyle Brüt Ücret Toplamı 5.762,40-TL oluyor..
Ve hesaplamalar yapıldıktan sonra Net Ücret 4.125,32-TL'ye yükseliyor.

Personel Net ücret üzerinden (3.200,00) sözleşme yaptığı ve o şekilde ücret aldığı için, 3.200,00-TL alması gerekiyor (çünkü bir önceki ay aldığı ikramiyenin tamamını brütü hesaplanmak suretiyle bordro yapıldı, ve ikramiyesini aldı)

Sorularım:
1) İkramiyenin hepsi bir ayda mı bordroda gösterilir?
2) Cevap evet ise, ikramiyenin tamamı brütü hesaplanarak bordroya işlendi ve hesaplanarak çalışana verildi. Şimdi tavan ücret dolayısıyla kalan devir ikramiye rakamını brüt ücrete eklediğimde artan maaş ne olacak? Çünkü öyle bi maaş almayacak her ayki net maaşını alacak..
3) Cevap hayırsa, yani tavan ücret bazalınarak bordro hazırlacaksa, brüt ücret+ikramiye=tavan ücret olacak şekilde mi brüt ücreti yazıp bordroyu hazırlayacaktım?
4) Zaten sen ikramiyenin hepsini almıştın diyerekten, net maaşın şişmesi konusunda ikna mı etsem?

Bunların hepsi net ücret üzerinden sözleşme yaptıklarından kaynaklanıyor. Ve net ücreti tutturmak için özellikle yıl sonuna doğru brüt ücret şişiyor da şişiyor.

İşin içinden çıkamıyorum kafamda kurguladığım şekilde anlatmaya çalıştım... Yardımcı olabilecek üstadların yardımını bekliyorum. İyi çalışmalar.

Ynt: İkramiye Devirli Ücret Bordrosu (çözebilene aşk olsun)

kişi netden anlaşmalı ise bütün maliyet işverene aitdir
bu durumda sarkan ikramyenin neti değiştirmemesi gerekir
ödemeniz gereken ikramiye bürüt 1000 tl ise
bunu ödediğiniz ayda gösteceksiniz
dolayısyla gv ve dv kesilmiş olacak
takip eden ayda sedece matrahı aşan örneğin 500 tl aşmış olsun
500 tl sgk matrahına ilave olacak bu durumda
işci hissesi bu oranda artacak gelir vergisi matrahı ise azalacak
bunlar arasındaki farkı işveren maliyeti olarak giderlere
atabilirsiniz diye düşünüyorum.

Bende şu şekilde yaptım,

Bordroyu normal bi şekilde yaptım.
Bildirgeyi verme aşamasında da brüt ücreti sarkan devir kadar arttırdım.. (brüt ücret+devir ikramiye tutarı)

Selam. Kullandığınız program nedir acaba.
Önceki aydan devir matrahı bu ayda tavana erişene dek matraha eklenir. Artan kısmı bir sonraki ay daha eklenir. Bu işlem sonucu net ücret değişmemesi gerekir. Bu şekilde hesaplayamıyor ise programcınızla görüşün.

Brüt ücreti artırmamanız gerekir
sadece SGK matrahı artacak
brüt ücreti artırısanız mükerrer vergi kesmiş olursunuz.

goksel_k ' Alıntı:
Selam. Kullandığınız program nedir acaba.
Önceki aydan devir matrahı bu ayda tavana erişene dek matraha eklenir. Artan kısmı bir sonraki ay daha eklenir. Bu işlem sonucu net ücret değişmemesi gerekir. Bu şekilde hesaplayamıyor ise programcınızla görüşün.

zenom kullanıyorum. bordroyu normal olarak yaptım fakat bildirge verme aşamasında değiştirdim bu şekilde mükerrer gv kesintisinden kurtardım.