İnşaat- Kdv İade Dosyası

merhaba,
Mükellefimin İnşaat işinin bitmesi dolayısıyla kdv iadesi isteyeceğiz.Excel formartında- gerekli listelerin olduğu bu dosyayı bulabileceğim bir web adresi var mı? şimdiden teşekkürler...

Ynt: İnşaat- Kdv İade Dosyası

ismtanriverdi ' Alıntı:
merhaba,
Mükellefimin İnşaat işinin bitmesi dolayısıyla kdv iadesi isteyeceğiz.Excel formartında- gerekli listelerin olduğu bu dosyayı bulabileceğim bir web adresi var mı? şimdiden teşekkürler...

mutlaka vardır. bu konuda işin üstadı Prof. Dr. Şükrü Kızılot`tur. ilk kitapları bu yöndedir. ancak gerekli liste bildiğiniz kdv iade yüklenilen listelerinden farksızdır.

yüklenilen listenizi, inşaat yapı ruhsatını, kestiğiniz faturaları ve yüklenilenlerinizdeki cari ödemelerini gösteren muavini de ekte sunarsanız bir sıkıntı çıkmaz dairede...

kolay gelsin.

inşaatlarda iade almak için 1.000 ytl nin üzerinde ise yeminli mali müşavir raporu istenmekte.

Yüklenilen liste yerine kesilen faturaların tarih numara kesilen kurum/kişi vergi dairesi vergi no su tutar kdv ve tevkifatı gösterecek şekilde bir liste isteniyor.indirilecek kdv listesi,fatura fotokopileri,kdv beyannameleri ve fatura kesilen kuruma ait 2 nolu kdv beyannameleri vergi dairesine teslim ediliyor.
dedigim gibi iade 1.000 ytl nin üzerinde ise mutlaka yeminli raporu isteniyor.

1000 YTL üstü YMM raporu istiyorlar demek. bilmiyordum bunu. ben genelde %17 farktan doğan kdvyi önceden hesap edip inşaatı kapatmadan önce inşaatın maliyetine veriyordum. bununla ilgili özelge bile almıştım. o nedenle hiç kdv iadesi istemedim. ama bu bilgiyi paylaştığınız için teşekkür ederim..

saygıları sunarım soner bey iyi akşamlar.

Sn.Sercan Aktaş okuduklarıma göre kdv 'lerin inşaat maliyetine eklenemiyeceği
yönünde