fonradar

İndirilecek KDV'nin Eksik Yazılması

sofist

Katkı Sunan Üye
iyi günler;

Bilanço esasına göre defter tutmakta bulunan gerçek usülde bir mükellefimiz bulunmaktadır. Bu mükellefin kdv hesaplarında 8.ay da bir yanlış yapılmış olup yeni farkına varılmıştır. Sıkıntım şu, 08/2008 döneminde indirilecek kdv 6 436,32 iken ilgili dönem beyannasinde indirilecek kdv 2 571,62 olarak yazılmış olup 3 864,65 tl lik bir fark yazılmamış konunumdadır.İlgili dönemde ödeme çıkmamış olmasına rağmen diğer dönemlerde her ay ödeme çıkmıştır ve ödemeler de yapılmıştır.
Bu durumda ilgili dönemlere düzeltme beyanı vermem gerekmektedir.Ancak bu defa da ödeme azaltıcı bir durum ortaya çıkacağından vergi dairesi tarafından inceleme girme riski ile karşı karşıya kalmış bulunacağız.
Oluşan bu 3 864 ,65 liralık farkı dönem sonunda her hangi bir hesaba aktarma gibi bir imkanım var mıdır ? Ya da benim ne gibi bir yol izlemem gerekir ki bu olumsuzluğu düzeltmeyi sağlayayım.
Bilgi verirseniz memnun olurum.Herkese iyi çalışmalar...

Ynt: İndirilecek KDV'nin Eksik Yazılması

Eğer kayıtlarınıza güveniyorsanız düzeltme verebilirsiniz .
aksi taktirde k k e gider yazabilirsiniz.

katılıyorum, en doğru işlem düzeltme vemrktir ama bu sefer indirimleri artırdığı için inceleme nedeni

kanunen kabul edilmeyen gidere almanızı tavsiye ederim.

smmm-ankara ' Alıntı:
kanunen kabul edilmeyen gidere almanızı tavsiye ederim.

Arkdaşın indirdiği rakamla indirmeyi unuttuğu rakamı birbirine oranlarsanız gerçekten kkeg yazmasını önderdiğiniz rakamın ne kadar büyük olduğunu farkedeceksiniz.Kesinlikle düzeltme vermeli.