fonradar

İktisat Son, SMMM Olmak İstiyorum...

Merhaba değerli üyeler,

bu forumu bir süredir takip ediyordum, üye olup ben de sorularıma tecrübeli arkadaşlardan cevap arıyorum.

Iktisat son sınıf öğrencisiyim. Muhasebe ilgimi çekiyor...kafa olarakda yatkınım, tabii bu kanı okulda gördüğüm derslerden başarılı olmam ile sınırlı.

Aslında hayalim SMMM bürosu açmak ve başarılı olmak. Bu mesleği çok yakın bir aile dostumuzdan tanıdım. Kendi büromun olması, iplerin kendi elimde olması büyük özgürlük gibi.

Fakat çevremde insanlar bu mesleği hor görüp ne işin var diyorlar...burada da okuduklarım genel olarak negatif...stresin çok fazla olduğu söyleniyor ama bence 'A kadro' memurluklarda bu stres çok daha fazla. Ben kendi babamdan biliyorum....

Bir sene sonra SMMM staja başlama sınavına gireceğim.

Benim sormak istediğim bu meslek gerçekten de o kadar kötü mü? hiç önermiyormusnuz kurumsal ya da bağımsız SMMM olmayı ?

Başarılı bir tabloda SMMM bürosu açan, çevresi oldukça geniş olan biri yoğun sayılıcak bir tempoda ortalama 4000 TL kazanamaz mı? Bu imkansız mı?

Arkadaşlar bir de benim ingilizcem yurtdışında uzun süre yaşadığımdan ana dilim kadar iyi, eğer bir SMMM olursam hangi durumda en iyi şekilde kullanabilirim Ingilizcemi bu meslekde?

Saygılarımla,

Son düzenleme:
Ben işin direk parasal kısmına geleyim kazanırsınız 4000 de beşbinde on binde bu tamamen sizinle alakalı bir durum mesleğin önerilmesi konusuna gelince elbetteki tüm mesleklerde olduğu gibi bizimde mesleğimizin sıkıntıları var ancak bu şu anlama gelmıyor seçilip yapılmayacak meslek değil.. kendi adıma konuşayım bireysel görüşüm mesleğe girmeden once mesleği bılseydım asla aklımdan ile geçirmezdım bu mesleği mevcut sorunlu halıyle ....çalışmalarınızda başarılar.

Ben işin direk parasal kısmına geleyim kazanırsınız 4000 de beşbinde on binde bu tamamen sizinle alakalı bir durum mesleğin önerilmesi konusuna gelince elbetteki tüm mesleklerde olduğu gibi bizimde mesleğimizin sıkıntıları var ancak bu şu anlama gelmıyor seçilip yapılmayacak meslek değil.. kendi adıma konuşayım bireysel görüşüm mesleğe girmeden once mesleği bılseydım asla aklımdan ile geçirmezdım bu mesleği mevcut sorunlu halıyle ....çalışmalarınızda başarılar.

Teşekkür ederim trend...

herşey kendi elinde anladığım kadarı ile...tabii her mesleğin farklı farklı sıkıntıları var dediğiniz gibi

Herhalde en iyisi stajı bir şirkette tamamlayıp, SMMM belgemi alıp şirkette birkaç sene daha tecrübe kazanıp duruma göre büro açmak.