İnşaata Alınan Beton

suleyman057

Katkı Sunan Üye
Değerli üstadlar sizlerden bir yardım talep edeceğim benim sorunum şu şekildedir;
inşaata alınan betonda iki ay sonra beton firmasının yapmış olduğu eksikliklerden dolayı dökülmeler meydana geldiği anlaşılmıştır ve bu yüzden dökülen beton tamamen kırdırılmış ve yenisi yapılmıştır burada meydana gelen hasardan dolayı beton firmasına hatalı mal bedeline ati tanzim faturası kesilmiştir.
Sormak istediğim;
1- bu kesilen faturanın muhasebe kaydı nasıl olacaktır?
2- maliyete alınan beton maliyetten düşülecekmidir?
şimdiden ilginizden dolayı teşekkür eder çalışma hayatınızda başarılar dilerim. saygılarımla

Ynt: İnşaata Alınan Beton

İnceleyiniz,

(Not: Aşağıdaki adresi kopyalayıp, expolererin adres çubuğuna yapıştırıp, entere basın).

http://archive.ismmmo.org.tr/docs/malicozum/50MaliCozum/03%20-%2050%20SÜLEYMAN%20YÜKÇÜ.doc

sayın gürbüz cevabınız için çok teşekkür ederim verdiğiniz linki inceledim orda genellemede satıcı tarafından yapılacak işlemler irdelenmiş sadece "tazminat biçiminde reklamasyon"da biraz açıklık getirmiş, benim öğrenmek istediğim olay ise ben beton ilk geldiğinde 150 hesaplarıma aldım ben bu durumda karşıya fatura kestiğimde 150 hesaptan çıkış yaparsam sanki bi iade gibi olur benim ise kesmiş olduğum fatura tazminat bedeli bu durumda ne gibi işlem yapmam gerekiyor? vede bu kesilen fatura karşısında betonu maliyetlerimde ne şekilde çıkarmam gerekiyor şimdiden ilginizden dolayı tşk ederim...

Bence bu beton işindeki, maliyet zaten gerçekleşmiş, telafisi yada sökülüp iadeside mümkün olmayan bir maliyet,

Maliyetten düşmeye gerek yok.

Ancak, bu kusur ve bozuk olan kısımlar için tahsil edeceğiniz bedel,
679- DİĞER OLAĞANDIŞI GELİR VE KÂRLAR hesabına alınarak, arizen gelir kaydedilebilir.

Ayrıca, işletme bu buzuk kısım için, yaniden ilave harcamalar yaparsa, onlarında maliyetlere girmesi tabiidir.

ilginizden dolayı çok teşekkür ederim çalışmalarınızda başarılar dilerim kolay gelsin