fonradar

İndirilen KDV Listesinde Genel Giderlerde Kaç Ytl'nin Altınd

indirilen kdv listesi hazırlarken imaltin bunyesinin dışına giren faturaları tek tek belirtiyorum, fakat genel gider faturalarını toplam olarak yazıyorum ve şu kadar adet fatura karşılığı şu kadar YTL 'lik faturam var diyorum. Genel gider faturalarını bu şekilde yazarken kaç YTL'nin altında kalan faturaları bu şekilde belirtebilirim. ben 50 YTL die yapiyorum ama emin olmak istedim, bu tutar kaç YTL'dir.

@sontanburi,

V.U.K.'nun 232. maddesine istinaden 480 YTL nin altında kalan faturaları ayrıca göstermene gerek bulunmamaktadır.

Saygılar.

bence tam emin olmamakla beraber bir rakam sınırlaması yok çünkü v.dairesi bizim firmadan da toplam fatura adedini yazmamızı istedi fakat böyle bir sınırlamadan bahsetmedi.
saygılarımla...

meraba
şükrü bey
sizin söylediğiniz 480 ytl fatura kullanma mecburiyeti tutarı değilmi.
yoksa ben mi yalnış algıladımm.
saygılarımla...

Merhaba;
Sayın Ergül'ün belirtiği gibi 480 YTL. matraha isabet eden KDV tutarının altındaki tutarların toplamı bir kalemde yazabilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken konu "Bu dönem indirilecek KDV" tutarının toplu olarak yazılan kısmının % 20'yi aşmamasıdır. Diğer bir değişle % 80 ni aşan tutarda KDV'nin indirim listesine yazılması gerekmektedir.