İnşaat Faturası Hk.

işletme sahibi arsa arsa aldı ve işletme kayıtlarına almadı arsayı bu benim şahsi malım olacak dedi.
ve sonra
örneğin ahmetgenç işletmesi ve ahmet gençin şahsını düşünelim.
ahmetgenç işletmesi ile ahmet gençin arasında sözleşme olduğunu ve sözleşmeye göre
ahmetgenç işletmesi ben bu yapı ruhsatındaki işi malzemeli olarak yapacağını taahhüt etsin.
bu durumda inşaat alanı ahmetgenç işletmesinin bir şubesi sayılmakta ve işletme inşaat malzemesi işi yapmaktadır.
işletme inşaatta kullandığı malzemeleri sevk irsaliyesi ile gösterecek buna göre 153 nolu hesaptan 150 nolu hesaba alacak veya kendi kendine fatura edecek ???? (hangisi daha uygun olur???)
iş bitiminde ise maaliyetler toplanacak ve ahmetgenç işletmesi ahmet gençin şahsına toplam yapılan işi fatura edecektir.
arsada ahmet gençin şahsına ait olduğu için bizim işletme olarak arsa ile işimiz yok ahmetgenç işletmesi sadece inşaat işini
üstlendiği için inşaat faturasını kesecektir. ve bu durumda yeni yapılan inşaat ahmetgenç işletmesinin değil ahmet gençin şahsına aittir. (buraya kadar okey)
tabiki 4 yıl içerisinde satışını gerçekleştirirse vergilendirilmesi ayrı bir konu..

ayrıca sormuş olduğum ahmetgenç işletmesinin şube olan inşaata fatura düzenlemesi uygun değil sevk irsaliyesi ile maliyetlendirilmelidir ????

ve söyle bir mevzuya deyinmek istiyorum ahmetgenç şahsı inşaatın tamamlanması için cebinden para verirse avans ( hiç bir vergisi yok ) eğer fatura düzenlerse avans olarak bu durumda :%18 kdv ye tabi ve bu iş kasım ayında başlayıp haziranda bitecek dolayısıyla 2013 ve 2014 olduğu için yıllara sari iş olmakta eğer fatura düzenlersem hem kdv %18 hem stopaj %3 ama fatura düzenlemez isem bir vergisi yok doğrumudur....???

Çok karışık anlatmışsınız. Anladığım şu; İnşaat malzemeleri satan Ahmet Genç, şahsı adına aldığı arsayı (bu arada işetmenin hangi usul defter tuttuğu ve arsanın parasının nereden ödendiğine değinmiyoruz) inşaat malzemeleri satan işletmesi ile inşaat yapım sözleşmesi yapıyor.(Kat karşılığı mı değil mi ona da değinmiyoruz.) Sorularınız sanırım malzeme satışı yapılan yerden inşaata çıkışta fatura mı kesilmeli, irsaliye ile mi halletmeli ve işletmenin nakit sıkıntısı çektiği durumda arsa sahibinin yüklenici firmaya avans vermesi ne şekilde olmalıdır... Kanımca bu inşat özel inşaat kapsamında olmaktadır, dolayısı ile herhangi bir tevkifat yapılmayacaktır. Yapılan sözleşmede belirtilen tutar iş bitiminden önce avans olarak değerlendirilmelidir. İş bitiminde fatura kesildiğinde bu hesap kapatılır. İnşaat malzemeleri satan işyerinden inşaata verilen mallara ise fatura kesmelisiniz. Sonuçta ismin önemi yok. Arsanın sahibi başka kişi olsaydı ne yapacaktıysanız onu yapmalısınız...

Kolay gelsin.

Çok karışık anlatmışsınız. Anladığım şu; İnşaat malzemeleri satan Ahmet Genç, şahsı adına aldığı arsayı (bu arada işetmenin hangi usul defter tuttuğu ve arsanın parasının nereden ödendiğine değinmiyoruz) inşaat malzemeleri satan işletmesi ile inşaat yapım sözleşmesi yapıyor.(Kat karşılığı mı değil mi ona da değinmiyoruz.) Sorularınız sanırım malzeme satışı yapılan yerden inşaata çıkışta fatura mı kesilmeli, irsaliye ile mi halletmeli ve işletmenin nakit sıkıntısı çektiği durumda arsa sahibinin yüklenici firmaya avans vermesi ne şekilde olmalıdır... Kanımca bu inşat özel inşaat kapsamında olmaktadır, dolayısı ile herhangi bir tevkifat yapılmayacaktır. Yapılan sözleşmede belirtilen tutar iş bitiminden önce avans olarak değerlendirilmelidir. İş bitiminde fatura kesildiğinde bu hesap kapatılır. İnşaat malzemeleri satan işyerinden inşaata verilen mallara ise fatura kesmelisiniz. Sonuçta ismin önemi yok. Arsanın sahibi başka kişi olsaydı ne yapacaktıysanız onu yapmalısınız...

Kolay gelsin.

Sanırım dediğiniz gibi karışık durum aynı şekilde benim kafamda da karışık :)

ahmet genç işletmesi bilanço esasına göre gerçek usulde mükellef
arsanın parasını şahsi mal varlığından ödedi işletme ile ilgisi yok
bu alana yapılacak inşaat işyeri inşaatıdır..
o nedenle işletme kayıtlarına almak istemiyor
fatura konusunda da ahmet genç işletmesi arsa sahibi olan ahmet gençin şahsına ait işi sadece işçiliğini değil malzemeli işçiliğini yükleneceği için sordum çünkü her para ödediğinde fatura kesersek iş bitiminde aynı faturayı tekrar kesmek zorunda kalırız die düşünmüştüm.

söyle yapsam ahmet gençin şahsı işletmeye para koyduğunda avans hesabında takip etsem iş bitiminde fatura tutarından bu bedeli düşüp geri kalan kısmı tahsil edeyim.

budumda
sadece inşaat işçiliği yapmış olsaydım kullanılan malları faturalandırmalıydım.
ancak malzemeli işçiliğinide yaptığı için işletme sevk irsaliyesi ile maliyetlendirmeliyim.
????
inş konuyu biraz daha sadeleştirebilmişimdir.:)

Son düzenleme: