İndirimli Orana Tabi İşlemlerde Yıllık Kdv İade İsteme Hk

mkulte

Katkı Sunan Üye
merhaba,bizim bir inşaat firması var 2006/08.ayda 388 tane konut yaptı ve sahiplerine bu ayda teslim etti. bununla ilgili diğer evraklarla beraber yüklenilen kdv listeleri de hazırlandı ve vergi dairesine verildi.iade miktarı 3.217.000,00 YTL'dir.99 seri nolu tebliğle indirimli orana tabi işlemlerde kdv iade durumları da yıl sonuna kadar mahsup, yıl sonunda mükellefin isteğine bağlı olarak nakden iade alınabilir denmektedir.

2006/08.Dönem KDV beyannamesinde tablo 9 da iade miktarımız yazıldı ve iade istendi.2007 ocak ayına kadarda iade alacagımızdan kendi ssk,vergi vb borclarımıza mahsup ettik.kalan miktarı da nakden almak istiyoruz. (kdv devrimiz her ay müsait )

benim sorum şu; burada nasıl bir yöntem izleyeceğiz.nakden istediğimiz miktarı beyannameye tekrar mı yazacagız. tekrar yazarsak mükerrrek iade istemiş olacagız. ve kdv devrimiz iade istenen kadar azalacak.(tebliğde de iade istenen miktar istenen ayda beyannameye yazılacak diyor.)burda sanki karışıklık var bunu vergi dairesi de çözemedi erenköy vergi dairesi..bu durumla karşılasan arkadaş var mı?teşekkür ederim.

SAYGILAR

Ynt: İndirimli Orana Tabi İşlemlerde Yıllık Kdv İade İsteme Hk

mehmet_kulte ' Alıntı:
merhaba,bizim bir inşaat firması var 2006/08.ayda 388 tane konut yaptı ve sahiplerine bu ayda teslim etti. bununla ilgili diğer evraklarla beraber yüklenilen kdv listeleri de hazırlandı ve vergi dairesine verildi.iade miktarı 3.217.000,00 YTL'dir.99 seri nolu tebliğle indirimli orana tabi işlemlerde kdv iade durumları da yıl sonuna kadar mahsup, yıl sonunda mükellefin isteğine bağlı olarak nakden iade alınabilir denmektedir.

2006/08.Dönem KDV beyannamesinde tablo 9 da iade miktarımız yazıldı ve iade istendi.2007 ocak ayına kadarda iade alacagımızdan kendi ssk,vergi vb borclarımıza mahsup ettik.kalan miktarı da nakden almak istiyoruz. (kdv devrimiz her ay müsait )

benim sorum şu; burada nasıl bir yöntem izleyeceğiz.nakden istediğimiz miktarı beyannameye tekrar mı yazacagız. tekrar yazarsak mükerrrek iade istemiş olacagız. ve kdv devrimiz iade istenen kadar azalacak.(tebliğde de iade istenen miktar istenen ayda beyannameye yazılacak diyor.)burda sanki karışıklık var bunu vergi dairesi de çözemedi erenköy vergi dairesi..bu durumla karşılasan arkadaş var mı?teşekkür ederim.
SAYGILAR

Merhaba hocam,

Burada para emanette gözükmüyormu? Eğer gözüküyorsa kalan tutar adına tahakkuk servisine bir dilekçe yazarak kalan parayı alabilirsiniz.

Sayın mehmet_kulte,

Yıllık iade talebinde yılı içerisinde yapılan mahsuplar dikkate alınmadan 74 ve 76 seri nolu KDV genel tebliğindeki hükümlerce yıllık iade hesabı yapılmalıdır. Bakanlar kurulunun 10.000 YTL sınırı dikkate alınarak, yıllık iadeye konu tutar bulunmalıdır. Yılı içerisinde mahsup yoluyla tüketilemeyen (yıllık iadeye konu olan tutar - yılı içerisinde mahsuben iade edilen tutar) kısım beyannamede talep edilmelidir.

Ancak elektronik ortamda beyanname gönderilmesi bu uygulamayı kavramamaktadır.

sorun şu aslında,kalan iade miktarını biz nakden almak istiyoruz ve tebliğde bunun beyannamede gösterilmesi istenmekte.ancak biz iade istediğimiz tutarın toplamını 2006/08.dönemi beyannamemizde talep ettik. iade hakkımız o zaman doğduğu için iade miktarımızı o zaman belirledik ve beyannamede bunu talep ettik.

2007 ocak ayında da nakden almak istiyoruz. bu miktarı beyannameye nasıl yazacagız..

Sayın mehmet_kulte,

Konuyu örneklersek,

2006 yılı 8. dönem içerisinde 100.000 YTL mahsuben iade edilmek üzere beyana dahil ettiniz. Ancak yıl içerisinde mahsup edilecek ödemeleriniz 60.000,00 YTL olduğunu varsayalım. Yıllık iade hesabına dahil edeceğiniz tutar 40.000,00 YTL' dir. 99 seri nolu KDV GT kod numarası 450, teslim hizmet karşılığı 2006 yılında indirimli orana tabi teslimler, iadeye konu olan tutar bölümüne ise 40.000,00 YTL yazılmalıdır.

Ancak yıllık iadenin talep edildiği 2007 yılı içerisinde tüm dönemlerin devir KDV yıllık iadeye konu KDV' den yüksek olmalıdır.

Merhaba Mehmet Bey indirimli orana tabi işlemlerde 2006 yılı içersinde kalan yani mahsubu gerçekleşmeyen nakten iade talebinizi kalan iade tutarınızı önceki dönemlerde devreden kdv tutarından düşüldüğü içintekrar indirim konusu yapılarak ilgili dönem indirilecek kdv tutarına dahil edekceksiniz Daha sonra 450 kodla diğer iade hakkı doğuran işlemler bölümünde kalan iade tutarınızı yani mahsup işlemi gerçekleşmyen tutarı talepte bulunabilirsiniz

Sayın alyel,

Bende aynı dediğiniz gibi düşündüm ve uygulamak istedim. Ancak ilave edilmesine dair 99 seri nolu tebliğin 1.6.1.6. bölümünde bir açıklama yer almaması sebebiyle uygulamayı bu yönde yapamadım. Ben de tebliğde yazıldığı gibi Diğer iade hakkı doğuran işlemler tablosunda yazdığım ve 40 nolu satıra taşıdım. Vergi Dairesinden henüz bir eleştri gelmedi. Konuya ilişkin somut bir bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim.

İyi Çalışmalar...

Merhaba GMANCE
Bahsettiğim konuyla ilgili Defterdarlıktan yani Gelirler Genel Müdürü Selma Şahinden görüş alınarak bu uygulamanın bu şekilde yapılması gerektiğini belirtti Sanırım bununla ilgili vergi dairelerinde uygulamaya yönelik sıkıntılar yaşandı ve konuyla ilgili toplantı yapıldığını biliyorum ve uygulamayı biz bu şekilde yaptık ve mükellef bununla ilgili iadesinide almak üzere

bizde bu konu ile ilgili beklemedeyiz.ancak rakamlar yüksek olunca karar verilmiyor.bizde çözüm olarak kdv beyannamesinin 34.satırına yazmayı düşündük ama bekliyoruz.maliye idaresi bize bu konuda tam yanıt veremedi.1-2 gün içinde sirküler yayınlanacağı söylendi.zaten yapacak başka da birşey yok...