İlk Tescilde Sigortalı bildirimi Hk.

Ali PINAR

Katkı Sunan Üye
05.03.2009 tr 2009/ 37 sayılı SGK Genelgesinin 2.3.4 bölümü;

2.3.4- İlk Defa İşyeri Bildirgesi Verecek İşyerlerinde İşe Başlatılacak Sigortalıların BildirimiKuruma ilk defa işyeri bildirgesi veren işyerlerinde, sigortalı çalıştırılmaya başlanılan tarihten itibaren bir ay içinde işe alınacakların sigortalı işe giriş bildirgesinin en geç işyerinin tescil tarihinden itibaren bir ay içinde verilmesi halinde sigortalı işe giriş bildirgesi yasal sürede verilmiş sayılacaktır.

Örnek- 27/02/2009 tarihinde ilk defa tescil edilen işyerinden 1 sigortalının çalışmaya başlayacağı bildirilmiştir. Bu durumda, işyerinin tescil tarihi sigortalı çalışmaya başladığı tarih olacağından, 02/03/2009 tarihinde 8, 18/03/2009 tarihinde 3 ve 27/03/2009 tarihinde çalışmaya başlayan 3 sigortalının bildirimi bir aylık süre içinde yapılmış olduğundan sigortalı işe giriş bildirgesi yasal süresinde verilmiş olacaktır.

Genelgenin bu açıklamasında verdiği örnekten 27.02.2009 tarihinde tescil edilen işyerine bildirgede belirtilen 1 kişide dahil 27.03.2009 tarihine kadar arada giren kişilerin bildirimi işe giriş tarihinden önce değilde ilk tescil dosyalarda örneğe göre 27.03.2009 tr.verilebilir mi denilmek isteniyor???

Saygılar,

Ynt: İlk Tescilde Sigortalı bildirimi Hk.

İşe başlama tarihinden itibaren işe alacağınız kişilerin girişini bir aylık sürede yapabilirsiniz.
İşe başlama : 01/03/2009
İşyeri bildiriminde gösterilen kişilerin girişi, 03/03/2009 giren, 15/03/2009 giren 26/03/2009 giren hepsini birden 31/03/2009 yapabilirsiniz.

T U R K O ' Alıntı:
İşe başlama tarihinden itibaren işe alacağınız kişilerin girişini bir aylık sürede yapabilirsiniz.
İşyeri bildiriminde gösterilen kişilerin girişi, 03/03/2009 giren, 15/03/2009 giren 26/03/2009 giren hepsini birden 31/03/2009 yapabilirsiniz.

sayın turko anladığım sizce de doğrumudur?

1-iş yeri bildiriminde ; işyeri 27.02.2009 tarihinde 1 çalışan olarak açıldıysa işyeri bildirgesi 27.02.2009 da sgkya tescil ettirilir.

2- 1 kişi olarak bildirim ve ay içinde kaç kişi girerse girsin 27.03.2009 tarihinde geriye dönük yapılabilir.

pascal ' Alıntı:
T U R K O ' Alıntı:

sayın turko anladığım sizce de doğrumudur?

1-iş yeri bildiriminde ; işyeri 27.02.2009 tarihinde 1 çalışan olarak açıldıysa işyeri bildirgesi 27.02.2009 da sgkya tescil ettirilir.

2- 1 kişi olarak bildirim ve ay içinde kaç kişi girerse girsin 27.03.2009 tarihinde geriye dönük yapılabilir.
Durum aynen anladığınız gibi.

arkadaşlar burada yazılanları okudum konu hakkında bilgisi olanlar peki bir ay içinde verilmezse ve ceza yememek için bir ayı kurtaracağı bir zamana girişi yapılırsa ne olur.

İşyeri tescili 01/03/2009 ve 20/03/2009 işe gireni en geç 01/04/2009 kadar bildirebilirsiniz. Bir aylık süre geçtikten sonra ilk tescildeki kişi(ler) de olsa bir aylık süre içinde aldıklarınız için de olsa ipc kesilir.

T U R K O ' Alıntı:
İşyeri tescili 01/03/2009 ve 20/03/2009 işe gireni en geç 01/04/2009 kadar bildirebilirsiniz. Bir aylık süre geçtikten sonra ilk tescildeki kişi(ler) de olsa bir aylık süre içinde aldıklarınız için de olsa ipc kesilir.

gerçekten bu böylemi yani aymı önemli sizin dediğinize göre bak ben bunu bilmiyordum.
ama saçma olmazmı atıyorum işçi başlama tarihine 28 yazdık 2 günde şifre çıkmaz ki 1 nisanda verelim

Şifreler artık anında veriliyor. İşyeri tescil işleriyle beraber şifre işinide tamamlayabilirsiniz.

hocam kusura bakmayın ama bilgide bir yanlışlık olabilir. yanlış bilgi vermeyelim çünkü
ben daha yeni
işe giriş tarihi 12.05.2009 olan birisinin 03.06.2009 tarihinde işe giriş bildirgesini onayladım. bir sorun çıkmadı sizin dediğinize göre 01.06.2009 tarihinde yapmalıydım girişini

İşyerinde ilk işçi çalıştırılacak tarih 12.05.2009 ise son tarih 11.06.2009 olur. 12.05.2009 ila 11.06.2009 tarihleri arasında herhangi bir gün işe başlayanların işe giriş bildirim süreside 11.06.2009 tarihine kadar istenilen gün bildirilebilir.
Sistem geç bildirimleri süresi geçti diye geri çevirmez. 01.10.2008işe giriş tarihli bildirimi bugün yapsanızda kabul eder, ancak ipc keser.

evet hocam bu son yazdıklarınıza aynen katılıyorum. Teşekkürler

Bütün mesajları okudum. Ancak benim durumum bunların dışında. Halen yılda 10 ay olmak üzere bir kamu kurumunda 657 4/C olarak çalışıyorum. Sigorta bakımından SSK'ya tabiyim. Ve bu durum emekliliği hak edinceye kadar devam edecek. Şu sıralar bir şirket kurmayı düşünüyoruz. Müdür olmadan şirket kurucusu olmamda bir sakınca zaten yok. Aslında şirketi kurduktan sonra da SSK devam edecek. Bunu önceki mesajlardan anlıyorum. Fakat bu kesinti kavramı biraz karışık. Kesintiden ne kastediliyor ve kesinti sayılması için ne kadarlık bir süre gerekiyor. Şimdi halen çalışma koşullarıma geri dönerek bana bir cevap vermenize yardımcı olayım. Yılda 10 ayı geçmeyecek şekilde çalışıyoruz demiştim. Fakat bu süre iki ay boş kalıyoruz anlamına gelmiyor. Çünkü yılda iki defa sözleşme yapılıyor. Örneğin tarihlerde değişiklik olsa da genelde, 15.01.xxxx ile 15.06.xxxx arası bir sözleşme oluyor ve bu sürelerde sigorta yatırılıyor. Daha sonra 1,5 aylık bir boşluk bırakılıyor zaten 15 gün yılbaşından geç başlanılmıştı. Tekrardan 01.08.xxxx ile 31.12.xxxx arası bir sözleşme daha yapılıyor ve sigorta tekrar yatırılıyor. İşte sorun burada yaşanıyor. Bu ara bir kesinti olarak kabul edilir mi? Bir kesinti olduğu birisi tarafından takip ediliyor mu? Bu bilgiler ışığında şirket ortağı olduğum zaman durumumun ne olacağı hakkındaki görüşlerinizi bekliyor, saygılar sunuyorum.

Sözleşme sonunda işten çıkışınız ve yeni sözleşme yapıldığında tekrar girişiniz yapılıyor olmalı. Çıkış/giriş ve arada gün boşluğu olduğu için şirket ort. olduktan sonraki ilk çıkışınızdan itibaren 5510 4/b tabi sigortalı olursunuz ve ortaklıkdan ayrılıncaya kadar bu devam eder.

Evet anladım. O zaman şirket ortağı olamıyorum. Peki bu durumu kim nasıl tespit edebilir? Yani şirket ortağı olacağım zaman SSK'lı olacağım için başlangıçta problem çıkmaz. Daha sonra ben ikinci sözleşme öncesi işten çıktığımı hangi kurum nasıl tespit edebilir. Daha net olarak sormak gerekirse; ben çaktırmadan arada bir ay boşluklu bir şekilde SSK'lı olarak çalışmaya devam edemez miyim?

Daha önce her kurumun ayrı bir nosu olduğu için isim benzerliği olabileceğinden kaynayabiliyordu. Artık her kayıt TC nonuz üzerinden izlenmekte. Kısaca farkedilme olasılığı daha yüksek ve bu sorun emekli olmak için başvurduğunuzda karşınıza çıkabilecektir ve sizi uğraştıracaktır.

@TURKO, açıklamaların için çok teşekkür ederim.

T U R K O ' Alıntı:
Sözleşme sonunda işten çıkışınız ve yeni sözleşme yapıldığında tekrar girişiniz yapılıyor olmalı. Çıkış/giriş ve arada gün boşluğu olduğu için şirket ort. olduktan sonraki ilk çıkışınızdan itibaren 5510 4/b tabi sigortalı olursunuz ve ortaklıkdan ayrılıncaya kadar bu devam eder.

Konu hakkında araştırmalarıma devam ederken bir arkadaşım şöyle bir fikir verdi. @TURKO'nun da dediği gibi bahsettiğim aralarda boşluk olduğu için BAĞKUR yatırılıması gerekiyordu. Ancak o aralarda sigorta pirimim başka bir firma tarafından yatırılırsa, yani bir boşluk olmazsa sorun olmayacağı görüşünü dile getirdi. Bu görüş hakkındaki düşüncelerinizi merak ediyorum.