İkramiyelerin muhasebeştirilmesi

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Sevim Canyakmaz
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
S

Sevim Canyakmaz

Ziyaretçi
Merhaba

arkadaşlar.. şirket çalışanlarına ikramiye dağıtmaya karar verdi.
Ancak ikramiyelerin kasa çıkışı; ağustos tarihli olarak makbuz düzenlenrek yapılmış.
Şirkette kasa raporu tutulduğu için ve kasa hareketlerini birebir kayda aldığımdan; ben ağustos ayında ödenen ikramiyeleri personel avans hesabına alıp, kasadan çıkış yaptım..

Şirket de, eylül bordrolarında gösterilmesi şeklinde karar aldı..

şimdi eylül bordrosunda bu ödenen ikramiyeleri göstericem, prime tabi tutacağım.
ancak mahsup kaydında; avans hesabında ödenen tutar net tutardı; 200.-TL.. prime tabi tutulacağı için ikramiyenin brüt tutarı 279,37.-TL oluyor..

önce
196 200
100 200
kaydı yaptım.

simdi ücret tahakkukunda; ikramiye tutarını 770 nolu hesaba aldığımda 279,37.-TL, karşı hesap avans hesabı 200.-TL olacak .. ama aradaki fark ne olacak?

Ynt: İkramiyelerin muhasebeştirilmesi

1-Çalışan sayısı 10 ve daha fazla ise avansta olsa ikramiyede olsa nakit ödeme yapamazsınız.
2- İkramiyelerde vergi ve sgk kesintilerine tabi olduğundan 200 TL. netin brütünü hesaplayıp ağustos ayı bordrosuna dahil etmeniz gerekirdi. Siz eylül ayına dahil etmişsiniz..
Açıklamalarınıza göre 41,91 SGK+35,62 GV+1,84 DV = 79,37 TL 279,37-79,37 = 200 TL. Net

Ynt: İkramiyelerin muhasebeştirilmesi

bülent bey çok teşekkür ederim..
haklısınız, ağustos ayına dahil etmeliydim..
ancak şöyle yaptığımızdan dolayı sonradan ikramiye ödemesi olduğunu öğrendim.

ağustos bordrosunu 31.08.2011 tarihinde gönderdim.. yani son gün hazırlıyorum..
şirketin evraklarını daha sonra aldığımdan dolayı ödeme makbuzlarıda sigorta primini yaptıktan sonra geldi.; şirketin tediye makbuzlarında personel isimleri yazılmış ve açıklamalarında ikramiye yazıyor.. yani evrakları aldığım vakit bunları gördüm. Bu nedenle avans hesabına alıp, eylül bordrosuna almak istedim..

bu arada çalışan sayısı 6 kişi. 6 kişiyede ikramiye ödemesi yapılmış 200.-TL den