İnt. Beyan Sözleşmesi Yapmadan Göndermek

Ynt: İnt. Beyan Sözleşmesi Yapmadan Göndermek

Son paragrafa lütfen dikkat

Tebliğin aşağıdaki bendi meslek yasasında yazılı meslekten çıkarmanın, uzaklaştırmanın VUK tebliği ile uygulanmak istenmesidir. Bu yanlıştır. Meslek mensupları maliye memuru değildir. Muhasebecini değiştir diyen bir tebliğ. Odalarımız ve üs birliğimiz harekete geçmeli ve tebliğ bu hali ile çıkmamalıdır.

3- Elektronik Beyanname Gönderme Aracılık Yetkisi Almış Meslek Mensuplarının, Mükelleflerle Aralarında Elektronik Beyanname Aracılık ve Sorumluluk Sözleşmesi/Elektronik Beyanname Aracılık Sözleşmesi Düzenlemeden, Mükelleflere Ait Beyannameleri Elektronik Ortamda Gönderdiğinin Tespit Edilmesi Halinde Yapılacak İşlemler

Elektronik beyanname gönderme aracılık yetkisi almış olan meslek mensupları ile mükellefler arasında Elektronik Beyanname Aracılık ve Sorumluluk Sözleşmesi/Elektronik Beyanname Aracılık Sözleşmesi düzenlenmeden mükelleflere ait beyannamelerin elektronik ortamda gönderildiğinin tespit edilmesi durumunda; ilgili sözleşmeyi düzenlemeden mükelleflere ait beyannameleri elektronik ortamda gönderen aracılık yetkisi almış meslek mensuplarının birinci tespitte 6 aylık süre ile ikinci tespitte 1 yıllık süre ile üçüncü tespitte ise süresiz olarak elektronik beyanname gönderme aracılık yetkisi Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından iptal edilir.

Aracılık yetkisi Gelir İdaresi Başkanlığınca iptal edilmeden 60 gün önce meslek mensubuna, aracılık yetkisinin 60 gün içinde iptal edileceği, bu süre içerisinde sözleşmesi devam eden mükelleflere ait beyannameleri elektronik ortamda göndermeye devam edebileceği, 60 ıncı günün sonundan itibaren de aracılık yetkisinin iptal edilmiş olacağı meslek mensubunun bağlı olduğu vergi dairesi tarafından bir yazı ile bildirilecektir.

Meslek mensubuna bildirilecek yazı, Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre memur eliyle tebliğ edilecektir.

Aracılık yetkisinin iptal edileceğinin meslek mensubuna yazı ile tebliğ edildiği tarihten itibaren 30 gün içerisinde, aracılık yetkisi iptal edilecek meslek mensubu ile Elektronik Beyanname Aracılık ve Sorumluluk Sözleşmesi/Elektronik Beyanname Aracılık Sözleşmesi düzenlemiş olan mükelleflere, bağlı oldukları vergi daireleri tarafından bir yazı ile sözleşme düzenlemiş olduğu meslek mensubunun elektronik beyanname gönderme aracılık yetkisinin sona ereceği, bu nedenle elektronik ortamda göndermek zorunda oldukları beyannameleri yasal sürelerinde aracılık yetkisi almış bir başka meslek mensubu vasıtasıyla göndermeleri gerektiği bildirilecektir.?

-Beyanname Tebliğ Taslağı Kendi İçinde Çelişmekterdir. Bu Tebliğ taslağının değiştirilmesi için tepkinizi gösterin.. 04.12.2010, 22:17Mail Aderesi

[email protected]

Tebliğ taslağı ile yapılmak istenilen uygulama gerçekten güzel. En azından bir meslektaşımız sözleşmesini fesh ettiği mükellefin beyannamelerinin verilmeyeceğinin ilgili vergi dairesi tarafından bilinmesi ve gerekiyorsa vergi dairesi tarafından durumun mükellefe tebliğ edilmesi yerinde bir uygulama olacaktır. Bu biz meslek mensuplarının saygınlığını ve önemini artıracaktır.

Tebliğ taslağının bazı bölümleri kendi içinde çatışmaktadır. 2.1. Maddesinin son fıkrasına göre "Elektronik Beyanname Aracılık ve Sorumluluk Sözleşmelerinin/Elektronik Beyanname Aracılık Sözleşmelerinin internet vergi dairesine elektronik ortamda bilgi girişi yapılmadan meslek mensuplarının sözleşme düzenledikleri mükelleflere ait beyannameleri elektronik ortamda göndermelerine izin verilmeyecektir. '' sözleşmeye ait bilgi girişi yapılmadan elektronik ortamda beyanname gönderilemeyecektir. Bu yaptırım uygulamanın yürürlüğe konulması ve işlerliği için yeterli ve gereklidir. Fakat bu madde tebliğin 3. Maddesi ile çatışmaktadır. "Elektronik Beyanname Gönderme Aracılık Yetkisi Almış Meslek Mensuplarının, Mükelleflerle Aralarında Elektronik Beyanname Aracılık ve Sorumluluk Sözleşmesi/Elektronik Beyanname Aracılık Sözleşmesi Düzenlemeden, Mükelleflere Ait Beyannameleri Elektronik Ortamda Gönderdiğinin Tespit Edilmesi Halinde Yapılacak İşlemler." 3. Maddenin tebliğ taslağından çıkarılması çok yerinde bir karar olacaktır.

Saygılarımla,

Ahmet BARLAK

S.M. Mali Müşavir

Maliyenin memuru olmak istemiyorum. Yazık diyorum bu taslağın bu şekilde geçmesi zor ama odalar ve birliğimizin ne kadar etkili olduğu malumunuz genede büyük konuşmamak gerek. En azından ne istediğini bilen bir kuruluşun memuru oluruz yazık..!!! (Maliye Muhasebeci Maliye Müşavir )

Taslağın 2.1 Sözleşmelerin Elektronik Ortamda Bildirilmesi ile, Elektronik ortamda bilgi girişi yapılmadan meslek mensuplarının sözleşme düzenledikleri mükelleflere ait beyannameleri elektronik ortamda göndermelerine izin verilmeyeceğine göre, Taslağın 3. maddesinin bir anlamı kalmayacak aksine gereksiz idari işlemler tesis edilmesine yol açacağını düşünüyorum.

Taslağın 3. maddesi gerekli sözleşmeler düzenlenmeden mükelleflere ait beyannamelerin elektronik ortamda gönderildiğinin tespit edilmesi meslek mensubunun bağlı bulunduğu oda?ya gerekli disiplin cezalarının uygulanması için bildirimde bulunulması şeklinde değiştirilmesi yeterli olacaktır. Aksi halde 3568 sayılı yasada bulunan meslekten geçici olarak alıkoyma ile sürekli meslekten alıkoyma gibi ağır müeyyidelerin bir VUK Genel Tebliği ile fiilen uygulanmak istenmesi doğru olmayacaktır.

Beyanname gönderme yetkisinin 6 aylık, 1 yıllık ve süresiz olarak kaldırılması fiilen meslekten uzaklaştırma ve meslekten çıkarma ile eşdeğer uygulamadır. Bunun yanı sıra mükelleflere yazı gönderilerek muhasebecini değiştir olarak niteleyeceğimiz bir uygulama ihdas edilmesi doğru değildir.

Mali İdarece elektronik altyapının bu kadar etkin kullanılmasında meslek örgütümüzün etkisi ve göz ardı edilmemelidir. Unutulmasın ki, Mali İdare 3568 sayılı yasa ile yetki almış SM, SMMM, YMM meslek mensuplarından hizmet almaktadır.

Sonuç olarak, Tebliğ taslağının 3. maddesi sözleşmele düzenlenmeden mükelleflere ait beyannamelerin elektronik ortamda gönderildiğinin tespit edilmesi halinde meslek mensubunun bağlı bulunduğu oda?ya gerekli disiplin cezalarının uygulanması için bildirimde bulunulması şeklinde değiştirilmesinin yeterli olacağı kanaatindeyim.

Yukarıda da baksettiğim üzere Oda ve Üst Birliğimizi harekete geçirmeliyiz.

Saygılar,

Madem maliyenin memuru olduk, ücretimizi de kendileri ödesin, 657 ye tabi olalım vb.....
Madem maliyenin memuru olduk TURMOB aidatlarda indirime gitsin...
Madem maliyenin memuru olduk bir sendikaya üye olalım...
Aşama aşama maliyenin memurluğuna gidiyoruz, öyle ki çöp kutusu gibi olduk, maliye yapıyor, meslek mensubu uyguluyor, maliye ola ki yanlış uygulama yaptı veya sonradan vazgeçti veya uygulamaya yanlış başladı, cezayı meslek mensubundan alıyor, öyle alıyor ki salt bu sebepten mali sorumluluk sigortası gibi bir sektör oluştu, o derece ki bu sektör cezaları ödemekten kar yapamadığından yakında bu sektör dibe vuracak.

Olası sözleşme numaralarının Odadan temini çok mu zor? Zaten müşteri listeleri verilmiyor mu sözleşme numarası ile birlikte, sözleşmeler damga vergisi beyanı ile zaten maliyeye bildirilmiyor mu? Bundan sonra ek3 de istenir olur biter çok da zor bir uygulama değil.

Ama amaç bu taslağın çıkmasından sonra yapılacak başka düzenlemeler ise, yani gelecekteki düzenlemelere hukuki bir alt yapı oluşturma gayreti ise o zaman hani deniyor ya gereğinden çok meslek mensubu var, pazar payı çok küçüldü, işte pazar payı çok çok artar.

Ali PINAR ' Alıntı:
Taslağın 2.1 Sözleşmelerin Elektronik Ortamda Bildirilmesi ile, Elektronik ortamda bilgi girişi yapılmadan meslek mensuplarının sözleşme düzenledikleri mükelleflere ait beyannameleri elektronik ortamda göndermelerine izin verilmeyeceğine göre, Taslağın 3. maddesinin bir anlamı kalmayacak aksine gereksiz idari işlemler tesis edilmesine yol açacağını düşünüyorum.

Sayın Ali Pınar;

Tebliğte Elektronik Beyanname Aracılık ve Sorumluluk Sözleşmesi/Elektronik Beyanname Aracılık Sözleşmelerinin Mükellefle karşılıklı imza altına alındıktan sonra bir nüshasının mükellefe verileceği diğerinin meslek mensubunda kalacağı belirtilmiş zaten. İnternetten yapılacak bildirimde kimlerle bu sözleşmelerin imzalandığı bildirimi yapılacak. Ceza kısmı bu sözleşmeleri imzalatmadan imzalatmış gibi internet üzerinden bildirim yapanlar için geçerli olacaktır. Bu nedenle tebliğte bence bir çelişki yok. Bu tespiti nasıl yaparlar orası ayrı konu tabi.. :)

Sayın oryilmaz;

Bir meslek mensubu elektronik beyanname gönderme sözleşmesi imzalamadan, imzalamış gibi internete beyan etmiş olsun ve bu da tespit edilsin varsayın.

Meslek mensubuna yaptığı yanlışlarda Geçici olarak Meslekten Uzaklaştırma, Meslekten Men vb. Disipline ilişkin cezai müeyyide uygulama yetkisi Gelir İdaresi Başkanlığındamıdır. Peki o zaman SGK Genel müdürlüğü de aynı kuralları uygulasın ve meslek mensubunun yetkisini alsın.

Bizim Bağlı bulunduğumuz odaların fonksiyonu ne olacak. Meslek Yasamızda belirlenen cezalar bundan sonra 6 ay Elektronik beyanname gönderme yetkini aldım. Olmadı 1 yıl süte ile aldım oda olmadı süresiz aldım şeklinde Başkanlıklar ve Genel Müdürlüklerce mi uygulanacak.

Konuya bu özelde yaklaşıyorum. Yoksa elbette bu sözleşmeler imzalanmadan hiçbir meslek mensubu beyanda bulunmamalıdır. Meslek mensubuna 3568 sayılı yasa ile uygulanacak cezalar VUK Tebliği ile uygulanamaz.

Yarın Sirkülerle, hatta Genelgeler ile bile çalışmamız başka başka vesilelerle kurallar ihdas edilirse ileride olmadı biz 3568 sayılı yasayı kaldıralım ne gerek var bizim Tebliğlerimiz, Sirkülerimiz, Genelgelerimiz var denmez mi?

Saygılar,
Ali PINAR

Sirkülerlede tebliğlede ceza getirmeye yetkileri yok. Mahkemelerce kanunda yer almayan cezalar iptal edilmekte.

Sayın mzhr;

Tebliğ ile Beyanname gönderme yetkisinin 6 aylık, 1 yıllık ve süresiz olarak kaldırılması fiilen meslekten uzaklaştırma ve meslekten çıkarma ile eşdeğer uygulama değilmidirç? Bunun yanı sıra mükelleflere yazı gönderilerek muhasebecini değiştir olarak niteleyeceğimiz bir uygulama ihdas edilmiyormudur?

Saygılar,

bence çok mantıksızca bir şey.zaten beyannamelerde meslek mensubu bilgileri mevcut.vergi dairesine liste veriliyor.gerek görmüyorum .birde uygulanacak cezalar çok ağır.hakikaten de devlet memuru olma yolunda ilerliyor mesleğimiz.çok yazık.......

Saçmalık , böyle bir şey hayata geçerse artık bu meslek yapılmaz.

Diyelimki yoğunluktan unuttuk sözleşmeyi girmeyi veya sözleşme yapmayı ne olacak .

Bizim odalarımız siyaset yapmaya devam etsinler

Böyle bir olayı eczacılara yapsalardı ne olurdu düşünün.

Bunları kimler hazırlıyor neye göre kimden akıl alıyorlar kime soruyorlar.

Tamam sözleşmeleri elektronik ortama girelim birisinin sözleşmesini biz iptal edersek daireden yazı gitsin şu mali müşavir sözleşmenizi iptal etti kendinize bir mali müşavir bulun diye iyide olur bence ama gerisi tam saçmalık.

neden saçmalık anlamış değilim bence gayet mantıklı ve güzel bi uygulama

11 meslek mensubu olumsuz görüş beyan etmiş 2 kişide olumlu olduğunu savunmuş sayın tarkan olumlu olarak savunduğunuz düşüncelerinizi biraz daha açarmısınız

bu tasarının 3568 ile karşılaştırılması yanlış diye düşünüyorum bizler beyanname gönderme yetkisini 3568 ile almadık VUK'nun ilgili maddesine göre bu yetki gelir idaresi tarafından meslek mensuplarına verildi idarede alınmış olunan yetkiyi usulsüz kullanırsan cezası bu diyo bu türden suistimallerin olduğunu da hepimiz biliyoruz neden itiraz ediliyo anlamış değilim ayrıca meslekten ihraç falan yok yanlış anlamadıysam verilen yetki geri alınıyo

ya bu konuyu savunanları anlayamıyorum. insan bir defa hata bile yapsa 6 ay beyanname gönderemez hale geliyor. bir muhasebeci 6 ay beyanname gönderemezse ne olur. muhasebeci arkadaşlar hayatta insan hata yapmak istemez ama yaparsa işi biter bu taslağa göre başkasına giden mukellef 6 ay sonra sana geri gelirmi ?birde çoğu buroda elemanlar çalışıyor. onuda düşünmek lazım......herşeye muhasebecinin yetişmesi şu anda zaten mümkün değilki.

itiraz edilen konu, meslekten uzaklaştırma kararının veriliyor olması, böyle bir hakları ve yetkileri yoktur.
idare madem üzüm yemek istiyor, sistemine bir ek yapar, beyanname gönderme sırasında bu adamın ebeyan gönderme sözleşmesi girilmişmi diye kontrol yaptırır, girilmişse beyannameyi kabul eder, girilmemişse bir uyarı verip sözeşme yapılmasını ve girilmesini sağlar. (tabi geçiş dönemi içinde ilk 1 aylık beyannameleri uyarıya rağmen kabul eder.)
olur biter, bunun için tebliğe neye gerek yok.
demekki burda mesele üzüm yemek değil.

arkadaşlar bence artık muhasebecilere ceza kesiyorlar diye düşünüyorum. Odalarımızın ve türmob burda artık yeter demesi gerek. Bs bs lardan capraz kontroller de mükelleflere doğranacak cezalarda bs ba versen bile düzeltmede 1000 ceza görünce mükellefle muhasebeci durumları ne olacak düşünün. 20 mükellefiniz varsa 10 tanesinde ceza yetiniz mükellef direk sizin suçunuz olmasada diyeceği laf sen ne biçim muhasebecisin. Sakın bir kaç arkdaş ben işimi doğru yapıyom banene mükellefin düzenli vermediyse ft. bende doğru yapıyom 5000 üzerindeki ft arıyom ama kaybolan faturadan oluyor ee nasıl anlatacaz siz söyleyin. Elimizde mükellef kalmaz bunlar olursa meslekte biter o zaman. Bir damga vergisi için de bu kadar ağır ceza yazık derim.
Bir sorum var. Ben mükelleflerin adına damga vergisini yaptırıyordum. şimdi bu vd. dermi acaba biz senin adına isteriz. Birinci o ikincisi sözleşme tarih 31.01.2011 atacaktım şubat 15 de dv.ödeyecem 31.01.2011 tarih arasında 2011 yılı beyyanamesi sonuç olarak yollamamış bulunmaktayım. Ben yaptığıma doğru diye düşünüyorum. sizce?