İnşaatlarda Sağlık Raporu Alınması Hakkında!

Üyelik
11 Kas 2006
Mesajlar
15
inşaatda sigortalı olacak olan şahıslara normal sağlık raporumu yoksa ağır ve tehlikeli işlerde çalışacaklara ait giriş /periyodik muayene formu mu alınmalıdır.
İncelemeye istenen inşaat dosyam var vede özlük dosyasında normal sağlık raporları alınmış. müfettiş hangi raporu kabul eder acaba. bugün halletmem lazım. tecrübeli olanlardan yardımlarınızı bekliyorum.
 
M

müfettiş

Ziyaretçi
Ynt: İnşaatlarda Sağlık Raporu Alınması Hakkında!

İnşaat işleri ağır ve tehlikeli işlerden sayılmaktadır.Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliği 5 inci maddesi 3 ve 4 üncü fıkraları ;
" Sağlık raporu alınmamış herhangi bir işçinin ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılması yasaktır. İşçilerin gerek ilk işe girişlerinde gerekse periyodik muayenelerinde belirlenen sağlık durumları ile diğer gerekli bilgiler bu raporlara işlenir.

Bu raporlar, teftiş esnasında İş Müfettişlerine her istenildiğinde gösterilmek üzere işveren veya yetkilisi tarafından, gizliliğine halel gelmeyecek bir surette işyerlerindeki özlük dosyalarının kişisel sağlık bölümünde saklanır." hükmünü içermektedir. Yönetmelik eki formatta sağlık rapuru alınması gerekir.


EK ? II
AĞIR VE TEHLİKELİ İŞLERDE ÇALIŞACAKLARA AİT
İŞE GİRİŞ / PERİYODİK MUAYENE FORMU
 
Üyelik
3 Nis 2007
Mesajlar
4
Ynt: İnşaatlarda Sağlık Raporu Alınması Hakkında!

evet arkadaşlar.inşaat işçileri için ağır ve tehlikeli işlerde çalışanlara ait sağlık raporu alınıyor ama prosedürü nasıl onu bilmiyorum.internette ilgili formu bulabiliyoruz.ama bu formu işçiye biz mi vereceğiz? ayrıca işçiler bunu hangi sağlık kurumunda onaylatacaklar? hastanemi ,sağlık ocağımı...?süresi ne kadar? bilgilerinize şimdiden teşekkürler.
 
Üyelik
2 Nis 2007
Mesajlar
16
Ynt: İnşaatlarda Sağlık Raporu Alınması Hakkında!

bbenım başıma daha önce gelmişti bu. bildiğim kadarıyla cevap vereyim.

önce normal saglık raporu almıstık. onu kabul etmeyınce tutanak tuttular. daha sonra ağır ve tehlikeli işler için olan sağlık raporlarını aldık.

bunun için işçinin eline sağlık raporlarını biz verdik. normalde bu raporları sağlık ocağı imzalamıyor. hastanelerde tüm incelemeler yapıldıktan sonra rapor cıkıyor. yalnız sağlık ocaklarında da doktor kaşe vurarak imzalıyor. üzerıne de labaratuvar incelemeleri yapılmamıştır diye not alıyor. sadece genel sağlık bilgileri işaretleniyor. ve gelen müfettişler bunu kabul ediyor.. bilginizee...
 
Üyelik
18 Mar 2007
Mesajlar
1,129
Konum
istanbul
Ynt: İnşaatlarda Sağlık Raporu Alınması Hakkında!

ayda 10 gün çalımak üzere 2 ay çalışıp çıkacak olan işçiler içinde sağlık raporu istenmesi gerekir değil mi?
 
Üst