İnşaat Maliyet Hesaplaması

sofist

Katkı Sunan Üye
Herkese iyi günler ;

Bir mükellefimiz var bu vatandaşlar Eğitim ve Kültüre yardım Derneği adı altında bir dernek kurdular ve bu dernek için 1438 m2 lik bir bina yaptırıyorlar. ben bu inşaat maliyet için ssk ya kaç para ödemem gerekiyor bunun için nasıl bir hesaplama yolu izlemem gerek
Birde ben bu parayı hiç işçi çalıştırmadan tek sefer de ssk dan dosya açtırıp ertesi günü gidip tek seferde ödeyebilir miyim ? Ya da tek işçi çalıştırıp daha sonraki ayda geri kalan ödemeleri tek seferde ödeyebilir miyim? Bana bu konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim herkese çalışmalarında başarılar dilerim iyi günler.....

Ynt: İnşaat Maliyet Hesaplaması

inşaatlara getirilen bu zorunluluğun nedeni inşaat işçilerinin çoğunluğunun sigortasız çalıştırılmasıdır. sigortalı işalan bildirmeden bu primleri harç gibi ödeyemezsin. ne kadar prim ödenmesi gerektiği ile ilgili ssk tebliğlerine bakmalısın.

inşaat bitinceye kadar çalışan işçilerin ssk. primlerini ödemen gerekiyor.Bittikten sonra eğer arada fark çıkarsa ödemeyi toptan yaparsın.Sigortasız çalışan işçi iş kazası geçirirse bunun altından kalkamazsınız.

Herkese iyi günler...
Vermiş olduğunuz cevaplar için tşk. ederim ancak benim asıl öğrenmek istediğim konuya cevap bulamadım. Tekrar sormak istiyorum. bir dernek 1438 m2 lik bir bina yaptırıyorlar bunun için bizim ssk ya ne kadar tutar ödememiz gerekiyor. birde bu hesaplama işlemini nasıl yapıyoruz. bana bu konu hakkkında bilgi verirseniz sevinirim iyi günler herkese iyi çalışmalar dilerim

hesaplama için ruhsatta yazan yapının sınıfı ve yapnın grubunuda yazmanız gerekecek.buna göre m2 ile yapı sınıfından yapılacak hesaplama sonucu ödeyeceğiniz rakam tespit olacak.

hesapla bu şekilde yapabilrisniz

inşaat birim maliyeti x inaşaat alanı(m2) = inşaatınızın maliyeti

inşaat maliyeti x % 6,75 = kuruma bildirmeniz gereken asgari işçilik

kuruma bildirmeniz gereken asgari işçilik x % 38,5 = kuruma ödemeniz gereken ssk primi

sayın neslisaha katılıyorum bende bir inşaat firmasında çalışıyorum hesaplama birebir doğrudur :) fakat bildiğim kadarıyla malzemeli inşaat işlerinde 6,75 malzemesiz işlerde ise oran 9 dur.

evet sayın cucu oranlar dediğiniz gibi, ben burada oranı veririken asgari hesaplanacak oranı yazdım.sayın sofist burada inşaatın durumunua uygun düşen oranı seçip hesaplamyı buna göre yapamalıdır.

vermiş oldugunuz cevaplar için teşekkür ederim herkese iyi çalışmalar dilerim

merhabalar,
cevaplara ilaveten...
dikkat edilmesi gereken en önemli ssk uygulamalarından biri...
iş bitiminde ilişiksiz yazısı için başvurduğunuzda Belediyeden Temel Vizesi tarihi ve Denetim Şirketinden Beton atım tutanağı isteniyor...
eğer bu tarihler ile işyeri bildirgesi ve işe giriş tarihleri arasında fark mevcut ise,
oturup cezaları hesaplamaya başlayabilirsiniz...