İlk Girişin İnternetten Verilmemesine İdari Para Cezası

Merhaba, 02.12.2008 tarihinde işe başlayacak olan, ilk defa sigortalı olan bir kişi için posta yoluyla işe giriş bildirgesi gönderdim. 666 TL. idari para cezası kesildi, internet üzerinden bildirmediğim için. 01.12.2008de postaya vermiştim , süre problemi yok. Bu durumla karşılaşan var mı? 15 gün içerisinde ödersem ne kadar indirim var? erhangi bir sigorta müdürlüğüne ödeyebilirmiyim?

Ynt: ilk girişin internetten verilmemesine idari para cezası

kardeş sorunu şimdi gördüm,ceza ödemene gerek yok,postayı iadeli tahhütlü gönderdiysen postanaden sana verdikleri posta alındı kağıdı var,onun tarihine bak ve bağlı olduğu ssk yı ara,posta alındısının fotokopisni faxla veya size yakın bir yer ise fotokopisini çek ve ssk ya göster,ceza yemezsiniz,

Cezayı süreden değil, internetten bildirge verme zorunluluğuna uymadığınız için yemişsinizdir. Eğer çalışan sayısı 2 ve daha fazla ise işe giriş bildirgelerini ve aylık bildirgeyi internetten vermek zorundasınız. Elden veya posta ile verirseniz ceza yersinizi. Cezanızı da silmezler çünkü kanunda açıkça yazıyor.

MERTUNA ' Alıntı:
Merhaba, 02.12.2008 tarihinde işe başlayacak olan, ilk defa sigortalı olan bir kişi için posta yoluyla işe giriş bildirgesi gönderdim. 666 TL. idari para cezası kesildi, internet üzerinden bildirmediğim için. 01.12.2008de postaya vermiştim , süre problemi yok. Bu durumla karşılaşan var mı? 15 gün içerisinde ödersem ne kadar indirim var? erhangi bir sigorta müdürlüğüne ödeyebilirmiyim?

Dostum ilk girişleri zaten internetten veremezsinki. İlk girişleri ya elden vereceksin ya da posta ile. Sadece tekrar girişler internet veriliyor diye biliyorum ben. Sen 02.12.2008 tarihinde işe başlayacak personeli eğer 01.12.2008 tarihinde bildirdiysen ve elindeki posta gönderisinde 01.12.2008 tarihi varsa ceza yememen lazım. Bu işte bir gariplik var.

1 ARALIK İTİBARİYLE SGK İLK İŞE GİRİŞ BİLDİRGELERİ İNTERNETTEN VERİLECEK
Hizmet Akdine Tabi Çalışanların Sigortalı İşe Giriş Bildirgesinin E-Sigorta Yoluyla Bildirilmesi

5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendine tabi sigortalıları çalıştıran işverenlerden aylık prim ve hizmet belgesini zorunlu olarak e-bildirge yoluyla verenler

1) 01/11/2008 tarihinden itibaren sigortalı tekrar işe giriş bildirgesini,
2) 01/12/2008 tarihinden itibaren ise sigortalı ilk işe giriş bildirgesini

zorunlu olarak e-bildirge yoluyla internet üzerinden vereceklerdir.
Aylık prim ve hizmet belgesini e-bildirge yoluyla bildirme zorunluluğu olmayan işverenler sigortalı ilk ve tekrar sigortalı işe giriş bildirgesini kağıt ortamında Kuruma verebilecekleri gibi e-bildirge yoluyla da Kuruma bildirileceklerdir.

Ynt: İlk Girişin İnternetten Verilmemesine İdari Para Cezası

MERTUNA ' Alıntı:

cezayı 15 gun içinde ödersen % 25 indirimden faydalanabılırsın.[

metintacer ' Alıntı:
Aylık prim ve hizmet belgesini e-bildirge yoluyla bildirme zorunluluğu olmayan işverenler sigortalı ilk ve tekrar sigortalı işe giriş bildirgesini kağıt ortamında Kuruma verebilecekleri gibi e-bildirge yoluyla da Kuruma bildirileceklerdir.
ilk ise girisi bugün elden almamıslar ve cezası oldugunu söylemisler, artık ilk ise girisleride e-bildirge ile göndermek zorundayız...

Merhaba
sizin e-bildirge şifreniz yokmu?
kaç kişi çalıştırıyorsunuz?

var ve cok isci calıstırıyoruz, gecen hafta ilk ise girisi elden de verebilmistik bugün alınmamıs

Geçen hafta verdiğinize ipc yemişsiniz demekki.

Aylık Prim ve Hizmet belgesini
metintacer ' Alıntı:
1 ARALIK İTİBARİYLE SGK İLK İŞE GİRİŞ BİLDİRGELERİ İNTERNETTEN VERİLECEK
Hizmet Akdine Tabi Çalışanların Sigortalı İşe Giriş Bildirgesinin E-Sigorta Yoluyla Bildirilmesi

5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendine tabi sigortalıları çalıştıran işverenlerden aylık prim ve hizmet belgesini zorunlu olarak e-bildirge yoluyla verenler

1) 01/11/2008 tarihinden itibaren sigortalı tekrar işe giriş bildirgesini,
2) 01/12/2008 tarihinden itibaren ise sigortalı ilk işe giriş bildirgesini

zorunlu olarak e-bildirge yoluyla internet üzerinden vereceklerdir.

sizin bildirgeyi internet üzerinden vermeniz gerekiyor.
geçen hafta verdiğiniz icin ipc gelebilir.

İdarî para cezalarının, Kuruma itiraz edilmeden veya yargı yoluna
başvurulmadan önce tebliğ tarihinden itibaren onbeş gün içinde peşin ödenmesi
halinde, bunun dörtte üçü tahsil edilir. Peşin ödeme idari para cezasına karşı yargı
yoluna başvurma hakkını etkilemez. Ancak Kurumca veya mahkemece Kurum
lehine karar verilmesi halinde, daha önce tahsil edilmemiş olan dörttebirlik ceza
tutarı, 89 uncu maddenin ikinci fıkrası hükmü de dikkate alınarak tahsil edilir.

İlk girişlerde internetten veriliyor 1.12.2008 den itibaren.İnternetten nasıl tekrarlar için ssk girişi yapıyorsanız ilk girişlerde o şekilde, girişi yaptığınızda sistem kendisi belirtiyor zaten, işe giriş formunda ilk giriş diye

Kurumlar ne zaman doğru dürüst bilgi verdi ki ne zaman hata yapıyorsun dedi. Bazen Bill amcanın prog. eminsiniz vs diye sorup durduğu için kızıyoruz, keske kurum çalışanlarıda yeni bir uygulama başladığında bilgi verse eminmisin dese.

18.11.2008 günü 2 kişinin sigorta giriş bildirgesi yapılmak istenmiş, ancak sistemde sigortalılık türü/kodu bölümünde (cezaevinde çalışan) butonu bulunmadığı, bu durunun da kuruma (SGK Denizli) bildirilip, kurum ile yapılan telefon görüşmeleri neticesinde Sigorta giriş evraklarını elden getirmemiz söylenerek bu işlemler gerçekleştirilmiştir.
Ayrıca İşe giriş Bildirgesi servisinde bu durum ( ?cezaevinde çalışan? butonu bulunmadığı) ilgili memur tarafından Ankara?ya mail ile de bildirilmiştir.
Bu durum SGK sisteminden kaynaklanmıştır. Uygulanan İPC da kusurumuz ve ihmalimiz olmadığı halde 2 adet 638,00 tl ceza kesilmiş. Bu durumda ne yapmamız gerekiyor. yardımlarınızı bekliyorum.

Sistem otomatik kesiyor, dilekçe ile başvurun kaldırırlar.