İlginç Bir Soru - Arefe Günü Çalışması

Herkese Merhaba,

Bir personelin şöyle bir talebi var cevaplarınızı merak ediyorum. Normalde günlük 9 saat çalışıyor. Pazartesi - salı - çarşamba günleri 27 saat çalışacak. Bu yüzden perşembe günü arefe çalışmasına gelmek istemiyor. Çünkü normalde günlük 7,5 saat çalışma usülünden 7,5*3=22,5 saat çalışması gerekiyordu ve bizim 3,5 saat borçlu olduğumuzu iddia ediyor. Her ne kadar bir hak kaybı olmadığını anlatmaya çalışsam da dinletemedim. Sizin yorumlarınız nedir?

Herkese Merhaba,

Bir personelin şöyle bir talebi var cevaplarınızı merak ediyorum. Normalde günlük 9 saat çalışıyor. Pazartesi - salı - çarşamba günleri 27 saat çalışacak. Bu yüzden perşembe günü arefe çalışmasına gelmek istemiyor. Çünkü normalde günlük 7,5 saat çalışma usülünden 7,5*3=22,5 saat çalışması gerekiyordu ve bizim 3,5 saat borçlu olduğumuzu iddia ediyor. Her ne kadar bir hak kaybı olmadığını anlatmaya çalışsam da dinletemedim. Sizin yorumlarınız nedir?

İnsanların istekleri ilginç gelebiliyor elbet. Fakat dinlenme sürelerini çalışma süresi olarak gösterip siz bana borçlusunuz demek de... bilemedim yani. herkes bizim dışımızda iyi biliyor anlaşılan bu işi. bir biz sıkıntı yaşıyoruz icra ederken.

Personelin verdiği cevap şu; Madem öyle cumartesi günlerini neden yıllık izinden sayıyorsunuz. Önüne kanun maddesini koyuyoruz yine de inandıramıyoruz :)

Cumartesi günlerinin yani hafta izinlerinin yıllık izinde 1 gün sayilmasi kanunla ve yönetmelikle belirlenmiş bir durum. İstisna yapılması isverene bağlı. Fakat arife günü öğlenden sonra basladigindan, işçi eğer calismissa ilave mesai ücreti verilir, calismamissa verilmez. Calisaninda haklı olduğu konular oluyor ama memnun etmek çok zor. Sendikal hakları olan 250 çalışanımız var, şartları iyi olmasına rağmen her zaman memnuniyetsizlik yapıyorlar. Bazen sert tavır göstermek gerekiyor.