İnşaat İşyerinde Özürlü İşçi Çalıştırma

ERAYERAY

Katkı Sunan Üye
mrb arkadaşlar.
Araştırmalarıma rağmen net cevabını bulamadığım bi durumu sizlere de sormak istiyorum.
Bir mükellefimiz İnşaat yapım işi ile uğraşıyor.Aynı ilde, ayrı ayrı inşaatlar yapıyor.Bildiğiniz gibi hepsine ayrı ayrı sgk dosyası açtık.İşçiler ortalama 350 kişi civarında.Özürlü işçi çalıştırılması zorunluluğu doğuyor.
Bu işin inşaat işi olmasından dolayı, kontenjan dahilinde özürlü işçi çalıştırılması ,inşaatın ağır ve tehlikeli bir iş olmasından dolayı, bu özürlüler hangi görevde çalıştırılmalı ya da bu zorunluluk inşaatlarda var mı bilemiyorum.
Değerli görüşleriniz için teşekkürler arkadaşlar.

Ynt: İnşaat iş yerinde özürlü işçi çalıştırma

ERAYERAY ' Alıntı:
mrb arkadaşlar.
Araştırmalarıma rağmen net cevabını bulamadığım bi durumu sizlere de sormak istiyorum.
Bir mükellefimiz İnşaat yapım işi ile uğraşıyor.Aynı ilde, ayrı ayrı inşaatlar yapıyor.Bildiğiniz gibi hepsine ayrı ayrı sgk dosyası açtık.İşçiler ortalama 350 kişi civarında.Özürlü işçi çalıştırılması zorunluluğu doğuyor.
Bu işin inşaat işi olmasından dolayı, kontenjan dahilinde özürlü işçi çalıştırılması ,inşaatın ağır ve tehlikeli bir iş olmasından dolayı, bu özürlüler hangi görevde çalıştırılmalı ya da bu zorunluluk inşaatlarda var mı bilemiyorum.
Değerli görüşleriniz için teşekkürler arkadaşlar.
şirket merkez dosyasında büro işçisi olrak gösterebilirsin
biz kontenjan dahilinde olan özürlü işçileri şirket merkezinde büro işlerinde çalıştırıyoruz.

Ynt: İnşaat iş yerinde özürlü işçi çalıştırma

4857/M.30-(Değişik :15.05.2008-5763/2 mad) "......zürlü ve eski hükümlü işciyi meslek,beden ve ruhi durumlarına uygun işlerde çalıştırmakla yükümlüdürler."
İlgili Yönetmelik/M.3 "Özürlü:Bedensel,zihinsel,ruhsal,duygusal ve sosyal yeteneklerindeki engelleri nedeniyle çalışma gücünün en az yüzde 40 ından yoksun olduğu sağlık kurulu raporuyla belgelenenleri"ifade eder.
Aynı Yönetmelik/M.11 "Özürlülerin çalıştırılabilecekleri işler,yönetmeliğe bağlı Ek 1 nolu çizelgede gösterilmiştir.
Özürlülere çizelgede gözterilen işlerden herhangi biri verilemiyorsa,işyerinin özelliğine göre işyeri hekimince belirlenecek herhangi bir iş verilebilir."
Özürlü işcimiz elbette bizzat inşaat işinde ÇALIŞTIRILAMAYACAKTIR.
Özürlü kardeşlerimizin işveren ile ilişkileri, gerekiyorsa veli/ve veya vasi tayini olmuş ise bu kimselerle yürütülmelidir.

tek gözü görmeyen %29 raporu olan işçiyi inşaat işinde şantiyeye girişini yapsak normal giriş gibi olur mu.
İşkurdan falan izin zlmaya gerek var mı.SGK normal giriş yapsak olur mu.