İndirimli oranlı tekstil ihracatında kdv iade nasıl olur

Okay KIR

Tanınmış Üye
Slm Kolay Gelsin
Tekstil ürünü ihracatında
beyanname nasıl doldurulur
kdv oranını %8 mi %18 mi alacak
çünkü %8 almalı normal keseceği %8 olacaktı
fakat zaten %8 kestiğinde de indirimli orana tabiden yine kdv iadesi alacaktı
burası bana karışık geldi

Ynt: İndirimli oranlı tekstil ihracatında kdv iade nasıl olur

yani diyorsunuzki
kdv oranına bakılmaz
sadece yüklenen kdv si hesaplanır ve normal ihracat gibi iade hesaplanır
bunu anladım
Teşekkürler

aradaki cevap silinmiş galiba...ben de tam anlayamadım.. yani 8% ile dış ticaret şirketine ihraç kayıtlı teslim yaptğındaki kdv' zaten talep ediyor.. tecil-terkin oluyor.. ayrıca bir de indirimli orana tabii olduğundan yülenilen kdv farkını da talep mi etmesi gerekiyor üretici firmanın??

YANİ indirimli oran diye düşünülmüyor direk ihracat diye düşünülüp
genel oran olan %18 e kadar iade isteme hakkı var ihracattan dolayı %18 istenecek
yüklenilen kdv en kadar %18 den fazla olmamak şartıyla

kusura bakmayın bunu bir türlü tam anlayamıyorum, kilitlendim sanki.. kendisi direkt ihracat yapmıyor ve dış tic. şirketine 8% ile teslim ediyor??

teşekkürler okudum ve çok faydası oldu ama hala anlayamadığım temel nokta şu...1000 tl 'ye ürettik, 1200 +8% kdv sattık(ihraç kaydıyla).. 96tl kdv tecil terkin olarak uygulanıyor ok.. Bir de diyelim ki bu 1000tl için yükenediğimiz kdv var ve o da 100 tl.. bu durumda arada 4 fark kalıyor.. bunu da talep edebiliyormuyuz??

yüklenilen kdv nin tümünü isteyebilirsin
%18 i geçmemek kaydıyla

peki firma dış ticaret şirketi kullanmasa ve kendisi direkt ihraç etse, o zaman bu fark problemi ortadan kalkıyor m u? Daha detaylı liste hazırlayacak tabii ama tüm yüklendiği kdv'yi talep edebilecek değil mi?

Firma direk ihracat yaparsa diyelim ihracat tutarı 100.000,00 Tl + % 8 kdv bu durumda iade istenecek maksimum tutar 100.000,00*18/100= 18.000,00 Tl. dir. Ancak ihraç edilen mamülün çeşidi arttıkça birim mamül başına yüklenilen kdv'yi ve GÜG'lerden mamüllere düşen payı ve kdv'yi hesaplamak zorlaşıyor. Vergi dairesi ile sorun çıkıyor bazen.

Bu soru benimde kafama takılıyor. tekstil üretiminde ihracat üzerine çalışan firmalarla çalışan arkadaşlar örnek bir yüklenen kdv tablosu gönderebilir misiniz?